Connect with us
Záhřeb

Cestopisy

V Záhřebu si na své přijde každý! Průvodce s tipy a letenkami od 545 Kč

V Záhřebu si na své přijde každý! Průvodce s tipy a letenkami od 545 Kč

Je velká škoda, že většina Čechů toto město obchází a ignoruje. Chorvatsko má sice 1 244 ostrovů, ale i Záhřeb má opravdu co nabídnout. Každý si najde něco, co ho zaujme. Město je například velmi podobné slovenské Bratislavě, jelikož na stavbě některých významných budov se podíleli stejní rakouští architekti. Záhřeb je rozdělen na dvě části – horní a dolní město (gornji – Kaptol a Gradec a donji grad).

Reklama

Název města vznikl podle legendy tak, že jeden mladý rytíř přišel na toto místo unavený a žíznivý. Dívce Mande přikázal, aby donesla z pramene vodu se slovy: „Mando, dušo, zagrabi vode.“, což v překladu znamená – Mando, zlato, přines mi vodu. Na základě tohoto příběhu byl pramen nazvaný Manduševac a město Zagreb. Na hlavním náměstí (Trg bana Josipa Jelačiće) se náchází i stejnojmenná fontána, která je moderní verzí pramene z legendy.

manduseva Záhřeb
Fontána Manduševac na Trgu bana Jelačiće

Trg bana Josipa Jelačiće je v podstatě hlavní náměstí. Dominuje mu socha bána sedícího na koni otočená na jih. Podle mýtu hledí na jih směrem na Maďarsko. Komunistický režim sochu v 50. letech odstranil a slavnostně ji vrátili na původní místo až v roce 1990. Pro místní je socha místem, kde se setkávají (kod konja). Kousek od koně je druhý oblíbený bod setkávání – u hodin (kod sata).

ban jelaci Záhřeb
Socha bána Jelačiće na náměstí, které je pojmenováno po něm

Nahoru po schodech ve čtvrti Gornji Grad se za sochou bana Jelačiće nachází vnější tržnice s typickými červeno-bílými deštníky – Dolac. Sem přicházeli tetičky z okolí prodávat vypěstované ovoce, zeleninu a květiny. Symbolem tržnice je socha tradiční prodavačky (kumice Barica), vytvořena podle Đurđice Jančić, která zde prodává více než 50 let. Záhřebci sem chodí kupovat domácí výrobky, maso či ryby. Legendární kronikář města Záhřeb, Zvonimir Milčec, napsal: „Dolac je nejkrásnější, nejmonumentálnější památník jídla, který Záhřeb má. Pro gurmány je tato stará tržnice totéž jako pro věřícího katedrála.“ Dodnes plní tržnice svůj úkol a je neodmyslitelnou součástí města.

Dečtníky Dolac
Oblíbená tržnice Dolac

Na Trgu bana Jelačiće se náchází i mrakodrap, který nabízí 360º vyhlídku. Z 16. patra se vám naskytne spektakulární pohled na Trg bana Jelačiće, Manduševac, Kaptol, Gradec, Gornji Grad a na kulturně-historické stavby, náměstí, ulice a parky. Určitě nevynechejte turistickou atrakci Zagreb 360º.

Záhřeb a jeho historické památky

Kula Lotrščak je věží v Horním městě, ze které je každý den ve 12. hodin slyšet střelbu z kanónu. Vrchol věže nabízí pohled na Záhřeb. V horní části hotelu Antunović Zagreb se nachází ve skleněné kopuli Vertigo Bar. Kopule se pomalu otáčí a nabízí tak nezapomenutelný panoramatický výhled na město. Do baru se vchází proskleným výtahem a po příchodu vás kromě nádherných výhledů čeká i široká nabídka koktejlů, vína, koňaku a těch nejlepších doutníků.

kula-lotrscak Záhřeb
Věž Lotrščak

V Horním městě, které se skládá ze dvou částí (Gradec / Grič a Kaptol) nevynechejte památky jako kostel svatého Marka, Kamenná brána a Katedrála. Kamenná brána je jednou z nejzachovalejších památek starého Záhřebu. Byla jedním ze šesti vstupů do opevněného města zvaného Gradec. Brána má bouřlivou minulost a spojuje se s mnoha požáry. Jediná věc, která přežila požár, byl obraz matky Boží. Zpráva o obraze se rychle rozšířila a lidé tuto událost připisovali zázraku. K obrazu později přibyl barokní oltář. Toto místo přitahuje mnoho věřících, ale i turisty, kteří se sem chodí modlit a orodovat za své blízké. Matka Boží se stala také patronem města Záhřeb.

Akční letenky do Záhřebu

Kostel svatého Marka je symbolem města a je také jednou z nejstarších staveb. Uvnitř se nachází gotický portál a na oltáři najdeme díla významného sochaře Ivana Meštroviće. Nejvýraznější částí je nádherná barevná střecha s erby – erb města Záhřeb, erb Království Chorvatska, Slavonie a Dalmácie. Střecha vznikla při restaurování kostela koncem 19. století. Katedrála je také jedním ze symbolů města. Je obehnána hradbami a před ní se nachází fontána s anděly. Po zemětřesení s magnitudou 6,3 v roce 1880 na stěně katedrály zůstaly hodiny (7 hodin, 3 minuty a 3 sekundy). Další větší zemětřesení zažil Záhřeb teprve nedávno, 22. března 2020. Poškozena byla i katedrála, hlavně její pravá věž, ze které padla vrchní část s křížem. Katedrála je postavena v neogotickém stylu a byla zasvěcena Blahoslavené Panně Marii.

Kostel svatého Marka
Kamenná brána
Katedrála

Kamenita vrata majka
Kaple v Kamenné bráně/Obraz Matky Boží

Na začátku ulice Tkalčićeva naleznete sochu významné spisovatelky Marije Jurić Zagorke. Byla to novinářka, autorka románů, povídek a v neposlední řadě bojovnice za ženská práva a rovnoprávnost pohlaví (dalo by se říci jedna z prvních feministek). Proč má sochu právě v Záhřebu? Napsala totiž cyklus sedmi románů pod názvem Grička vještica (Gričská čarodějnice, kniha byla přeložena i do češtiny) a jiné povídky, které se odehrávají právě zde. Grič nebo Gradec jsou jiné názvy Horního města.

zagorka
Socha Marije Jurić Zagorke

V minulosti se uskutečňovalo každou sobotu po osmé hodině večer divadelní představení. Jmenuje se Tajne Griča (Tajemství Griče), vypráví příběh o zamilované dvojici propletený výjevy a scénami ze Zagorčiných povídek. Je to úžasný zážitek, když se procházíte po městě s lucernou v ruce a sledujete úryvky z děl. Doprovází vás jimi totiž samotná Zagorka. Díla nemusíte znát předem, jen se nechte unášet jedinečnou atmosférou. Nabízíme také malou ukázku. Bohužel, momentálně je toto představení, doufám, že jen dočasně, pozastaveno.

Do Horního města se dostanete po schodech nebo vás vyveze uspinjač (lanovka), nejkratší lanovka na světě, která má délku 66 metrů a jízda trvá 64 sekund. Typická pro hromadnou dopravu je modrá barva, hlavně na tramvajích od dopravního podniku ZET.

Záhřeb lanovka
Lanovka (uspinjača)

Záhřeb Chorvatsko mhd
Tramvaj (tramvaj)/ZET

Kulinářské zážitky v Záhřebu

Když už mluvíme o jídle, vydejme se na kulinářský výlet. První, čeho si turista všimne, jsou všudypřítomné pekárny. Je velmi obtížné odolat nadýchanému pečivu, ať už sladkému nebo slanému. Ze slaných dobrot je známý burek a také slanac.

Největšími pekárnami jsou Dubravica, Pan Pek a Mlinar. Z teplých jídel vyzkoušejte strukle. Jedná se o jednoduché jídlo podobné lasagním. Zapečené originální štrukle můžete ochutnat v La Štruk, první a jediné restauraci svého druhu nabízející tuto tradiční specialitu. V nabídce mají štrukle s lanýžem, uzenou paprikou, dýňovými semínky, sýrem nebo na sladký způsob s borůvkami.

štrukle jídlo
Zapékané štrukle v La Štruk

Co by byla návštěva Chorvatska bez ochutnání mořských živočichů. Ty nejlepší nabízí od roku 1945 maličká restaurace, bufet nebo fast food Mimice na Jurišićově ulici. Toto malé, skryté místo mají v oblibě už přes 70 let nejen Záhřebci. Interiér je jedinečný a nabízí pohled do minulosti, jelikož je původní. Dejte si námahu, zajděte na toto místo a objednejte si nejlepší pržene lignje s pomfrijem (smažené olihně s hranolky) a zažijte „ribice kod Mimice“.

lignje
Kalamáry (lignje)

Sladkou tečku za návštěvou dejte v nejznámější cukrárně Vincek, která se nachází na hlavní ulici zvané Ilica. Určitě si vyberete ze 100 druhů zákusků. Doporučujeme zagrebačke kremšnite (záhřebské krémeše) a Jelačić šnitu (Jelačićův řez). Koláče, kávu a zmrzlinu si můžete vychutnat také v cukrárnách Oranž nebo Millenium. Moderní cukrářské umění a chutné zákusky nabízí také cukrárna Amelie. Pokud si chcete udělat menší výlet spojený s posezením u kávy a koláčku, určitě navštivte blízké městečko Samobor a ochutnejte typický zákusek – kremšnitu (kremeš). Samoborský krémeš má dokonce ochrannou známku.

Když vzpomínáme na kávičku, skočte si do malé kavárničky Eliscaffe, kterou vlastní vícenásobný baristický šampion Chorvatska Niko Rosi. Pod jeho vedením získala tato kavárnička a káva mnoho ocenění. Praží si vlastní kávu z těch nejkvalitnějších bobulí z celého světa. Nabízejí i možnost zakoupit kávu na doma. Vychutnejte si v útulném prostoru originální kávu. Zamlsat se dá i na výrobcích od značky KRAŠ. Jejím nejznámějším výrobkem je bajadera, čokoládovo-nugátové bonbóny. Za ochutnání stojí i bonboniéry Griotte (višně v čokoládě) nebo Fontana ledene kostce (ledová máta v hořké čokoládě). Pokud jste sušenkový typ, určitě vás nezklame tradiční Domaćica či Napolitance. Z čokolád doporučujeme tradiční Dorinu (například Dorina s rižem – s burizony). Tradiční bonbóny jsou Ki-Ki, Bronhi, Peppermint nebo ovocné dražé bonbóny 505.

Typickou minerálkou, která nesmí chybět na žádném stole, je Jamnica. Pokud máte chuť na jemně perlivou minerálku se zajímavou příchutí, v letních měsících je velmi osvěžující Jamnica sensation (s příchutí kiwi a limetky). Kdo má rád šumáky, může si vyzkoušet pestrou paletu chutí CEDEVITA s vitamíny. Chcete-li vyzkoušet něco originálního s kolovou příchutí, objednejte si Cocktu, oblíbený slovinský nápoj z dob Jugoslávie.

Cukrárna Vincek na Ilici
Kremšnita

Nejkrásnější parky Záhřebu

Parky jsou jako stvořené k procházce a trávení společného času s rodinou nebo přáteli. Vychutnejte si oázu klidu a ticha v jednom z mnoha městských parků. Na každém rohu lze nalézt zelené plochy. Podle oficiálních údajů má Záhřeb 33 parků, které se rozprostírají na ploše více než 400 000 metrů čtverečních. Záhřebu se říká také zelené město.

Například park Zrinjevac v centru města je od roku 1873 oblíbeným místem pohody všech generací. Je to nejkrásnější, nejreprezentativnější a zároveň nejstarší park v srdci Záhřebu ve tvaru podkovy, lemovaný vysokými platany starými 150 let, fontánami s pavilonem, kde se pravidelně konají koncerty a různé kulturní akce. V roce 1884 v něm přibyl meteorologický sloup z mramoru od Alfonze Holzera, který funguje dodnes a zaznamenává teplotu a vlhkost. Hned vedle se nachází Strossmayerův park s pomníkem biskupa, podle kterého dostal jméno. Za nimi je prostorný park Tomislavac se sochou krále Tomislava sedícího na koni. V zimě se park mění na kluziště. Návštěvníci přijíždějící do města vlakem uvidí tento park a sochu, jakmile vystoupí z vlaku na hlavním nádraží. Díky nádraží postavili pro bohaté cestující luxusní hotel Sheraton.

Zrinjevac
Trg kralja Tomislava (Tomislavac)

U symbolu města – katedrály najdeme park Ribnjak nazvaný podle rybníků, které zde byly do 19. století. Později byly přetvořeny na krásný park se sochami a fontánou. Nesmíme zapomenout ani na park Maksimir patřící mezi nejkrásnější parky v Evropě. V tomto lesoparku je umístěna zoologická zahrada. Na ploše 316 hektarů se rozprostírá 5 jezer, několik potoků, pavilonů a luk. Je domovem stovek druhů ptactva, mnoha druhů zvířat a rostlin. Toto místo je ideální k odpočinku v přírodě, procházky, bruslení, veslování a běh. Záhřeb má také svou botanickou zahradu na Trgu Marka Maruliće v blízkosti nádraží. Je pro všechny, kdo mají rádi přírodu, faunu a flóru.

Maksimir
Mirogoj

Může to vyznít zvláštně, ale jděte se podívat na hřbitov Mirogoj. Je to centrální hřbitov Záhřebu, rozprostírá se na ploše skoro 73 hektarů a patří díky své parkové architektuře, architektonickým stavbám a mnoha hrobům známých osobností k pamětihodnostem města. Lze zde vidět díla mnoha známých chorvatských sochařů a umělců. Hřbitov byl v roce 1876 vybudován na pozemku známého jazykovědce Ljudevita Gaja. Za architekturu hlavní budovy je zodpovědný Herman Bolle.

Túry a výlety

Pro vášnivé turisty máme také jeden tip – vydejte se na túru na vrch Sljeme, který leží v pohoří Medvednica. Fanoušci lyžování vědí, že Sljeme je také oblíbeným střediskem zimních sportů. Lyžovat se zde učili i legendární sourozenci Kosteličovci. Pokud se vám nechce šlapat do kopce, můžete se nechat vyvézt lanovkou. Jízda trvá kolem 15 minut.

Medvedgrad
Medvedgrad

Máte-li čas a chuť na túru spojenou s historií, vydejte se na Medvedgrad, zříceninu středověkého města na kopci s opevněním, hradem, raně gotickou kaplí a památníkem padlých vojáků ve Vlastenecké válce nebo Válce za nezávislost. Oddech a příjemnou procházku nabízí také jezero Jarun ve městě. Tvoří ho velké a malé jezero a šest ostrovů. Je rekreačně-sportovním centrem na ploše 240 hektarů s 2500 metry štěrkových pláží. Nabízí různé druhy rekreace jako plavání, běhání, bruslení nebo jízdu na kole. Kromě toho se zde uskutečňují závody ve veslování, atletické nebo cyklistické závody. U jezera je vybudováno několik hřišť (basketbalové, fotbalové, házenkářské, volejbalové na písku) a nabízí také možnost zahrát si bocciu.

Jarun
Jarun

Samobor je malebné městečko vzdálené 20 kilometrů od Záhřebu. V tomto středověkém městě můžete obdivovat barokní architekturu. Samobor je se svým okolím nejstarší a nejatraktivnější výletní destinace nejen pro obyvatele Záhřebu. Obklopuje ho park přírody Žumberak, který nabízí mnohé atrakce, odpočinek v nedotčené přírodě, vodopády a řadu aktivit jako turistika, jízda na kole či paragliding. Je také městem bohaté gurmánské tradice. Vyhlášeno je svými kremšnitami. Odskočte si sem z ruchu velkoměsta na pohodové odpoledne při kávičce a zákusku.

Pokud se plánujete déle zdržet v Záhřebu, město je dobrým výchozím bodem pro různé výlety. Každý zná legendární Plitvická jezera, která sehrála hlavní roli ve filmech o Vinnetouovi. Pokud nemáte auto, využijte autobusovou společnost Flixbus. Velmi milé a příjemné městečko na řece Dráva se nachází pouhých 1,5 hodiny cesty autobusem ze Záhřebu. Flixbus nabízí lístky od 7 do 11 eur.

Plitvická jezera
Varaždin hrad

Ve Varaždině se vydejte na procházku kolem barokního hradu. V 18. století byl Varaždin hlavním městem Chorvatska, ale po strašném zemětřesení v 1776 se hlavní město přesunulo do Záhřebu. Obdivovat můžete bohaté kulturní dědictví, v centru se nachází několik paláců šlechtických rodů a městská radnice, jedna z nejstarších v Evropě. Za zmínku stojí také budova národního divadla se svým impresivním vzhledem. Možná vám přijde zvláštní navštěvovat hřbitovy, ale zkuste udělat výjimku. Varaždinský hřbitov je výjimečný příklad parkové architektury a přírodní památkou.

Varaždin je také město kol. Od května do října můžete každou sobotu zažít výměnu stráže před radnicí. Tradiční místní kuchyně vznikla pod vlivem Rakouska a Maďarska a charakteristickým rysem je hedonistické užívání si jídla a vína. Autochtonní chutě zažijete v restauracích Angelus, Verglec nebo Kneginečka hiža. Ve Varaždinských lázních se nachází jedna z nejlepších restaurací – Bernarda, která nabízí prvotřídní speciality a podle mnohých i nejlepší pizzu. Varaždin připomíná rakouskou metropoli a proto se nazývá malá Vídeň. Typickým znakem jsou také kavárny a cukrárny. Vychutnejte si kávičku a koláček v centru města.

Hrad Trakošćan

Pohodlně a levně (za 11 eur) se k vodopádům a krásné přírodě dostanete za dvě hodiny. Pro milovníky zámků doporučujeme výlet na hrad Trakošćan – kulturní majetek, chráněný historický objekt sestávající ze zámku, budovy u zámku a parku s jezírkem.

Kluby a bary

Jarun je také místem pro noční zábavu, jelikož se zde nacházejí oblíbené kluby, například Aquarius oblíbený mezi párty lidmi, kteří navštívili stejnojmenný klub na chorvatské Ibize, známé párty destinaci Zrće na ostrově Pag, ve městě Novalja. Toto jezero je nazýváno záhřebské moře. Jarun se díky konceptu Jarunited stal největším klubem s pěti tanečními parkety a pěti hudebními scénami, které nabízejí kluby Aquarius (A1/A2), Faces, Gallery a Mansion. Čeká vás zde nový a jiný druh zábavy.

Další oblíbené kluby ve městě jsou MINT, Klub Klub, KATRAN, SAX, Johann Frank, Beertija, KSET, PIF, Tesla Boogalu, Močvara, Tvůrnice kulturě a Vintage Industrial bar.

tkalca
Tkalča

Nejvíce barů a restaurací je soustředěných na Tkalčićově ulici, domácí toto místo nazívají Tkalča. Chorvaté mají rádi pivo a na Tkalči si ho můžete vychutnat v nejznámějším podniku Mali medo – Pivovara Medvedgrad. Pokud jste se někdy zamýšleli, jak asi vypadala gastro scéna v Paříži koncem 30. let, odpověď můžete najít v srdci Záhřebu. Přesněji na nejkrásnějším náměstí s pohledem na Chorvatské národní divadlo. Hemingway lounge bar byl předělaný na příjemný prostor, kde si můžete vypít svou kávičku, přečíst noviny nebo si dát koktejl. Bistrot se inspiroval románem The Moveable Feast Jounal, ve kterém Hemingway popisuje memoáry a anekdoty z tehdejší gastronomické scény.

V centru města doporučujeme bary Johann Frank u náměstí, Bulldog, Vinyl bar, Nova ploče, History, Alcatraz, KIC Klub, PIF, Tesla New Generation, případně dražší DEŽMAN BAR, Belvedere rooftop a TIME.

Záhřeb a nakupování

Ilica je nejdelší ulicí ve městě, na 6 kilometrech je množství obchodů, barů, kaváren, cukráren a muzeum (Muzeum Iluzí). Největší obchodní centrum je Arena Zagreb. Menším, ale oblíbeným centrem je Avenue Mall. V centru města se nachází menší obchodní centrum Cvjetni (nazvané podle náměstí Cvjetni trg, což v překladu znamená květinové náměstí). Prodávají zde zejména květiny.

Arena Centar
Ilica

Sport

Chorvaté jsou sportovní národ, o čemž svědčí i množství ocenění pro jednotlivé sportovce a národní týmy. Například legendární fotbalový tým. Každý zná věčné rivaly (Dinamo Zagreb a Hajduk Split a jejich fanoušky (Bad Blue Boys a Torcida). Kdo by neznal jména jako Davor Šuker, Mario Mandžukić, Luka Modrić nebo Ivan Perišić. No mnozí nevědí, že se fotbal pojí i s velmi smutnou událostí, která začala právě na stadionu Dinama (na Maksimire). Nikdo nezapomene na datum 13.5.1990, kdy se během zápasu Dinama a Crvené Zvezdy strhl konflikt mezi fanoušky, který se označuje jako začátek Domovinskog rata (Války za nezávislost). Nebyl to zápas mezi kluby, ale zápas mezi Srby a Chorvaty.

Dinamo Zagreb/Bad Blue Boys
Dinamo Zagreb/Bad Blue Boys fanoušci

V Chorvatsku je velmi populární i basketbal. Odchovancem chorvatského basketbalu byla i legenda, kapitán záhřebského klubu Cibona – Dražen Petrović, přezdívaný i basketbalový Mozart. S jeho brzkým odchodem se basketbalová komunita nikdy nesmířila. Byl velmi úspěšný, talentovaný, skromný a disciplinovaný. Dotáhl to dokonce i do NBA, kde hrál za Nets. V roce 1982 nastoupil za Chorvatsko na olympijských hrách v Barceloně proti výběru USA v čele s Michalem Jordanem. Jeho úspěšná kariéra byla předčasně ukončena po tragické automobilové nehodě. Jeho život vyhasl v roce 1993 ve věku 29 let.

drazen
Socha Dražena Petroviće a za ní hala, která nese jeho jméno

Milovníci basketbalu si v Záhřebu určitě přijdou na své. Pojmenována je po něm basketbalová hala (dvorana Dražena Petroviće), kde sídlí i domácí klub Cibona. Zúčastněte se zápasu v této hale. Vstupenky lze koupit již od 10 kun. Před vstupem se nachází socha a zboku haly kavárna Mozart, kterou vlastní Draženova rodina. U haly se nachází také muzeum věnované Draženovi, které mapuje jeho basketbalovou kariéru. Můžete si tam zakoupit i vzpomínkové předměty, a pokud budete mít štěstí, popovídat si s jeho příjemnou maminkou.

Velice populárním a sledovaným sportem je házená. V tomto sportu Chorvatsko získalo 2 zlaté olympijské medaile. Chorvatská reprezentaci je třetí nejúspěšnější na světě.

Češi Chorvatsko vnímají jako letní destinaci, ale jak jsme výše zmínili, úspěšné bylo i v lyžování, o což se postarali sourozenci Kostelićovi. Jakou spojitost mají se Záhřebem? Učili se zde lyžovat. Konkrétně na hoře Sljeme.

Muzea

Muzej prekinutih veza (Muzeum ukončených vztahů) je jedinečným projektem svého druhu na světě. Skládá se z exponátů zkrachovalých milostných vztahů z celého světa, kdy lidé věnovali předměty muzeu, čímž se mohli takovýmto způsobem vyléčit z nešťastné lásky. Muzeum dává příležitost každému, aby překonal emocionální bolest kreativním způsobem: darováním předmětů do sbírky.

Muzej torture (Muzeum mučení) obsahuje sbírku mučících a popravovacích předmětů. Muzeum je jedinečné i svým žalářem. Miniaturní chladná místnost ve tmě znamená nejistou budoucnost. Uvědomíte si svou zranitelnou existenci. Muzej iluzija (Muzeum iluzi) nabízí návštěvníkům vizuální a edukativní zážitek ve formě zábavného dobrodružství pro všechny generace. Prostřednictvím atraktivních a zábavných triků se návštěvníci dozví hodně o zraku, vnímání, lidském mozku či vědě a budou moci lépe pochopit, proč oči vidí věci, kterým mozek nerozumí. Muzej grada Zagreba (Muzeum města Záhřeb) je všeobecné kulturně-historické městské muzeum, které systematicky shromažďuje, zpracovává a zkoumá předměty z minulosti města. Je to jedno z největších a nejstarších městských muzeí v Chorvatsku.

Mimara
Muzeum ukončených vztahů

Milovníky techniky jistě zaujme Tehnički muzej Nikola Tesla (Technické muzeum Nikoly Tesly). Je rozděleno podle odvětví, ve kterých se didaktickým způsobem prezentuje vývoj a aplikace technických výdobytků. Pokud se zajímáte o osobnost a vynálezy Nikoly Tesly, je třeba navštívit Bělehrad, kde se nachází muzeum, které je věnováno pouze jemu. Celé dědictví Nikoly Tesly je uloženo v muzeu. Uchovávají se zde i Teslova původní díla, patenty a patentová dokumentace, plány a výkresy. Muzeum Nikolu Tesly uchovává přibližně 1000 předmětů, uspořádaných v devíti sbírkách – čtyři sbírky technického charakteru, dvě sbírky Teslových osobních předmětů a tři sbírky umění. Největší počet muzejních předmětů je pozůstalostí Nikoly Tesly. Stálá expozice je zřízena v přízemí a je rozdělena na dvě části. První část vás seznámí s biografickými údaji o Teslovi a druhá část představuje jeho vědeckou práci s nejvýznamnějšími vynálezy a několika funkčními modely používanými k demonstraci. Urna s popelem Nikoly Tesly je také uložena v muzeu.

Arheološki muzej (Archeologické muzeum) bylo založeno v roce 1864. Nachází se v historickém paláci Vranyczany-Hafner na Zrinjevci. Cenný muzejní fond s přibližně 460 000 předměty je systematizovaný v příslušných sbírkách. Prehistorická sbírka je zobrazením vývoje četných kultur, od období paleolitu až po mladší dobu železnou. Antická sbírka zahrnuje památky řecké provenience, jakož i římské památky domácího a zahraničního původu. Středověká sbírka sleduje chronologický systém od období stěhování národů po pozdní středověk. Egyptská sbírka je jediná svého druhu v jihovýchodní Evropě. Výjimečný je nález záhřebské mumie v plátěných obvazech s nejdéle zachovalým etruským textem. Numismatická sbírka je jednou z největších a nejvýznamnějších v Evropě a ve světě. Muzeum má bohatou knihovnu s více než 50 000 tituly odborné archeologické a související literatury. Na nádvoří muzea se nachází Lapidárium se zajímavou sbírkou římských kamenných památek. Muzeum se stará o archeologický park „Andautonija“ ve Ščitarjevě, kde jsou zachovány pozůstatky antického města z období od 1. do 4. století. Mimara (Galerie Mimara) sídlí v neorenesančním paláci z konce 19. století. Fondy se skládají z 3 750 uměleckých děl různých technik a materiálů, jakož i různých kultur a civilizací. Nachází se zde asi 450 maleb a kreseb od slavných mistrů (Raffael, Velasquez, Rubens, Rembrant, Goya), dále asi 200 soch od starověku po 20. století a archeologické rarity starověkého Egypta a Řecka.

Suvenýry

S návštěvou nových míst se neodmyslitelně pojí i předmět, který vám bude připomínat příjemně strávený čas. Využijte proto možnosti zakoupit si nějaký, který nenajdete nikde na světě. Tradice a kultura typická pro město Záhřeb se pojí s těmito suvenýry: šestinski kišobran, licitarské srce, bajadera, paprenjaci a penkala.

Záhřeb suvenýry

Šestinský deštník je považován za jeden z nejkrásnějších suvenýrů. Šestině je čtvrť v Záhřebu. Charakteristickými znaky jsou jasná červená barva, bavlněná látka s různobarevnými liniemi, které vypadají jako slunce lemované duhou. Nerezová kovová kostra deštníku, dřevěná středová část a rukojeť z kaštanu jsou zárukou vysoké kvality a poskytují odolnost vůči všem povětrnostním podmínkám. Byl součástí honosného šestinského kroje. Podle legendy má sytou barvu díky lásce mezi dvěma mladými milovníky. Jeníček šel své milé vyjádřit věčnou lásku. Před deštěm se skryli pod černý deštník. Když se vášnivě políbily, deštník najednou zrudl ze síly lásky.

Licitářské srdce je jedním z nejznámějších symbolů a nejlákavějších suvenýrů. Neexistuje osoba, která se během své návštěvy Záhřebu nesetkala s licitarem. Licitar je zdobený koláč ze sladkého těsta. Darovat někomu toto srdce znamená darovat osobě své srdce. Někdy se v něm nachází také zrcadlo. Ten, kdo se v něm vidí, je zároveň i milovanou osobou toho, který mu srdce daroval.

Licitarsko Srce

Chcete-li někomu přinést ze Záhřebu sladký suvenýr, nejlepší výběr je jednoznačně bajadera od Kraše. Bajadera je spojení nejjemnějšího nugátu a mandlí. Název dostala podle orientální tanečnice.

bajadera

Zamysleli jste se během psaní perem, kdo ho vlastně vynalezl? Pokud jste v Záhřebu, máte ideální příležitost dozvědět se více o rtu – penkale. Vynalezl ho světově uznávaný Slavoljub Penkala začátkem minulého století. Pořiďte si jedinečné pero penkala.

Samozřejmě v obchůdcích naleznete také magnetky s motivy katedrály, kostela sv. Marka a náměstím bána Jelačiće.

Zagreb card

Pokud se chystáte do Záhřebu na city break, vyplatí se vám koupit turistickou kartu, se kterou máte bezplatnou dopravu, vstup do prestižních muzeí, konkrétně Muzeum zničených vztahů, Muzeum města Záhřeb či Muzeum moderního umění. V kartě máte také vstup do Záhřebské zoologické zahrady. Také máte různé slevy. Zvolit si můžete jednu ze dvou variant, 24 hodin (210kn) nebo 72 hodin (250 kn).

Ritam grada je název písně od chorvatského rapera Stoku, v refrénu se skvělou Josipou Lisac, která je na scéně už přes 50 let. Lze ji nazvat chorvatskou lady Gaga, obléká se extravagantně během celé své kariéry. Má velmi specifický, rozeznatelný hlas. Proč vzpomínám právě tuto píseň? Klip je natočen v Záhřebu a ukazuje všechny známé symboly a místa této metropole.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru