Connect with us

Cestopisy

10 malých zemí, které můžete procestovat za jediný den

10 malých zemí, které můžete procestovat za jediný den

Prstem na mapě byste je pravděpodobně jen tak přejeli; zabírají totiž tak malé území, že si jich nejdřív ani nemusíte všimnout. Na jejich procestování vám vystačí jediný den, někdy i několik hodin bez toho, abyste se museli nějak namáhat. Každá z nich je jedinečná. A které to jsou, ptáte se?

Reklama

1. Gibraltar

Doslova „Skála“ (The Rock), tyčící se nad pobřežím jižního Španělska je vlastně britským zámořským územím, s populací 30 tisíc obyvatel. Leží strategicky v blízkosti africké pevniny a je považován za jeden z daňových rájů.

V určitých obdobích můžete mít pocit, že hustotu obyvatelstva dohání počet jacht. Největší atrakcí této země je její topografie. Většina návštěvníků stráví po vyvezení se lanovkou celý den na vrcholu skal, odkud se jim nabízí krásný výhled do krajiny, v doprovodu makaků, kteří v okolí žijí.

2. Ostrov Man

Tenhle ostrůvek leží v Irském moři, mezi Anglií, Skotskem, Wales a Irskem. Je samosprávným britským územím a rozkládá se jen na 572 kilometrů čtverečních. Ostrov se začal osídlovat před staletími, kdy tu rybáři a sběrači začali budovat místní farmářství. Za pozdější obyvatele jsou považováni Kelti, kteří položili základy manského jazyka. Chov dobytka, rybolov a turistický ruch jsou v současnosti klíčovými body jeho hospodářství.

Kroky návštěvníků často směřují do historické části vikingského hradu v městečku Peel, k večernímu stolu s královskými mušlemi a za nákupy speciální edice poštovních známek. Mimo samotné přírody tu pak můžete navštívit místní závody motocyklů a ralley – ty se konají v červnu. Na ostrově často potkáte místní červenou vlajku se 3 bílýma nohama v kruhu. To je projev patriotismu obyvatel, kteří jsou k návštěvníkům velmi přátelští. Hrdí můžou být i na výjimečnou přírodní krásu.

Peel

3. Monako

Tahle země, menší než dva kilometry čtvereční, je městským státem a samostatně funguje už od 15. století. Pro mnohé je to ale Grace Kelly, která Monako zviditelnila na mapě. Ti, kteří se v Monaku narodili a vyrostli tu, mluví francouzsky, italsky, anglicky i ve vlastním monackém jazyce – monackým dialektem.

Kromě svého velkolepého přístavu Monte Carlo (Pojmenovaného a založeného Karlem IV., mimochodem. Takže tu najdete i upomínky v podobě soch, například.) je Monako též domovem světově proslulého Oceánografického muzea, kde objevíte akvárium s téměř 3 sty druhy pestrobarevných ryb nebo žraločí lagunu. Navštivte i upokojující japonské zahrady, navrhnuté Grace Kelly osobně.

4. San Marino

Italské vnitrozemské město každoročně přiláká více než 2 miliony turistů. Tenhle mikrostát se rozkládá na pouhých 60 kilometrech čtverečních a obývá jej 32 tisíc lidí. V jeho topografickém reliéfu dominuje Apeninské horské pásmo. Obrovské množství obchodů, jednoduchá a chutná kuchyně, plná místních bylinek.

5. Lichtenštejnsko

Až pohádková zemička (vlastně ano, jedná se o konstituční monarchii), obklopená Švýcarskem a Rakouskem, s 37 tisíci obyvateli. To vše je Lichtenštejnsko.

V téhle zemi alpského údolí se nachází i jeden z nejobtížněji zdolatelných vrchů Evropy – Grauspitz, který sahá až do výšky 2 600 m.n.m. Pokud se sem plánujete vydat na turistiku, ale i třeba běh nebo jiný sport, tak vám na její prozkoumání postačí 4-5 hodin.

6. Falklandské ostrovy

Falklandy můžete znát i pod názvem Malviny, jak je nazývají Argentinci, kteří si na ně činí nárok. Tohle samosprávné souostroví v Jižní Americe je domovem pro mnohé druhy ptáků, delfínů, velryb, tuleňů i ovcí nebo tučňáků. Samotný pohled na hejna tučňáků přiláká ročně tisíce turistů, většinu ale z jejich hlavního města Stanley.

Marně byste tu hledali bankomaty a ani s hospodami to tu není zrovna poseté. Místní letiště přijímá lety jedině z Chile a Spojeného království (přes ostrov Ascension). Snad i díky trochu složitější dostupnosti navštíví ostrovy ročně pouze kolem 500 zahraničních turistů.

Cestovatelé se sem vydávají především v létě, během výletní plavby po jižní polokouli, kdy se Falklandy stávají přístavní zastávkou na antarktické dobrodružství. Jsou ideálním místem pro ty, kteří se rádi vydávají na cesty na vlastní pěst, se stanem a spacím pytlem v batohu.

7. Vatikán

Obdivujíc architekturu Baziliky sv. Petra v Římě, si ani neuvědomíte, že tohle místo už v Římě technicky není. Jste totiž ve Vatikánu. Domov papeže a přibližně 900 obyvatel se rozkládá na 44 hektarech, což z něj dělá nejmenší uznávaný nezávislý stát světa. Mnoho obyvatel, kteří tu pracují, mají trvalé bydliště mimo jeho území.

Tento stát nemá svůj oficiální jazyk – mluví se tu italsky, francouzsky, španělsky a anglicky. A co se týče procházení v jeho uličkách, opravdu půjde z velké části jen o to. Nenajdete zde totiž ani jednu dálnici, ale bohužel tedy ani nemocnici. Navíc jediný bankomat, který tu stojí je v latině. Můžete tu ale navštívit světoznámé památky, jako Sixtinskou kapli, Vatikánská muzea a vystoupat můžete i do kopule zdejší baziliky, odkud uvidíte (nejen) celé město jako na dlani.

8. Andorra

Lyžařská střediska, červené andorrské víno či vývoz cukrovinek. Jen tři hodiny od Barcelony objevíte vnitrozemský mikrostát s počtem obyvatel 76 tisíc, zaklesnutý v Pyrenejích mezi Španělskem a Francií. Sníh jej pokrývá 8 měsíců v roce, ale tahle zima ukrývá třešňové květy a prvotřídní koupele.

Andorra zachovává především španělské tradice a jejím oficiálním jazykem je katalánština. Hlavní příjmy ale plynou z turistického ruchu, takže nemáte problém se tu domluvit anglicky.

9. Macao

Tento malý poloostrov, bývalá portugalská kolonie, na sebe začal upozorňovat teprve v posledních letech, kdy se přeměnil na jedno ze světově největších center hazardu a získal si tak přívlastek „čínské Las Vegas“. I když mu v současnosti vládnou jedny z největších kasin světa, historické centrum je zapsané do světového dědictví UNESCO a vidět ho se opravdu vyplatí.

Macao, jako „speciální administrativní oblast“ Čínské lidové republiky 64 km od Hongkongu, potvrzuje svou nezávislost i vlastní měnou, celním úřadem a místní kuchyní, která je kombinací kantonských a portugalských jídel.

10. Katar

Katar je sice už trošičku větší malou zemí, rozkládá se na ploše 11 500 kilometrů čtverečních, i když bychom neměli opomíjet fakt, že převážnou část jeho území tvoří poušť. Je považován za jednu z nejbohatších zemí světa; je destinací luxusních hotelů a stovek mešit.

Návštěvníci obvykle vyhledávají místní muzeum islámské kultury i umění, za zážitkem strávit noc na poušti ve zdejších táborech na okraji Perského zálivu nebo nádhernými plážemi. I my jsme strávili v katarské Dohe celkem 24 hodin – a přispěli jsme obsáhlým cestopisem s radami a tipy.

Přeloženo z Pelipecky.sk, autorka článku Viktória.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru