Connect with us
Japonské jídlo

Cestopisy

6 chutných důvodů proč navštívit Japonsko

Japonsko vyniká nad ostatními exotickými zeměmi v mnoha oblastech. Dech beroucí přírodní úkazy v podobě aktivního vulkánu na ostrově Kjúšú. Mlhou zahalené budhistické chrámy, které se rozprostírají napříč celé země. Divokost japonského moderního umění nazývaného Anime, které vás především v Tokiu doprovází na každém kroku. Nebo jen místo, kde když prší a vy nemáte deštník, někdo z domácích se u vás určitě zastaví a nabídne vám ten jeho.

Reklama

Toto jsou obvykle ty klasické důvody, proč jet objevovat zemi vycházejícího Slunce. Jestli vás však dostatečně nepřesvědčily, následujícím šesti argumentům už NE určitě neřeknete.

Japonsko totiž může nalákat především na svou tradiční kuchyni a pár neobvyklých dobrot, které jinde tak dobře chutnat rozhodně nebudou.

japonské sushi

1. Sushi

Originální podoba tohoto pokrmu byla úplně jiná, než ji známe dnes. Ryby se původně dávaly do uvařené směsi z rýže a obilí, kde po dobu několika měsíců kvasily. To způsobovalo dokonalou konzervaci a možnost uchovávat ryby po dlouhou dobu. Rýže se následně vyhodila a jedlo se pouze samotné maso. Sushi jako ho konzumujeme my, se zrodilo až v 19. století díky vzestupu trendu rychlého občerstvení. Na kus uvařené rýže se položil plátek čerstvé ryby, wasabi pasta pohltila případný rybí zápach a dnes nejznámější druh sushi – nigiri, byl na světě.

Sushi již v dnešní době dělají na mnoha místech světa. Mnohdy i ze skutečně čerstvých ryb. Nikde ale nebude chutnat tak dobře, jako na tokijském Tsukiji rybím trhu. Tam vám totiž už ve čtyři hodiny ráno naservírují právě ulovené mořské potvory všeho druhu, společně s rybí Miso polévkou. A věřte, že to za ten budíček stojí. Kdo totiž pozdě chodí… Však to znáte. A tady to platí dvojnásob.

Tradiční servírování Gyoza

2. Gyoza

Tato oblíbená pouliční pochoutka má sice svůj původ v Číně, ale v dnešní době již bezpodmínečně patří na vrchní příčky japonské klasiky. Takzvané knedlíky do kapsy jsou plněné nepřeberným množstvím ingrediencí. Nejtradičnější se v Japonsku stala gyoza s vepřovým masem a speciálním typem cibule, která voní po česneku. Můžete si ji vychutnat hned ve třech různých tepelných úpravách. Usmaženou do křupava ji najdete zejména v čínských restauracích, uvařenou většinou jen ve speciálních gyoza podnicích, a nejtradičnější – opečenou do zlatova na pánvi, seženete na každém rohu. A jednoznačně nejlepší je, když si ji namočíte do směsi sójové omáčky a vinného octu, s trochou chili oleje.

Gyoza se v Japonsku stala natolik populární, že se na největším z ostrovů – Honšú, každoročně pořádají soutěže v pojídání téhle dobroty. Za nejlépe organizované jsou považovány závody v oblastech Šizuoka a Ucunomija, obě vzdálené necelé dvě hodiny od Tokia. Zúčastnit se něčeho takového, i když jen jako divák, je zaručeně nezapomenutelná podívaná.

Ramen

3. Ramen

Ramen – v posledních desetiletích nejpopulárnější jídlo batůžkářů. Jedná se o původně čínskou hustou nudlovou polévku se spoustou zeleniny. Ramen je tak oblíbený hlavně proto, že je to s ním jako s nakupováním v Lidlu – za málo peněz, hodně muziky. V našem případě výživnou kombinaci všemožných sezónních dobrot. Japonci jsou totiž známí tím, že vaří hlavně z potravin dostupných v daném ročním období. Takže když přijedete v zimě, zřejmě dostanete něco úplně jiného, než například v létě. Nejběžnější verze ale většinou obsahuje dlouhé úzké nudle, na půlku rozkrojené vejce natvrdo, jarní cibulku, fazolové klíčky a maso. Obvykle vepřové, ale v přímořských oblastech se objevují i ryby. To celé je ještě dochuceno tradiční sójovou pastou.

V běžných podnicích vám ramen napochoduje na stůl v doprovodu gyozy nebo smažené rýže, podávané samostatně. Je dobré ho sníst okamžitě po servírování, protože chladne ještě rychleji, než pivo na sedmém schodu. A nemusíte se bát ani hlasitého srkání. Domácí si tak běžně ochlazují horké maso a nudle. Pro méně náročné jedlíky, kteří často jedí ve spěchu, jsou na téměř každém rohu umístěné samoobslužné automaty. Ty připraví ramen na počkání, a to v relativně slušné kvalitě.

zmrzlina z matchy

4. Matcha

Matcha je v Japonsku něco jako javorový sirup v Kanadě. Původně pouze čaj, nyní davové šílenství.

V podobě křiklavě zeleného prášku, vyrobeného jen z těch nejkvalitnějších čajových lístků, se nyní dostává do všemožných jídel, dezertů a především sladkostí. Setkáte se tak například se zelenými sušenkami Oreo nebo Kitkat, a cukráři ji rádi využívají pro obarvení makronek, zmrzliny a vlastně všech dezertů, které chtějí nějak ozvláštnit.

Matcha má tak specifickou chuť, že si ji buď naprosto zamilujete, nebo ji zařadíte do kategorie s Vincentkou a sirupem proti kašli. Pokud se vám ale poštěstí první možnost, tak věřte, že vám naše tradiční sladkosti přijdou fádní a za zelenou extází uroníte nejednu slzu.

Wagyu steak se salátem

5. Wagyu

Hovězí s názvem Wagyu je to nejkvalitnější maso, které si vaše chuťové buňky mohou dopřát. Taky proto si ho Japonci dost cení. Rozhodně to ale není zlá investice. Jedná se o maso ze speciálně vyšlechtěného skotu, které obsahuje vysoký podíl vnitrosvalového tuku. Tím tato surovina zaručuje vynikající kulinářské vlastnosti. A argentinská svíčková se může jít zahrabat.

Wagyu pochází z oblasti Kobe. Chov této kravičky se dnes rozmáhá i v jiných částech zeměkoule, ale nikde nedostanete na talíř to, co v Japonsku. Čestné pionýrské.

ryba fugu v rukách kuchaře

6. Fugu

Nafukovací ryba, říční prase, nebo prostě jen Fugu.

Na pohled poměrně nevinně vyhlížející rybka v sobě skrývá smrtící tajemství v podobě Tetrodotoxinu.  Jed obsažený hlavně v játrech a kůži tohoto živočicha je dostačující k otravě několika desítek lidí.

Naštěstí, tak jak je nebezpečná, tak je také chutná. A Japonci se přece jen tak něčeho nezaleknou!
Ze zjevných důvodů je ale dovoleno tuto rybu připravovat jen kuchařům se speciální licencí. Pokud si uděláte výlet do Hirošimy, zajeďte ještě o sto kilometrů dál do oblasti Jamaguči. Tam je tato smrtící lahůdka na talíři místních klidně každý den.

Je dobré vědět, že fugu je jedno z jídel, které musíte pořádně přežvýkat, než ho pozřete. Proto je v nejtradičnějším zpracování nakrájena na tak tenké plátky, že můžete vidět strukturu talíře. A údajně nejvýraznější, tím pádem i nejchutnější, bývá podle domácích v období jara a zimy.

A malý tip na závěr

Mnohdy nenajdete v Japonských restauracích jídelní lístek v angličtině. Pro méně odvážné je proto možná fajn poohlédnout se po podnicích, které mají vystavené makety všech svých jídel. Potom stačí jen ukázat prstem na svého favorita, a je to!

Maketa jídla v japonské restauraci

 

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru