Connect with us
vánoční trhy

Evropa

17 pohádkových vánočních trhů v Evropě, které můžeš letos navštívit

17 pohádkových vánočních trhů v Evropě, které můžeš letos navštívit

Jsi z těch, které to v zimě láká do exotických destinací? Protože jestli raději strávíš zimu pod palmami s nohama zabořenýma v písku, úplně tomu rozumíme. Pokud jsi ale typ, který si chce užít pohádkovou atmosféru Vánoc na nazdobených trzích uprostřed oblíbených evropských destinacích, také rozumíme. Letos je totiž opravdu z čeho vybírat!

Reklama

1. Vídeň, Rakousko

Notoricky známé vánoční trhy, které snad nemusíme ani představovat. Vídeň svoji pohádku před radnicí či na náměstí Maria-Theresien-Platz nezrušila ani letos.

Kdy? 11. listopad – 26. prosinec

Víděň

2. Salcburk, Rakousko

Rodné město Mozarta je během vánočního období opravdu kouzelné. Stánky se stále podobají těm, které zde stavěli v 15. století. Organizátoři se soustředí na kvalitu, nikoliv kvantitu. Letos se na vánočních trzích budou navíc v 17:00 hodin před katedrálou denně konat koncerty se vstupem zdarma.

Kdy? 23. listopad – 1. leden

Salzburg

3. Kolín, Německo

Kolín má podobně jako Berlín hned několik vánočních trhů. Ty největší jsou v centru města, u ikonické Kolínské katedrály. Markt der Engel tě zve zažít magické momenty plné světýlek a vánočních vůní.

Kdy? 24. listopad – 23. prosinec

Kolín

4. Berlín, Německo

Pokud hledáš modernější tradice, pojeď do Berlína. V centru najdeš asi 80 trhů, dokonce jeden určený pro psy. Největší je v části Spandau a nejhezčí zřejmě ten na náměstí Gendarmenmarket se spoustou uměleckých výrobků. Na Potsdamer Platz najdeš Zimní svět se sporty jako curling či bruslení na ledě s lekcemi pro děti zdarma.

Kdy? 20. listopad – 1. leden

Berlín

5. Norimberk, Německo

Tyto oblíbené vánoční trhy v Německu jsou králem mezi udržitelnými. Drink dostaneš do znovu použitelného hrnečku a kouzelný wonderland využívá obnovitelnou energii. Atmosféru doplňuje vůně pečených klobásek a svařeného vína, samozřejmě nechybí nádherné dekorace.

Kdy? 1. – 24. prosinec

Norimberk

6. Záhřeb, Chorvatsko

Pokud hledáš crème da la crème vánočních trhů, vydej se do Záhřebu. Třikrát po sobě byly zvoleny nejlepšími vánočními trhy v Evropě. Delikatesy, živá hudba, stánky se suvenýry – zkrátka vše, co k tomu patří. Z místních specialit nevynechej Medenjaci, česky perníčky. Nenech si ujít ani návštěvu Ledového parku na Náměstí krále Tomislava.

Kdy? 2. prosinec – 7. leden

Záhřeb

7. Štrasburk, Francie

Štrasburk je francouzským hlavním městem Vánoc. Letos bude vypadat jako skutečný Betlém. Na hlavním náměstí najdeš 300 tradičních stánků, které jsou ručně vyzdobeny. Nezapomeň ochutnat kugelhopf, štrasburskou bábovku!

Kdy? 24. listopad – 31. prosinec

Štrasburk

8. Göteborg, Švédsko

Nejoblíbenější zábavní park ve Švédsku Liseberg se v zimě mění na krásné open-air vánoční trhy. Přestože si za vstup zaplatíš, toto výjimečné místo ti vstupné vrátí v nezapomenutelných zážitcích. Děti mohou navštívit Santu v dřevěné dílně, jezdit na autíčkách a užít si ledovou show.

Kdy? 19. listopad – 30. prosinec

Göteborg

9. Kodaň, Dánsko

Jestli chceš zažít skutečné dánské hygge, vánoční trhy jsou dobrou vstupní branou. V centru Kodaně se jich nachází hned několik. Pulzujícím srdcem Vánoc jsou ty v zahradách Tivoli. Děti se mohou povozit na kolotočích, bruslit na ledě a dospělí si zase vychutnají voňavé svařené víno nebo, dánsky, gløgg.

Kdy? Kodaň: 3. listopad – 21. prosinec, Tivoli zahrady: 17. listopad – 31. prosinec

Kodaň

10. Tallinn, Estonsko

Tallinn se rovněž již tradičně řadí mezi nejkrásnější vánoční trhy v Evropě. Jejich atmosféru umocňuje poloha ve středověkém centru města. Na Radničním náměstí se nachází asi 60 dřevěných stánků s ručně vyráběnými uměleckými díly, sladkostmi či věnci. Najdeš zde vystupovat různé kapely a taneční skupiny. Náměstí zdobí od roku 1441 největší vánoční stromek v celé zemi. Svařené víno můžeš v Estonsku vyměnit za lokální rum Vana Tallinn ochucený citrusy a skořicí.

Kdy? 1. prosinec – 7. leden

Tallin

11. Brusel, Belgie

Winter Wonders aneb Zimní zázraky se táhnou podél Grand-Place, Bourse, Place Sainte-Catherine a Marché aux Poissons. Jsou plné ledových ploch, hudebních a světelných show, více než 200 dřevěných stánků. Nechybí samozřejmě ani nádherný vánoční stromek. Belgické wafle, čokoláda a pivo – z této rovnice nám vychází dokonalé vánoční trhy.

Kdy? 24. listopad – 31. prosinec

Brusel

12. Edinburgh, Skotsko

Jedno z nejkrásnějších míst na planetě si musí uctít svoji pověst pořádnými vánočními trhy. A tak se také stane. Dílny s vánočními skřítky, kluziště, Star Flyer – 60 metrů vysoký kolotoč a dřevěné hračky ve všech provedeních. Tak to tady zhruba vypadá. Kde jinde bys mohl/a zažít opravdu kouzelnou atmosféru, když ne v domovině Harryho Pottera? Edinburgh na svých trzích hostí i speciální projekce a vystoupení. Po setmění se jdi určitě podívat na Královskou botanickou zahradu a vychutnej si kořeněný cider a vánoční osvětlení.

Kdy? 17. listopad – 6. leden

Edinburgh

13. Gdaňsk, Polsko

Vánoční trhy v historickém centru Gdaňsku jsou kouzelnou zimní krajinou. Jestli jsi chtěl/a podniknout výlet se svou láskou, vyprav se právě sem. Romantická atmosféra s pochody elfů, vyprávějící los, sněhová královna a koledníci ti splní všechna očekávání. Koupit si zde můžeš originální šperky, keramiku, upcyklované oblečení a samozřejmě polské, ale i světové pochoutky. Brána ve tvaru adventní svíce, vysoká 5 metrů, bude mít na vrcholu vyhlídkovou platformu i překvapení – vyzdobena bude jako největší adventní kalendář ve městě. Každý den otevřou nové okénko.

Kdy? 17. listopad – 23. prosinec

Gdaňsk

14. Málaga, Španělsko

Vánoce v Málaze jsou zejména o nádherných světýlkách rozvěšených po městě. Každý rok čekají na ulici Larios na jejich rozsvícení stovky lidí. Symbolizují začátek vánoční sezóny. K vánočním stromečkům, proutěným postavičkám a tisícům vánočních hvězd se připojují velkolepé betlémy, které oddaně postavily sdružení a skupiny všeho druhu po celém městě. V centru Málagy jsou během tohoto období různá hudební vystoupení.

Kdy? 25. listopad – 6. leden

Málaga
Zdroj: shutterstock/Thomas Schiller

15. Budapešť, Maďarsko

Trhy v Budapešti patří mezi jedny z nejoblíbenějších. Kromě toho, že je stále nemáme až tak daleko, mají krásnou atmosféru a jsou z těch vánočních trhů, které kladou důraz na udržitelnost.

Kdy? 24. listopad – 31. prosinec

Budapešť

16. Bratislava, Slovensko

Trhy u našich slovenských sousedů každoročně rozzáří nejen dětské tváře. Až pohádkově ozdobené stromky dodávají tu pravou jiskru Vánoc. Připočítej si k tomu svařené víno či punč a delikatesní lokše plněné nejrůznějšími náplněmi a máš dobrý důvod si sem udělat výlet.

Kdy? 23. listopad – 23. prosinec

Bratislava

17. Madeira

Madeira a ostrov nedaleko ní zvaný Porto Santo jsou koncem roku prostě kouzelné. Vánoční trhy jsou zde tak trochu jiné. Najdeš na nich totiž například i exotické květiny, které jsou pro ostrov věčného jara typické i v zimě. Samozřejmě se nemusíš bát, Madeira i Porto Santo jsou vyzdobeny krásnými světýlky a nabízí voňavé dobroty tak, jak to máme o Vánocích rádi. Madeira se také může pochlubit krásným ohňostrojem, který drží Guinessův rekord za největší show svého druhu na světě.

Kdy? 1. prosinec – 7. leden

Madeira

+ Pražské vánoční trhy

K Praze snad nemusíme ani nic dodávat. Sem se s chutí vracíme každý rok.

Kdy? 23. listopad – 23. prosinec

Praha

Akční letenky

Všechny akční letenky

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru