Connect with us
Výhled na město Madrid

Cestopisy

10 věcí, kvůli kterým lidé milují Madrid

Sice nemá moře a velmi často stojí ve stínu slavné slunné Barcelony, na kráse to tomuto městu ale v žádném případě neubírá. Madrid je nádherný a dokáže vykouzlit úsměv na tváři každému. Ať už milujete kulturu, umění, historii, sport, módu, dobré jídlo, zábavu nebo vám je sympatický životní styl Španělů. Madrid vás velmi mile překvapí. A proto jsme shrnuli 10 důvodů, proč ho lidé milují. Možná to k návštěvě inspiruje i vás.

Reklama

1. Srdce Španělska: Puerta del Sol

 

Madrid je podmanivá a moderní metropole ležící v samém srdci Španělska a náměstí Puerta del Sol je zase srdcem celého Madridu. Z tohoto místa budete mít hlavní město Španělska jako na dlani. Všechny významné památky v centru máte odsud na dosah a zároveň je to skvělý startovní bod noční zábavy v celém Madridu.

Puerta del Sol

2. Brána do Madridu Puerta de Alcalá

 

Při vstupu do nejznámějšího madridského městského parku není možné nevšimnout si jednu monumentální stavbu. Bránu Puerta de Alcalá, kterou Španělé přezdívají také bránou do hlavního města. Ale zpět k tomuto parku – najdete zde nádherné zahrady, fontány a množství dech beroucích soch. Pro místní je to skvělé místo na ranní běh a pro turisty může být tento park krásným prostředím pro piknik i cool zážitkem v podobě plavby na loďce po místním jezeře.

Puerta de Alcala

3. Královský palác v městě králů

 

Na rozdíl od Buckinghamského paláce v Londýně – do tohoto paláce vás pustí dovnitř. Královský palác má 2800 pokojů a po silném požáru v roce 1734 jej museli renovovat celých 26 let!

Bohatě zdobený palác v Madridu

4. Umělecká scéna

 

Pokud se zajímáte o umění, je Madrid tím správným městem pro vás.  Najdete zde totiž tzv. zlatý umělecký trojúhelník – jedná se o tři významné galerie. První z nich nese název Museum el Prado a je jednou z nejvýznamnějších galerií na světě. Pro její návštěvu si ale vyhraďte rovnou celý den, věřte nám, je tam toho tolik k vidění, že i místní si podrobnou prohlídku rozdělují na etapy. Díla se zde shromažďují neuvěřitelných 400 let! A to už o něčem vypovídá. Následuje galerie Reina Sofia, kde můžete vidět mimo jiné také protiválečnou tvorbu Picassa. Trojici slavných galerií uzavírá Thyssen-Bornemisza muzeum, kde naleznete to nejzajímavější z umělecké tvorby západu.

Madridská galerie

5. Madrid je město zeleně

 

Španělští králové měli odjakživa zálibu v lovu a zahradách. A proto si nelze nevšimnout, že téměř v každém městě Španělska najdete nádhernou část zeleně. Jeden ze současných madridských parků byl v minulosti mysliveckým revírem.

Jeden z madridských parků

6. Jídlo v Madridu je dokonalé

 

Začněte den ve Španělsku typicky španělsky. Dejte si horkou čokoládu a churros (něco jako hranolka z koblihového těsta) v San Ginés, kousek od Puerta del Sol. Na oběd zaručeně přijde k chuti street-food z trhů Mercadi de San Miguel, mají tam nejlepší nabídku sušeného masa, sýrů, ovoce, plodů moře a k tomu si v klidu můžete dopřát i doušek sangrie. Na večer se posilněte v jednom z místních tapas barů v La Latina – kombinace jednohubek a drinků jsou tu naprosto úžasné!

Španělská šunka

7. Gran Via – největší obchodní tepna

 

Gran Via je obrovský dopravní uzel a největší dopravní tepna, ale ani turisti by si toto místo neměli nechat ujít. Právě zde totiž najdete ty nejlepší obchůdky (nejen) se suvenýry a množství vyhlášených hotelů.

Západ slunce v Madridu

8. Historie Madridu

 

Samotný Madrid má velmi zajímavou a bohatou historii. Věděli jste například, že nejstarší část města se nazývá Rakouský Madrid? Pochází z období Habsburků, kteří zde vládli v 16. a 17. století. A ještě jedna věc, kterou byste o Madridu měli vědět. Symbolem Madridu je medvěd. A nejen tak ledajaký medvěd. Ale opírající se o strom. To všechno proto, že kdysi bylo ve Španělsku velké množství medvědů, bohužel však postupně vyzmizeli.

Socha medvěda v Madridu

9. Světový fotbal

 

Dva ze tří nejlegendárnějších španělských klubů mají svůj domácí stadion právě v Madridu. Asi ani nemusíme zmiňovat, že je řeč o Real Madrid a Atlético Madrid. Vidět zápas na vyprodaném stadionu Santiago Bernabeu je snem nejednoho fotbalového nadšence.

San Bernabeo

10. Noční život na španělský způsob

 

Chueca a La Latina. Madrid nepřekvapí pouze přes den, ale i v noci. Všechno začíná těsně po půlnoci a trvá až do rána. Párty tady jako by nebraly konce, klidně i přes týden. Španělé prostě milují zábavu a té pořádné v Madridu teda najdete!

DJ pulu v madridském klubu

DuoLogo

Sledujte nás na FB stránkách a mějte přehled o nových článcích!

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru