Connect with us

Novinky

Čím výše jste, tím rychleji ubíhá čas, dokázali v observatoři Tokyo Skytree

Čím výše jste, tím rychleji ubíhá čas, dokázali v observatoři Tokyo Skytree

Nejde o žádný prvoaprílový žert ani hoax, přátelé. Japonský tým vědců skutečně prokázal, že čas v observatoři Tokyo Skytree – přibližně 450 metrů nad mořem – plyne o 4 nanosekundy rychleji než na úrovni země. Zdá se vám to málo? Ve skutečnosti jde o převratný objev a potvrzení teorie jednoho z největších vědců všech dob.

Reklama

Interstellar a Albert Einstein

Zjištění je založeno na optických mřížkových hodinách, které vycházejí z extrémně přesné synchronizace (pouze jedna sekunda každých 16 miliard let). Díky těmto hodinám se japonským vědcům podařilo dokázat obecnou teorii relativity Alberta Einsteina. Ta říká, že hodiny v silném gravitačním poli budou pomalejší než ty v poli se slabší gravitací. I vy jste si při této větě vzpomněli na film Interstellar? ????

Výsledek výzkumu, který vedl Hidetoshi Katori z výzkumného ústavu kvantové metrologické laboratoře Riken a Tokijské univerzity, vyšel 6. dubna v online vědeckém časopise Nature Photonics. Začali ho realizovat ještě v říjnu 2018.

Týmu vědců se podařilo miniaturizovat optické mřížkové hodiny tak, aby se staly přenosnými, přičemž hodiny umisťovali na 634metrovou konstrukci, nejvyšší vysílací věž na světě, tak, že jedny hodiny umístili ve výšce 456,3 metrů nad mořem a druhé 3,6 metrů nad mořem.

Práce vědců tímto důkazem nekončí. Hodiny a zmiňovaná technologie mají v budoucnu pomocti na místech, kde se nachází aktivní sopky a rovněž podmořské trhliny – mohou posloužit ke studiu nepatrných pohybů zemského povrchu způsobených zemětřeseními nebo sopečnými erupcemi.

Hodiny, které měří čas na základě vibrací četných atomů stroncia v laserem generované optické mřížce, jsou téměř 1000krát přesnější než současné mezinárodní hodiny na měření času založené na vibracích atomů cesia. Zmíněná technologie dokáže nerušeně fungovat a neovlivňují ji změny teploty, vibrace či elektromagnetická pole.

Provedení testu Einsteinovy ​​teorie vyžaduje buď velmi přesné hodiny, nebo velký výškový rozdíl. Nejlepší testy mimo laboratoře dosud prováděly satelity ve výškách, které jsou od sebe vzdáleny tisíce kilometrů.

Vědec Katori uvedl, že japonská studie prokázala přesnost srovnatelnou s nejlepšími vesmírnými měřeními. Japantimes.com hovoří o velkém úspěchu, mnozí kolegové z vědecké obce si myslí, že má Hidetoshiho Katoriho nakročeno k získání Nobelovy ceny.

Doporučujeme:      

Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Do Thajska nejdříve v září? Tak to zatím plánují Thai Airways https://t.co/vqoFuEsIsm #novinky16 hodinami dozadu
Před odletem na Kypr je třeba vyplnit tento dotazník, jinak hrozí pokuta 300 eur https://t.co/gICjz1SkQA #novinky17 hodinami dozadu
Letiště Vídeň zakáže 16. července lety z 18 zemí https://t.co/wkXOGn80nD #novinky18 hodinami dozadu
Atény z Vídně od 814 Kč, podzimní termíny https://t.co/nH7pparzU519 hodinami dozadu
Madagaskar s 5* Qatar Airways za 14 990 Kč, termíny od ledna 2021 https://t.co/TJWfXunmpM20 hodinami dozadu
Nová linka z Bratislavy! Aerolinky AirExplore a Pelikán spouštějí lety do Splitu https://t.co/hBM7Tmj1kN #novinky22 hodinami dozadu
Které země můžete navštívit: aktuální doporučení a zákazy (COVID-19) https://t.co/1a2S4Ot4Le #novinky2 dny dozadu
Mauricius s termíny od ledna 2021 z Prahy od 13 990 Kč https://t.co/eYVBLWd8F32 dny dozadu
Okružní zaoceánské plavby budou obnoveny nejdříve v září https://t.co/IqCgjCGV9C #novinky5 dny dozadu
Aerolinky LEVEL zřejmě skončí i ve Francii, nabízely levný Karibik https://t.co/FbBcRHOUsK #novinky5 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru