Connect with us

Cestopisy

12 faktů, které jste nevěděli o Špicberkách

12 faktů, které jste nevěděli o Špicberkách

Drsné, nehostinné, a přece krásné a fascinující. Takové je norské souostroví Svalbard, tedy česky Špicberky. Pokud jste o něm ještě neslyšeli, tak vězte, že sem se chodí kvůli fascinujícímu přírodnímu divadlu, které se zde odehrává 365 dní v roce. Příroda, složená z fjordů a strmých štítů tvoří scenérii zřejmě nejkrásnějších severských ostrovů vůbec. A pokud chcete poznat 12 nejzajímavějších faktů z tohoto nádherného místa – tady je máte:

Reklama

1. Město Longyearbyen založil Američan

Psal se rok 1906, když jistý John Longyear inicioval těžařské práce na souostroví Špicberky. Osadu s více něž 500 pracovníky nazvali Longyear city a svůj název si zachovalo dodnes. Název Longyear city totiž po přeložení do norštiny zní Longyearbyen…

2. Longyearbyen je postavené na sloupech

Celé město Longyearbyen je postavené na sloupech. Proč? Protože povrch tvoří permafrost, který dosahuje tloušťky 10 až 40 metrů. Při teplotních výkyvech v různých ročních obdobích se tak stává, že povrch někdy taje, jindy zase pořádně zamrzne, a sloupy mají zabezpečit stabilitu.

3. Jste vevnitř, zujte se, prosím

Na Špicberkách je bežné, že vás uvnitř hotelu, muzea, kostela či turistického centra požádají, abyste se zuli. Proč? Protože se to tak patří. A nebojte se, zima vám nebude, všude obdržíte teplé papuče.

4. Více ledních medvědů než lidí

Někdy nejedí několik měsíců, jsou nebezpeční, jsou krásní a na Špicberkch jich je víc jak 3 tisíce. Špicberky jsou jediné obydlené místo na zemi, kde se nachází více ledních medvědů než lidí. I proto je velmi běžné, že venku potkáte mnoho zdejších obyvatel se zbraní. V interiérech jsou ale zakázané.

5. Nejpoužívanější dopravní prostředek: sněžný skútr

Mimo města cesty nenajdete. Proto nejjednodušší a nejosvědčenější způsob přesunu je na tomhle nehostinném místě představují sněžné skútry.

6. Slunko zajde v říjnu a nevyjde do března

Místní mají v kalendáři zakroužkovaná dvě data: 25. říjen a 8. březen. To jsou data, která ohraničují období, kdy slunko nevychází. Ano, jsou to neuvěřitelné 4 měsíce.

7. Nejsevernější gurmánská restaurace

Není restaurace jako restaurace, že? No, až budete na Špilberkách, určitě si zajděte na místo přezdívané Huset. Je to nejseverněji položená zážitková restaurace na světě. Může se například pochlubit i největším evropským vinným sklípkem s více než 20 000 lahvemi vína!

8. Vlastně všechno je nejsevernější

Vlastně, hned několik institucí v Longyearbyen má přívlastek nejsevernější. Najdete tu nejsevernější bankomat, poštu, univerzitu, ale i komerční letiště na světě!

9. Bezejmené ulice

Ulice nejsou pojmenované, ale očíslované. Dost možná proto, že jich tu bůhvíkolik nenajdete…

10. Kočka je zakázané domácí zvířátko

Na Špicberkách krmivo pro kočky neseženete. Proč? Důvod je jednoduchý. Kočky jsou tu zakázané! Špicberky jsou domovem obrovského množství unikátních a ohrožených druhů ptactva. Až tak vzácných, že si lidstvo prostě nemůže dovolit přijít byť jen o jediný exemplář. Proto má jejich přirozený nepřítel – kočka – vstup zakázán.

11. Sobi nemají strach z lidí, právě naopak

Sob je úžasné zvíře. Na Špicberkách nemá své přirozené nepřátele, a proto se mu zde daří. S lidmi vychází velmi dobře a na jejich neustálou přítomnost je už zvyklý. Narozdíl od nových obyvatel nebo turistů. Bohužel ale i tato zvířata (stejně jako lední medvědi) teď začínají umírat. Vědci viní klimatické změny…

12. Smrt je zakázaná

Ano, čtete správně. Na Špicberkách je zakázáno zemřít. Místní hřbitov už naplnil svou kapacitu před více než 70 lety. A proč už nemůžou pochovávat další obyvatele? No protože těla se kvůli extrémně nízké teplotě a permafrostu nikdy nerozloží…

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (5 votes)
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Exkluzivní nabídka od Pelikána je zpět! Mauricius z Prahy za 11 990 Kč https://t.co/b6l5YAEk5k2 dny dozadu
Pelipeckovní roadtrip po USA: 2. díl – Nashville https://t.co/d8eN8NDcsN2 dny dozadu
La Gomera: Neobjevený kout Kanárských ostrovů s vlastním jazykem a deštným lesem https://t.co/frW10wshcd2 dny dozadu
Broadway v New Yorku je zpět! U vstupu vyžadují důkaz o očkování https://t.co/rVr3Guk37D #novinky2 dny dozadu
Broadway v New Yorku je zpět! U vstupu vyžadují důkaz o očkování https://t.co/rVr3Gu2rJ3 #novinky2 dny dozadu
Novoroční výprodej letenek již od 255 Kč pokračuje! https://t.co/SJPdknGR943 dny dozadu
EXPO 2020 Dubai: vše, co je třeba vědět, na jednom místě (průvodce, program, ceny) https://t.co/87immItGvq3 dny dozadu
Desítky nových linek a dobré zprávy z okolních letišť. Takto bude vypadat rok 2022 https://t.co/xKsEovFYwO #novinky3 dny dozadu
Desítky nových linek a dobré zprávy z okolních letišť. Takto bude vypadat rok 2022 https://t.co/xKsEovGwmm #novinky3 dny dozadu
Revolut: výběry z bankomatu ZDARMA, výhodné kurzy v zahraničí (recenze + vstupní BONUS od Pelikána) https://t.co/gSgNI2MeyN3 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru