Connect with us
irské město

Cestopisy

10 věcí, kterými Irsko obohatilo svět

Irové jsou hned po nás největšími konzumenty piva. Typického Ira si zřejmě představujete jako zrzavého, ne příliš vysokého člověka. Kdo ví, možná je to způsobeno pohádkami se zrzavými skřítky v zelených kostýmcích stojících na konci duhy s hrncem plným zlata, která se nám spojuje s Irskem. Průměrný Ir přitom měří zhruba 170 cm a Irka o pět centimetrů méně. Pravdou je, že výška to není nijak závratná, ale když si to porovnáme s nejmenším člověkem v historii, který měřil pouhých 58 centimetrů, je to celkem výška. Na druhou stranu pouhých 9 % obyvatel Irska se skutečně narodí se zrzavou hřívou. Tento ostrov je bezpochyby místem, které se vyplatí zažít na vlastní kůži, a to nejen kvůli obyvatelům. Pojďte se s námi podívat na 10 věcí, kterými Irsko obohatilo svět.

Reklama

 

Brooklynský most

Koncem 19. a začátkem 20. století nastává v New Yorku stavební boom. Většinovou část pracovní síly zde tvoří irští přistěhovalci. Patří do něj také ikonická stavba Brooklynského mostu, který se táhne přes řeku East River. Téměř 500 metrů dlouhý newyorský most spojuje městské části Manhattan a Brooklyn.

Brooklynský most

Irský tanec

Zatím co ve většině tanců zapojuje tanečník celé své tělo, v irských tancích se veškerá hlavní pozornost i práce zaměřuje na nohy. Ruce jsou spuštěny u těla a horní polovina je vlastně jako prkno. Tancovat takto můžete sami nebo s dalšími tanečníky ve skupině. V průběhu vysílání Eurovision Song Contest v roce 1994 v Dublinu zažil tzv. Riverdance bouřlivé ovace. Tato noc ho zařadila mezi světově nejúspěšnější taneční produkce. Asi měsíc po představení se jeho zvukový záznam dostal na vrchol irského hudebního žebříčku, kde se držel dlouhých 18 měsíců. V roce 1995 vyprodalo toto představení 150 repríz.

irský taneční sbor

Pivo Guinness

Výrazná nasládlá a mírně suchá chuť a nepřehlédnutelně tmavá barva. Guinness znají všichni milovníci piva. Jeho vynálezce, sládek Arthur Guinness, si byl svým nápojem tak jistý, že v roce 1759 podepsal pro svůj pivovar nájemní smlouvu na 9 000 let dopředu! Dodnes je pivo Guinness s ročním obratem 8500 milionů litrů tím nejoblíbenějším alkoholickým nápojem Irů a Irsko může být právem na co hrdé.

Pivo Guinness

Podpora homosexuálních manželství v referendu

V roce 2015 rozšířilo Irsko svoji ústavu o dodatek, který dovoluje sňatky lidí stejného pohlaví. Stalo se tak vůbec první zemí, která legalizovala homosexuální manželství referendem. Pro legalizaci se tehdy vyslovilo 62,1 % irských občanů. Výsledek referenda se stal symbolem pro budoucnost práv homosexuálů po celém světě. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun ho nazval historickou událostí a vítězstvím v oblasti lidských práv.

LGBT vlajka

Barevná fotografie

Irský vynálezce John Joly přinesl roku 1894 do světa tzv. Jolyho barevný proces, který se stal známým jako první úspěšný prostředek na výrobu barevných fotografií. Tento absolvent Trinity College se kromě jiného stal i průkopníkem v tzv. dublinské ozařovací metodě na léčbu onkologických pacientů a přišel i na to, jak se voda dostává k rostlinám směrem vzhůru.

irská cesta

Irský guláš

Jídlo vhodné na dlouhé zimní večery pod dekou. Tradiční irský guláš (Irish Stew) je jednoduchý na přípravu a ocení ho nejeden gurmán. Jehněčí nebo hovězí maso vaříme v hrnci s několika dalšími ingrediencemi, jako jsou brambory, cibule, mrkev a bylinky – a nejznámější irské jídlo je na světě.

 

U2

Za necelých 30 let své existence mají na kontě 22 cen Grammy a více než 170 milionů prodaných desek. Ať už je vám frontman kapely Bono sympatický nebo ne, jedno se kapele upřít nedá – na hudební scéně se stali legendou. Pokud stále ještě lovíte v paměti nějaký jejich singl, připomeneme vám ten s názvem „With Or Without You“, který jaksi patří k éře, ve které vznikl.

focení kapely U2

Michael Fassenber

I když se herec Michael Fassenber narodil v Německu, od svých dvou let vyrůstal v irském Killarney, v kraji Kerry. Michaelovi filmové začátky jsou spjaty s kultovním snímkem 300, který odstartovat jeho hollywoodskou kariéru. Byl nominován na Academy Awards, cenu BAFTA, Zlatý Glóbus nebo ocenění SAG. Zahrál si taktéž vícero hlavních rolí v několika nejlepších irských filmech.

 

Dublin Coddle

Říká se, že toto jídlo vzniklo tak, že se jednoduše použily všechny zbytky, co dům dal. Vznikl z toho ovšem velmi oblíbený a již tradiční irský pokrm, který si chválí nejeden gurmán. Milovali ho také velcí spisovatelé jako Seán O’Casey a Jonathan Swift. James Joyce jej dokonce často vzpomíná ve svých spisech o Dublinu. Vepřové párky, slanina, brambory, cibule a kuřecí vývar zaručuje, že se vaše kuchyně rozvoní irskou atmosférou. Takhle chutná Irsko!

Slavná irská pochoutka

Father Ted

Sitcom o třech knězích se odehrává na irském ostrově. Nemusí vám to znít jako scénář největšího televizního hitu, ale i přesto se Father Ted stal jedním z nejpopulárnějších televizních relací vůbec. Je vítězem BAFTA, British Comedy Award nebo číslo jedna v oblíbenosti komediálních show na Channel 4. Zamilovali si ho například i komik a herec Jim Carrey nebo režisér Steven Spielberg.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
1 Comment

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru