Connect with us

Cestopisy

Jak zažít Malajsii, Kambodžu a Vietnam jednou cestou

Neodolatelné trio. Supermoderní Kuala Lumpur, tajemný Vietnam a dechberoucí Kambodža. Jedna z nejoblíbenějších Multicity kombinací letenek se dá nyní rezervovat již od 20 990 Kč a letět můžete TOP aerolinkami z Prahy nebo Vídně. Během jedné cool cesty zažijete památky, pláže a nádherná asijská města. Jak na to? Koukněte na náš článek a rezervujte si nezávazně super cenu na 3 asijské destinace jednou cestou vyplněním krátkého dotazníku.

Reklama

Odlet z Prahy nebo Vídně

Preferujete Prahu nebo spíš Vídeň? Vyberte si letiště, které vám vyhovuje víc a do daleké Asie poletíte špičkovými aerolinkami Qatar Airways nebo Emirates. Samozřejmostí je i odbavené zavazadlo do 20 kg, vynikající palubní servis, a pokud byste se rádi podívali do Dubaje nebo Dohá, přestup v Kataru nebo Emirátech není problém prodloužit na několik dní. To stejné platí i na cestě zpět.

Malajsie – Kambodža – Vietnam

Rezervujte nyní nezávazně od 20 990 Kč

Všechno to začne v Kuala Lumpur

Kuala Lumpur je jedním z nejmodernějších měst Jihovýchodní Asie. Plné mrakodrapů, skvělého street-foodu a ještě lepších zážitků. Největší město Malajsie je místem, kde můžete zažít malajskou, indickou, ale i čínskou kulturu. Pokud chcete procestovat Jihovýchodní Asii, tak právě sem směřuje jedno z nejlepších leteckých spojení z Evropy. Kuala Lumpur je moderním, rozvíjejícím se městem, které se stále víc a víc začíná podobat západním metropolím. Kombinuje se tu luxus západu okořeněný asijskými vůněmi a evropským životním stylem.

Navštivte pýchu Malajsie, Petronas Towers. Nádherné a fotogenické věže, na které se dá dívat téměř z každého koutu tohoto velkolepého města. Vezměte si vlak a nechejte se odvést k nejmodernější stavbě Malajsie, která je neodmyslitelnou součástí panoramatu města. Z nejvyšších poschodích je úžasný výhled a turistům se nejvíc líbí vyhlídka Sky Bridge. Uvidíte pod sebou celé město a krásnou fontánu areálu. Věže jsou nejhezčí večer, kdy se rozsvítí osvětlení a vy z nich nebudete moct odtrhnout zrak. V Petronas Towers najdete vše, co hledáte. Nákupní centra, restaurace, kina. Ti z vás, kteří mají rádi umění, určitě zařaďte do programu mezinárodně uznávané galerie, koncertní sály a ohromná akvária. Lístky se dají koupit na místě nebo online za jednotnou cenu zhruba 470 Kč.

A co Menara Tower? 421 metrů vysoká věž, která se tyčí nad městem. Uvidíte ji z velké dálky a je dokonce vyšší než slavná dvojčata Petronas Towers. Pokud se půjdete podívat na slavné Petronas Towers, sem to máte už jen 30 minut chůze. Vevnitř se nachází restaurace, která rotuje a nabízí tak panoramatický výhled na velkoměsto. Jedna večeře vás tu ovšem vyjde klidně na 1300 Kč.

Nenechejte si ujít bájné město Batu. 400 miliónů roků staré vápencové jeskyně, ve kterých je ukrytý stoletý hinduistický chrám. Je centrem náboženského festivalu, který se tu koná každý rok. Pohodlně se sem dopravíte za necelou hodinu a cena je pouhých 10 Kč! Čeká vás 272 schodů, ohromná socha hinduistického boha Murugana a nádherné přírodní scenérie. Pozor na drzé makaky, kteří vám během několika vteřin mohou ukrást celý obsah batohu.

Čas na street-food! Jídla jsou tu natolik rozmanitá, že je nemáte šanci ochutnat všechna. Kromě domácí malajské kuchyně se tu mísí i ta indická s čínskou. Ochutnejte každý den z jiného koutu a nebojte se cizích názvů. Nasi znamená rýže, nasí lemak je zase typická snídaně – rýže vařená v kokosovém mléku se sušenou rybou, vajíčkem a pálivou pastou. Nesmíme zapomenout na goreng – smaženou rybu původem z Indonésie. Největší koncentraci street-foodu najdete ve čtvrti Bukit Bintang.

Kuala Lumpur je naší první zastávkou a ve všeobecnosti výborným východiskovým bodem pro cestování po Jihovýchodní Asii.

Pokračování ve sladké Kambodži

Dechberoucí exotická země, která si vás získá ohromnými přírodními scenériemi, bouřlivou historií a dokonalými plážemi. Krajina Khmérů, která ještě stále není tak přeplněná turisty, jako například sousední Thajsko. Není se čemu divit. Kambodža patří mezi to nejlepší, co v Asii můžete vidět.

Malajsie – Kambodža – Vietnam

Rezervujte nyní nezávazně od 20 990 Kč

Země, kterou v 70. letech téměř zdecimoval jeden z nejkrutějších diktátorských režimů na světě, se už ze své temné minulosti pomalu vzpamatovává a vydává se cestou kapitalismu. I proto je možné v hlavním městě Phnom Penh vidět kontrasty, které jsou v Asii naprosto běžné. Na jedné straně luxusní hotely a nejnovější vozový park, na té druhé chudinské a přeplněné ulice. Ale žádný strach, z pohledu bezpečnosti se není čeho bát. Na místech, kde je nejfrekventovanější pohyb lidí si stačí dát pozor na kapsáře a mimo jiné nedávat peníze dětem na ulici. Budete mít velký problém se jich zbavit. J V Kambodži lze používat dvě měny. Khmérský riel a americký dolar. Jeden Dolar je v přepočtu asi 4000 rielů.

Siem Reap je zřejmě nejrušnějším městem Kambodže. Jak z jeho návštěvy vymáčknout maximum? Platí, že zdejší doprava je opravdu levná a turisté využívají hlavně tuk-tuky. Pokud se ale chcete dostat do symbiózy s místními a vidět opravdový život domácích, doporučujeme si půjčit kolo se zámkem a přesouvat se menšími, méně zaplněnými uličkami. Půjčení stojí málo a už po desáté jízdě toho uvidíte víc než tradičními motorovými dopravními prostředky.

Angkor Wat v překladu znamená městský chrám. Jde o největší a zároveň jediné náboženské centrum Asie. Nejdřív bylo zasvěcené hinduismu, později buddhistickému náboženství. Postavili ho ve 12. stol pro krále Súrjavarmana II., a sloužilo mu jako chrám i hlavní město. V khmérském stavební stylu vyjímá jako symbol Kambodže, je dokonce součástí její vlajky. Nejdete ho obehnané vodním příkopem, v zajetí ohromných kořenových systémů, které nechají každého návštěvníka v němém úžasu.

Angkor byl v minulosti hlavním městem Khmérské říše. I proto se dnes obyvatelé Kambodže nazývají Khmérové. PS: vstupenka do Angkor Watu na jeden den stojí přibližně 37 amerických dolarů a vstupné na 3 dny v přepočtu okolo 70 USD.

A nakonec pláže, které ocenil i National Geographic. Pokud poletíte do Kambodže, neudělejte stejnou chybu jako zhruba 90 % lidí. Většina turistů totiž navštíví jen světoznámý chrámový komplex Angkor Wat, který se nachází na severozápadě země a jen malá část lidí cestuje dál na jih. Proč byste se tam měli vydat? Například i proto, že má 430 kilometrů pobřeží a krása místních pláží se dostala i do měřítek National Geographic a magazínu Forbes, který mezi TOP 22 asijských pláží zařadil právě 3 z Kambodže. Doporučujeme pronajmout si skútr a navštívit jich co nejvíc!

Zkrátka výborná kombinace levné dovolené spojené s poznáváním neznámého a nádherných pláží. Phnom Penh je druhou zastávkou.

Poslední zastávka, Hočimin

Poslední zastávka, vietnamské Ho Či Minovo Město (zkráceně Hočimin). Je hlučný, překvapivě zelený, levný a nádherný. Motorová vozidla se valí ze všech koutů, jsou jich miliony, stejně tak jako nabídek na masáže, kvalitní jídlo, sluneční brýle nebo oblečení.  Aleje s obrovskými stromy lemují téměř každou ulici a místní váš evropský vzhled ocení úsměvem a milým kýváním. Vítejte v Hočiminu!

Vietnam se v poslední době dostal mnohem více do hledáčkům cestovatelů. Je plný nádherných měst a srdečných lidí. Oplatí se na něj vyhradit více času, než na předchozí dvě destinace. Je tu toho o mnohem více, čeho byste měli vidět, věřte nám.

Například takový Ha long Bay je asi turisticky nejznámějším a nejfotogeničtějším místem Vietnamu. Nachází se na severu v Bacboském zálivu táhnoucím se 500 kilometrů podél pobřeží. Ha Long Bay se skládá přibližně z 3000 ostrovů a zažít tu západ nebo východ sluncem může být zážitkem, na který budete vzpomínat ještě velmi dlouho. Zajímavostí jsou tu například tzv. malé vesničky na vodě. Jedná se o domečky na hladině moře (není problém mezi nimi najít školu nebo tržnici). Od roku 2011 je Long Bay zařazena mezi Sedm divů světa a o něco déle patří i na seznam dědictví UNESCO.

Určitě je potřeba navštívit i hlavní město. Na první pohled vám sice Hanoj může přijít jako chaotické město, má však svůj pevný řád. Je tu velmi zachovalé staré město s neopakovatelnou atmosférou. Například na chodníku tu toho zažijete o mnoho víc, než kdekoliv jinde. Používá se na všechno jiné, jen ne na chůzi. Například na takovou jízdu skútru je chodník ideálním místem a domácí vás o tom budou velmi často přesvědčovat. Není ani problém si kdekoliv na chodníku rozprostřít deku a udělat si piknik.

Malajsie – Kambodža – Vietnam

Rezervujte nyní nezávazně od 20 990 Kč

Jednou z velmi oblíbených turistických atrakcí ve Vietnamu je nepochybně loutkové divadlo na vodě Thang Long v Hanoji. Místo jevištních parket tu najdete vodní nádrž, na které se pohybují postavičky znázorňující nejznámější vietnamské legendy a národní hrdiny, rolníky nebo zvířata. Proč na vodě? Protože voda a pěstování rýže mají pro Vietnam snad ten největší význam.

Téměř uprostřed Vietnamu najdete nádherné pláže a velmi oblíbené městečko Hoi An. Nejkrásnější je v noci, kdy se změní na město svítících lampionů. Najdete tu nádherné loďky a budete mít možnost ochutnat místní specialitu v pojízdné nebo plovoucí restauraci.

Strýček Ho. Tak Vietnamci nazývají legendární osobnost své historie a prvního prezidenta Severního Vietnamu. Člověk, který se sjednocení Vietnamu již nedožil a zemřel během Vietnamské války v roce 1969. Jeho nabalzamované tělo můžete najít právě v Hočiminově mauzoleu v Hanoji i naproti tomu, že si přál být zpopelněn. Leží ve skleněném sarkofágu a vypadá jako vosková figurína.

Tunely Cu Chi jsou neuvěřitelným místem a dodnes z nich běhá mráz po zádech. Vietnamská válka totiž přinutila lidi v oblasti Cu Chi vytvořit pozoruhodný systém tunelů. Vietkong tu vybudoval něco přes 200 km chodeb, ve kterých mohli lidé normálně fungovat. Obytné prostory, kuchyně, dílny, operační sály apod. Dříve byly tunely určené pro boj ze zálohy a překvapivé útoky. Fascinující je, že všechny tunely byly vybudovány pouze za pomoci lopat a krumpáčů. Jestli trpíte klaustrofobií, raději na tohle místo ani nemyslete.

A kde jsou nejkrásnější pláže? Vyzkoušejte Phu Quoc. Od vietnamské pevniny leží necelých 50 km směrem na západ, blíž je to do Kambodže, která je zhruba 15 km na sever od ostrova. Obě země si ostrov historicky nárokují, dnes je ale Phu Quoc součástí Vietnamu. Jižní a západní pobřeží patří k nejkrásnějším plážím a právě zde se soustřeďuje většina turistů. Exotické klima ostrova má dvě hlavní roční období. V období sucha, které připadá na měsíce listopad až dubna, přichází na Phu Quoc až 69 % všech turistů. Teploty se pohybují přibližně od 24 do 32 °C s nízkou vlhkostí vzduchu a množstvím slunečních hodin. V období dešťů (květen až říjen) jsou teploty jen o dva stupně nižší, ale výrazně stoupá vlhkost vzduchu.

Malajsie – Kambodža – Vietnam

Rezervujte nyní nezávazně od 20 990 Kč

Bližší informace k vízům

Víza Malajsie – návštěva do 90 dní – nejsou nutná víza

Víza Vietnam –  nutné zabezpečit víza –  detailní informace na mzv.cz

Víza Kambodža –  nutné zabezpečit víza – detailní informace na mzv.cz

 

Kdy se vydat na cestu

Všechny tři destinace jsou poměrně blízko rovníku, to znamená, že jsou celoročně velmi atraktivní z pohledu teploty vzduchu a vody. Hlavní sezóna Jihovýchodní Asie obecně začíná v půlce listopadu a končí posledním březnovým týdnem. Duben a květen se vyznačují větším výskytem srážek, na druhou stranu stoupá i teplota vzduchu. Letní měsíce přinášejí vysoké teploty vzduchu, ale i krátké a intenzivní deště. Čím blíže jsou zimní měsíce, tím klidnější je i počasí a přibývá i turistů.

Náš tip: Pokud chcete cestovat v hlavní sezóně, vyberte si únor nebo březen, z pohledu letenek a ubytování jde o cenově nejzajímavější období. Pokud chcete méně turistů na pláží, výprodejové ceny a nevadí vám občasný déšť, zvolte termín mimo hlavní sezónu (duben – říjen).

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
1 Comment

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru