Connect with us
Pelipecky uvodní fotografie hory

Cestopisy

10 míst, které je potřeba navštívit předtím, než zmizí

I když to tak v současnosti nevypadá a mnohým se to zdá jako pouhý výmysl skeptiků, klimatické změny mají opravdu obrovský vliv na stav naší planety. Dokonce až takový, že existuje hned několik míst na světě, které už naše děti nemusí spatřit na vlastní oči. Podívejte se na 10 míst, které uznávaný cestovatelský magazín CNTraveler označil za ty, které je potřeba navštívit předtím, než zmizí nebo se nadobro změní k nepoznání.

Reklama

1. Velký korálový útes v Austrálii

S rozlohou větší než 2 000 km2 je Velký korálový útes na severním pobřeží Austrálie největším korálovým útesem na světě. O jeho krásách by mohli vyprávět potápěči, kteří sem každoročně míří a neumějí se ho nabažit. Ovšem stoupající teplota oceánů způsobuje, že korálové útesy blednou a umírají. Poslední studie hovoří o tom, že už 90 % Velkého korálu v Austrálii začalo postupně blednout a tento nezvratný proces bohužel každým dnem pokračuje.

Velký korálový útes u Austrálie

2. Alpské ledovce

Nejznámější evropské pohoří rozprostírající se přes osm států nabízí lyžování s nejkrásnějším výhledem široko daleko.  Se stoupajícími teplotami se ale například děje i to, že místa, která byly v minulosti celoročně pokrytá sněhem v posledních letech, hlásí, že lyžařská sezóna končí podstatně dříve než v minulosti. Nemluvě o místech jako je ledovec Pasterze pod rakouskou horou Grossglockner, který mizí před očima.

Grossglockner

3. Údolí Rhôny

Jižní Francie je proslavená svými skvělými vinicemi. A víno z oblasti přezdívaného Údolí Rhôny patří mezi absolutní světovou špičku. Téměř 200 kilometrů dlouhý koridor vinic tvoří souvislou linií a je skvělou atrakcí pro turisty. Především samozřejmě pro milovníky vína, kteří sem jezdí z celého světa a každoročně absolvují tamější “vinné stezky”. Bohužel kvůli klimatickým změnám zde začínají být nevhodné podmínky na pěstování odrůd, které toto údolí charakterizují a pěstitelé zvažují, že své sady budou přesouvat o něco výš, do míst s chladnějším podnebím.

Údolí Rhony za slunečného dne

4. Ulice Benátek

Benátky jsou krásné město plné šarmu, které ve vás zanechá něco z onoho typicky italského šmrncu. Jadranské moře tu lemuje domečky, které stojí na vodě a domácí si už tak trochu zvykli na to, že jejich příbytky jim čas od času zasáhnou záplavy. To ale není jediný problém Benátek. Hladiny moří a oceánů se pomalu ale jistě zvyšují a aktivisté už pro tento případ postavili speciální vodní brány okolo celých Benátek. Jen čas ukáže, zda budou tyto systémy schopné udržet nápor vody, který každým rokem narůstá.

5. Amazonské pralesy

Největší deštný prales na světě pokrývá až 40 % Jižní Ameriky. Žije zde mnoho druhů živočichů a rostlin, které nenajdete nikde jinde na světě. I přes svoji velikost bojují Amazonské pralesy o holý život s teplotními změnami. Extrémní sucho v Jižní Americe způsobuje stále větší nebezpečí požárů a co je ještě horší, zvyšující se teploty pociťují na vlastní kůži místní zvířata a ptactvo a instinktivně se přesouvají na chladnější místa.

6. Ostrov Key West

Sluncem zalitý ráj, který byl domovem Ernesta Hemingwaye, a který stále celoročně láká na šnorchlování a jedinečnou atmosféru Floridy. Nejjižnější část ale v současnosti čelí velké výzvě. Poslední vědecký odhad totiž hovoří, že během následujících 30 let stoupne hladina Atlantického oceánu o zhruba 40 centimetrů. Stavební inženýři budou mít co dělat, aby voda nezaplavila celý ostrov.

Key West na Floridě

7. Pomalu miznoucí Maledivy

Maledivy jsou celoroční destinací, kterou v posledním období objevuje stále víc Čechů. Není se ani čemu divit. Teplota se během celého roku pohybuje mezi hodnotami okolo 27 až 30 stupni. Maledivy jsou také nejníže položenou krajinou na světě. Riziko, že budou ostrovy zaplaveny, řeší místní už dlouho. Do roku 2019 ale mají přinést unikátní řešení, které údajně celou situaci vyřeší. Tak to jsme zvědaví.

Hydroplán nad Maledivami

8. Měnící se Aljaška

Je dvakrát větší než Texas a fascinuje dobrodruhy z celého světa. Ať už se rozhodnete kajtovat na řece Kenai nebo zkusíte zdolat nejvyšší vrcholy Severní Ameriky, Aljašku si zamilujete. Ovšem právě zmíněná místa asi nejvíc trpí na následky klimatických změn. Ledovce zde tají velkou rychlostí, pobřeží eroduje a permafrost se roztéká. Sesuvy půdy jsou zde tak intenzivní, že je zaměřují i přístroje na předvídání zemětřesení – dosahují totiž významné hodnoty i na Richterově škále.

Tající Aljaška

9. Údolí Napa

Údolí Napa je taky velmi významná vinařská oblast, podobně jako již zmíněné Údolí Rhôny. Napa je domovem více než tisícovky komerčních producentů vína. To se ale možná zanedlouho změní. Klimatické změny už začaly pomalu měnit chuť místního Pinot noir a mohou mít i fatální následky pro tento průmysl v Kalifornii.

Údolí Napa při západu slunce

10. Bombaj

Je domovem pro více než 18 milionu lidí, řeč je o Bombaji – jednom z nejhustěji osídlených míst na světě. A toto město stále roste. V současnosti už ale indická vláda zakázala stavět mrakodrapy poblíž pobřeží. To by totiž mohlo v budoucnu znamenat velký problém především kvůli nebezpečně stoupající mořské hladině.

Panorama města Bombaj

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru