Connect with us
Tunel Wisteria titulní fotografie

Cestopisy

7 nejkrásnějších přírodních „tunelů“ na světě

Indický básník Rabindranath Tagore kdysi řekl, že stromy jsou věčnou snahou země poslouchat nebesa a zároveň k nim promlouvat. Pohled na stromy nebo květy dokáže zpříjemnit den, uklidnit duši a vůbec nás na chvíli vytrhnout z koloběhu tohoto uhoněného světa. Jestli máte chuť jen tak vypnout, podívejte se s námi na 7 nejkrásnějších přírodních tunelů, které vám dokáží, že příroda je ještě pořád tím nejlepší designérem.

Reklama

1. Wistáriové tunely v Japonsku

Příliš pěkné na to, aby to byla pravda? Tunely z květů wistárie opravdu vypadají jako namalované na obrázku. Pouze s tím rozdílem, že náš obrázek ve skutečností voní a někdy se i hýbe v lehkém vánku. Tyto úchvatné tunely můžete zažít pouze jednou do roka, a to každé jaro v zahradách Kawachi Fuji v Japonsku. Zahrady jsou přitom vzdálené od Tokia jen 6 hodin jízdy. Kawachi Fuji se pyšní až dvěma tunely o délce 220 metrů a 80 metrů. Neuvěřitelné barvy padajících okvětních lístků fialové, růžové a bílé barvy zanechávají v lidech tak silný dojem, že se dokonce často objevují ve starých japonských básních.

Tunel Wisteria

Lavička v tunelu Wisteria

2. Dark Hedges v Severním Irsku

Buková alej vysázená v 18. století rodinou Stuartovců měla původně zpříjemnit návštěvníkům příjezdovou cestu k hlavní residenci. Nikdo tehdy netušil, že po více než 200 letech se z aleje stane světová senzace. Poté, co byly Dark Hedges použity v populárním seriálu Games of Thrones, se každý den při cestičce shromažďuje masa lidí, která si tu chce udělat ikonickou fotku ze světa fantasy. Dark Hedges jsou dokonce tak oblíbené, že se staly nejfotografovanějším místem celého Severního Irska. Pokud jste fanouškem seriálu nebo aspoň máte rádi netradiční zákoutí, nejkrásnější fotky tu pořídíte při východě slunce nebo jeho západu.

Alej Dark Hedges

Buková alej Dark Hedges

3. Tunel lásky na Ukrajině

Mnozí cestovatelé a fotografové přicházejí z celého světa na Ukrajinu jen proto, aby viděli toto pozoruhodné místo v malém městečku Klevan na západě Ukrajiny. Tunel obepíná železniční trať. Prvních pár stovek metrů vypadají kolejnice úplně běžně. Až později se však z ničeho nic vynoří stromy zakrývající železniční trať svým zeleným rouchem. Podle místní žurnalistky Ally Sadovnyk nemá tunel žádné romantické kořeny, i když jeho název vnucuje opačný názor. Během druhé světové války tu totiž byla vybudovaná vojenská základna, ke které tato trať vedla. A právě tunel tvořený stromy měl ukrýt přepravu vojenského materiálu před pohledy zvědavých lidí.

Tunel lásky na Ukrajině

Zelený tunel na Ukrajině

4. Cestička k větrnému mlýnu Halnaker v Anglii

Mnozí z vás už jistě slyšeli citát, že nejde o cíl, ale o cestu. Toto přísloví už ani nemůže být v případě výletu k větrnému mlýnu Halnaker, který se nachází v anglickém Sussexu, pravdivější. Tunel ze stromů připomíná spíš scenérii z pohádkového filmu než místo ze skutečného světa. Mnozí se proto rozhodnout navštívit mlýn čistě kvůli procházce skrz tento jedinečný listnatý tunel. Čistým bonusem cesty je návštěva větrného mlýnu, který stojí na vrcholu pahorku a pochází z 18. století. Odměnou za námahu vykonanou při výšlapu kopce vám bude překrásný výhled na zelené pastviny přilehlé farmy.

Alej Halnaker

Mlýn poblíž Halnakeru

5. Sakurové tunely v Japonsku

Rozkvétání třešňových květů sakury v Japonsku je velkou událostí pro celý národ. Měsíce před jejich rozkvitnutím (konec března až začátek května) uvidíte jejich podobizny úplně všude. Od plastových hrníčků na kávu, přes laciné dekorace v supermarketech, až po speciální meteorologické předpovědi, které odpočítávají začátek rozkvitnutí prvních kvítků. Krátká životnost sakury symbolizuje krásu a zároveň i pomíjivost života. Jednoduše řečeno, vidět rozkvitnuté květy sakury v Japonsku je zážitek na celý život.

Sakurový tunel na řekou

Sakurový tunel

6. Oak Alley Plantation v Louisianě

Oak Alley Plantation je historická plantáž nacházející se na pobřeží řeky Mississippi v Louisianě. Dubová ulička vede od rezidence až k pobřeží řeky. 240 metrový dvojřad dubových stromů tu byl zasazen už v 18. století, tedy o mnoho dříve než dům v pozadí, jehož kořeny sahají „jen“ do roku 1839. Na plantáži najdete i zrekonstruované příbytky otroků, kteří přispěli k vybudování tohoto pohádkového města často vlastní krví. Dnes je aspoň tímto způsoben jejich památka z části uctěna.

Alej plantáže Oak Alley

7. Bambusová ulička Arashiyama v Japonsku

Hlavním dilematem při procházce skrz svěží zelený bambusový háj nedaleko města Kyoto je otázka jestli to vezmete pěšky, nebo na kole. Místo je přitažlivé hlavně, když jím pofukuje vánek a bambusové kmeny rostoucí do výšin se pohupují ze strany na stranu. Háj je proto úplně odlišný od všech jiných tradičních lesů. Vytváří totiž dojem vlastního rozumu či duše. Mimochodem, bambus najdete na každém kroku i v Kyotu. Už po celá staletí sloužil jako velmi cenný výrobní materiál. Z bambusu tu najdete prakticky všechno, od košíků, přes rohože, až po hrníčky na vodu.

Lávka skrz bambusový les

Žena stojící na lávce v bambusovém lese

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
1 Comment

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru