Connect with us

Cestopisy

7 cestovatelských zážitků, které musíš stihnout, než ti bude 30

7 cestovatelských zážitků, které musíš stihnout, než ti bude 30

Třicítka je takové „magické“ číslo. Pro mnohé z nás možná i přelomové. Proč? Jednoduše. Okolí očekává, že už budeš mít minimálně jeden titul před jménem (a rodiče by nejraději viděli i ten za). Dobře placená práce je přece taky samozřejmost, logicky i s daným termínem povýšení. Svatba s tvojí životní láskou a minimálně jedno dítě na cestě – splněno. Hypotéka na krku, dům se zahradou a bazénem, minimálně. Jasně. Cože? I tohle?! To už je trochu moc, počkej, zastav. To už zavání seriózní dospělostí.

Reklama

Ano, když máš „na krku“ třicítku, okolí očekává, že už se prostě budeš chovat dospěle. Jenže to je jen stav mysli, takže nevěš hlavu, pokud zrovna na 100 % nenaplňuješ první řádky tohoto článku. Bláznivě cestovat se dá v každém věku. Raději se zaměř na to, co si ještě musíš užít, než si reálně začneš na toho „dospěláka“ opravdu hrát 😉

1. Pozvi se na dovolenou

Ne, tady se nejedná o překlep, že máš někoho pozvat na dovolenou. Správně je to tak, že na tu dovolenou máš jet úplně sám. Vyrazit totiž „sólo“ někam mimo naši krajinu je úplně úžasné. Opravdu. Právě na dovolené, která bude patřit jenom tobě, se nejlíp poznáš a možná také poznáš, co od života chceš. Nemusí se to nutně shodovat s očekáváním tvého okolí, ale no a co?! Žiješ jen jednou, tak si to koukej pořádně užít! Navíc se nemusíš nikomu přizpůsobovat. Program si tvoříš podle svých představ a přesně tak, jak se ti aktuálně zamane. Žádné čekání na někoho, komu každé vychystání na výlet trvá o hodinu déle, než tobě. Žádné hádání, jestli se teď půjde tam, nebo jinam. Prostě pohoda a klid. K tomu jako bonus poznáš mnoho nových lidí, kteří se mohou stát i tvými přáteli. A tím se vlastně dostáváme i k bodu č. 2.

2. Najdi si přátelé v zahraničí

Ať už si je najdeš při své „sólo“ dovolené nebo když na ní budeš ve společnosti někoho dalšího, jedno je jasné, přátel není nikdy dost. Budeš tak mít možnost nejen se dozvědět něco zajímavého o jiné kultuře, ale taky ti noví přátelé rozšíří možnosti podívat se někam, kde tě osud ještě nezavál. O procvičení cizího jazyka nemusí být ani řeč. Odbouráš tím možná i dost předsudků a zamiluješ si jinou kulturu. Do toho všeho navíc i ty obohatíš své nové přátele. Můžeš je vzít na místa v naší krásné zemi a ukázat jim, jak je Česko nádherné. Tím alespoň trochu podpoříš i náš turismus, což tě jako vlastence taky může hřát u srdce.

3. Ochutnej nechutné

Dobře, název tohoto bodu by se možná dal upravit do vlídnější podoby, ale jeho podstatu celkem vystihuje. I když ne úplně doslova. Podstatou „ochutnej nechutné“ je na každé dovolené nevynechat ochutnávku těch nejpodivnějších místních jídel. Ať už to budou žabí nožky v těstíčku, pečení brouci, nebo marinovaní švábi. Neochutnáš, nevíš. A dost možná zjistíš, že tyto, na první pohled nechutnosti, jsou neskutečně chutné. Chce to jen mít otevřenou mysl a taky chuťové pohárky.

4. Uč se novým věcem

Pojmi svoji dovolenou jako výukový kurz a nauč se něco nového. Každá cesta ti nabízí jiné možnosti. Vydej se třeba stanovat do hor a nauč se rozdělávat oheň (pozor, jen na místech, kde je to povolené!), spi pod širákem, zkus ulovit rybu. Nebo se při svém pobytu v Japonsku nauč udělat pravé sushi, v Itálii domácí těstoviny, ve Švýcarsku čokoládu. Je toho tolik, co si můžeš z každé návštěvy, mimo pohodlí domova, odnést. A nezoufej, když nějakou dovednost nedotáhneš k dokonalosti. Pamatuj, žádný učený z nebe nespadl. Ostatně, krásné vzpomínky ti nikdo vzít nemůže.

5. Vydej se kempovat

Tento bod tak trochu souvisí s tím předchozím, protože jestli je pro tebe kempování dosud nepoznaná záležitost, budeš se muset hodně učit. Ale ne, není to tak vážné. Když si s sebou vezmeš někoho, kdo už nějakou zkušenost s tímto projektem má, můžeš zažít dovolenou, jako víno. Kempování totiž nemusí nutně znamenat jen hejno komárů ve stanu, plno havěti, která se záhadným způsobem dostala do tvého oblečení a strach z okolitých zvuků tajemného lesa. Naopak. Kempování může představovat zábavu v podobě večerního zpívání trempských odrhovaček u táboráků, vůni buřtů napíchnutých na klacku a tulení se ve stanu s milovanou osobou. Romantika na druhou, to kempování. Zkus a možná si to zamiluješ. Pokud teda na pár dní omezíš svoji zónu komfortu a bez mrknutí oka vyměníš teplou vanu za studený potok. Pak máš splněno.

6. Prožij noc v hostelu

Ne, teď zrovna nemyslíme prožít děj z toho béčkového hororu. To bychom ti fakt nedoporučovali. Jde jen o to vyzkoušet si, jaké je to spát ve společných pokojích hostelu, kdy vlastně ani neznáš své krátkodobé spolubydlící. Ano, možná to zní trochu zvláštně a bláznivě. Ale proč o tom píšeme. Tak za prvé, je nám jasné, že pokud je ti kolem dvaceti, nebo ještě studuješ, nemůžeš si zrovna dovolit Four Seasons. A hostely jsou prostě levné, podstatně levnější, než hotely. Jasně, jde tam o ztrátu soukromí a do jisté míry i komfortu, ale kdy jindy než teď? Zkus to a uvidíš, že na to jednou budeš vzpomínat. Možná narazíš na zajímavé spolubydlící, ze kterých se mohou stát tvoji zahraniční přátelé. Nebo se s nimi jen dáš do řeči a nikdy víc je neuvidíš. A přesně o tom to je. Je to do určité míry také trochu adrenalin, ale téměř v 99 % případů narazíš v hostelu na stejnou věkovou skupinu, takže zas tak strašné to nebude. Navíc, peníze, které ušetříš za ubytování, se ti budou hodit další den na nové zážitky.

7. Vyzkoušej adrenalinový sport

Dovolená je od slova dovolit si. Češtináři, teď to berte spíš jako přemostění k tomu, co tím chceme říct. Na své dovolené si prostě dovol všechno. I trochu zariskovat. Vždyť tělo máš ještě mladé, plné síly, tak kdy jindy chceš sjíždět rozbouřenou řekou na raftu, nebo skočit bunggie z nejvyššího mostu, který daná destinace nabízí. Jestli v sobě zrovna nemáš adrenalinového ducha, nezoufej. Nemusíš hned dělat salta z letadla. Adrenalin můžeš prožít i na bláznivé horské dráze, nebo při potápění na otevřeném moři. Dost velkým adrenalinem může být také zásadní změna tvého životního stylu, kdy se rozhodneš cestování propadnout naplno, jako slovenský pár MatoVeve have gone mad! Jen si pamatuj, že nejlepší návod na to, jak svoji dovolenou prožít fakt luxusně je vymáčknout z ní vždy všechno, co se dá. Hlavně dokud se ještě nemusíš nutně tvářit dospěle 😉

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru