Obsah článku
Zanzibar zavedl poplatky podle klasifikace, tedy počtu hvězdiček, hotelů. Tyto finance mají být použity na vylepšení silniční infrastruktury na ostrově.
Generální komisař Zanzibarského daňového úřadu (ZRA) Yusuf Juma Mwenda uvedl: „Poté, jakmile budete vědět, do které kategorie váš hotel patří, zaplatíte poplatek v určité výši. Nedoporučujeme se poplatkům vyhýbat. Cílem změn v dani z infrastruktury je totiž podpořit rozvoj infrastruktury včetně silnic v oblastech, kde se hotely nacházejí.“

Podle změn, které vyplývají z revize zanzibarského finančního zákona z roku 2015, kterým se zavádí daň z infrastruktury, se bude vybírat paušální sazba. 5 dolarů za osobu na noc zaplatí turista při ubytování v 5* a 4* hotelu, 4 dolary za osobu na noc v 3* a 2* hotelech a 2 dolary za osobu na noc v 1* hotelu.
Sice nové sazby vstoupily v platnost dne 1. července 2023, setkaly se se stížnostmi ze strany majitelů hotelů. Většina z nich totiž nevěděla, do které třídy nebo stupně hvězdiček patří. To podnítilo úřady, aby před uplatněním nové sazby daně z infrastruktury provedly klasifikaci.

Podle dostupných údajů má většina ze 706 hotelů na ostrovech Unguja a Pemba jednu až dvě hvězdičky, zatímco pět, čtyři a tři hvězdičky mají jen některé.
Předseda Zanzibarské národní obchodní komory (ZNCC) Ali Amour dříve uvedl, že otázka změn daně z infrastruktury je něco, co se musí realizovat v souladu se zákony.

„Zvýšení daně z infrastruktury má velký přínos pro rozvoj cestovního ruchu na Zanzibaru. Když se daň zvýší, umožní to vládě realizovat své programy včetně lepší silniční infrastruktury pro turisty,“ uvedl předseda.
Tyto poplatky se však výlučně vztahují pouze na turisty, kteří si rezervovali pobyty po 1. červenci 2023.
Akční letenky na Zanzibar
Zdroj: Daily news
Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na [email protected]. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na [email protected]. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.

Máte k článku připomínku nebo názor? Napište ho do komentářů