Connect with us

Asie

10 zvláštností Severní Koreje – předpisy na účes, vlastní časové pásmo a úzkost

10 zvláštností Severní Koreje – předpisy na účes, vlastní časové pásmo a úzkost

Návštěva Korejské lidově-demokratické republiky, tedy Severní Koreje vyžaduje odvahu, ale zároveň nabízí pohled na život v nejizolovanější zemi světa. Tam, kde internet je i v 21. století relativně neznámý a miliony lidí žijí ve stínu kultu osobnosti. O individuálním výletu, samozřejmě, nemůže být ani řeči. Turisté musí být součástí vedené prohlídky a vždy jsou provázeni dvěma státními zaměstnanci. Ti mají za úkol představit Severní Koreu v nejlepším možném světle – co se týče současnosti i historie, turisté mají zase za úkol tento úhel pohled akceptovat. Ten, kdo takovou přednášku nedokázal nezpochybnit, ať se do Severní Koreje raději ani nevydává. Pojem „neturistická destinace“ tu nabývá jiných rozměrů.

Reklama

1. V Severní Koreji je rok 108

Sílu kultu osobnosti zrcadlí i fakt, že roku 1997 zavedli kalendář Juche, na základě dekretu vydaného ke třetímu výročí úmrtí Kim Il-sunga. Tento dekret označil jeho narození jako Den Slunce a 1912, kdy se narodil, za Juche 1 (teď je tedy v Severní Koreji Juche 108).

2. Severní Korea si vymyslela i vlastní čas

Od 15. srpna 2015 má své vlastní časové pásmo. Je posunuto nejméně o půl hodiny od jakéhokoliv jiného místa na Zemi. Podnětem byl návrat k času, který se používal před japonskou kolonizací.

3. Smrt za péčko, ale i za Bibli

V Severní Koreji může být udělen trest smrti (i) za následovné činy: distribuce pornografie, sledování jihokorejských filmů a vlastnictví Bible. Ale, některé zdroje tvrdí, že popravy jsou tu od roku 2013 zrušeny.

4. Severní Korea je travnatá – ano, máme na mysli TU trávu

Říká se, že tato krajina je marihuanový ráj, tuto rostlinu pěstují ve velkém množství. Dá se koupit veřejně a dokonce ji i kdekoliv kouřit. To, zda je tato činnost legální, nemůžeme ale tvrdit jednoznačně, jelikož, například kvůli absenci internetu, není přímý přístup k severokorejským zákonům.

5. Máš na sobě rifle? Co na to Korea?

Předcházející odsek v tobě vzbudil pocity, že Pchjongjang je druhý Amsterdam? Omyl! Obyvatelé Severní Koreje nemůžou mít piercing a musí se vyhýbat oblečení v západním stylu. Do této kategorie patří i džíny.

6. Extrémní účes = nesocialistické chování

Severní Korea určila 15 účesů pro ženy a 15 pro muže, ze kterých si můžou vybrat. Pokud se někdo rozhodne pro něco jiného, bude na ulici velmi rychle zastaven „módní policií“…

7. Pchjongjangská elita a ti ostatní

V hlavním městě, Pchjongjangu, můžou žít jen věrní, pro vládu důvěryhodní a zdraví občané. Jinak, v Severní Koreji žijí miliony lidí v extrémní chudobě s nedostatkem jídla.

8. Největší stadion na světě je severokorejský

Je známý pod jménem May Day Stadium a má kapacitu 150 000 lidí. Příležitostně se tu konají i sportovní utkání, ale primárně se využívá na Arirang Mass Games každý srpen a září. Něco jako Spartakiáda.

9. Kolečkové brusle? Ty mít můžeš

Dokonce podle fotografa National geographic, Davida Guttenfekdera, se nedá ani spočítat, kolik míst, vymezených k tomuto sportu, v hlavním městě je.

10. Hlas lidu je důležitý. Nebo?

Protože volby jsou pořádány každých 5 let, na výběr je vždy jen jediný kandidát.

Zdroj ilustrační fotografie (nad článkem): Pavel Trubnikov | Dreamstime.com

Přeloženo z Pelipecky.sk, autroka článku Anna Ováryová.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Dominika stihla od dětství s rodinou procestovat Českou republiku křížem krážem. Na cestách přitom vyhledává památky – miluje historii, umění, nové chutě a hlavně přírodu! A mimo psaní pro nás i pro sebe ještě maluje!

Nahoru