Connect with us

Cestopisy

Jak zažít kodaňské Hygge i s omezeným rozpočtem

Jak zažít kodaňské Hygge i s omezeným rozpočtem

Britský deník The Daily telegraph vytvořil žebříček nejdražších měst světa. Finančně nejnáročnějším je podle nich Singapur, dále Curych, Hong Kong a Ženeva. Přívlastek nejdražší evropské město si získala Paříž, po ní následuje Londýn, ale dominuje Kodaň. Právě pro její vysoké ceny mnoho turistů tuto destinaci obchází obloukem. Přitom stačí poznat ta správná místa a způsoby.

Reklama

Dánské slovo Hygge nemá přímý překlad, ani do angličtiny, ani do češtiny – je to prostě hygge. Jde o chvíle, kdy se cítíte příjemně, užíváte si volného času, máte v duši klid a je vám prostě příjemně – útulno, pokud se dá tímto slovem popsat pocit, ale každopádně to nejlépe vystihuje. Je jedno, zda jde o kávu s přáteli, nebo o chvíle kdy si čtete, luštíte křížovku nebo pozorujete přírodu se sklenkou vína. Důležité je, být prostě v klidu… A v tomhle článku vám popíšeme, jak si nedělat vrásky s penězi v jednom z nejdražších měst v Evropě.

Město z perspektivy vodní hladiny

Kouzelné staré domy nebo historická skladiště, která lemují vodní hladinu. Mnoho z důležitých částí Kodaně je k vidění právě z kanálu protékajícím městem ze severu na jih. Nejvhodnějším způsobem, jak si tento pohled vychutnat je naskočit na jednu z lodí místního přístavního systému Movia Harbour Buses a vyhnout se tak nákladním organizovaným zájezdům.

Cestu začínají na ostrově Refshaleøen a končí v průmyslové části Teglholmen. Zakupte si 24hodinový lístek v ceně 80 dánských korun (asi 285 Kč) a můžete se přepravovat nejen loďkou, ale i autobusy, kam chcete. Kodaň má ve všeobecnosti velmi dobrý dopravní systém, který zajišťuje i noční spoje či nonstop metro. Pokud tu plánujete týdenní pobyt, pak si raději kupte týdenní FlexCard, která vás bude stát 260 DKK (cca 930 Kč).

Na kole jako místní

Dalším oblíbeným způsobem dopravy je cyklistika. Široké oddělené cyklostezky ulehčují silničnímu provozu, i usnadňují cestování méně zdatným cyklistům. Mnoho hotelů poskytuje svým zákazníkům bicykly zdarma – ujistěte se proto, že to není váš případ. Pronajměte si bicykl v Donkey Republic či Baisikeli, které jsou nejlacinějšími půjčovnami ve městě. Elektrický bicykl s GPS a odolnými pneumatikami vás prostřednictvím Bycyklen vyjde přibližně na 75 Kč/h. Další možností je Cpúenhagen Free Bike Rentals, která pronajímá starší opravené bicykly, za které zaplatíte jen takovou částku, kterou si sami rozhodnete.

Skandinávský design a umění

Kodaň je skandinávského designu plná. Pokud ale máte chuť zažít opravdový dánský design z přelomu století, kolekci Jacobsenova a Klintova nábytku, navštivte Danish Museum of Art and Design. Do knihovny máte vstup zdarma, stejně tak do designového studia, zahrady, kavárny a muzejního obchodu. Bezplatný vstup mají návštěvníci do 26 let, jinak stojí vstupné 100 DKK (cca 715 Kč).

Více současného designu najdete v instituci The Apartment, která je částečně obchodem a částečně výstavní síní i galerií dánského nábytku a užitého umění. Vstup je zdarma, ale musíte si jej předem rezervovat. Zajímavým centrem umění je pak například ARKEN Museun of Modern Art v městečku Ishøj, jižně od Kodaně. Odděleného, ale stále přidruženého k městu.

Populárním uměleckým muzeem je Kunsthal Charlottenborg, situovaný do velkolepého barokního paláci ze 17. století. Je největší uměleckou platformou věnovanou výhradně současnému umění ve městě, který díky jeho zapojení do historické architektury o to více vynikne, a přesto není nijak nevkusný a bezohledný k historické fasádě. Vidět zde můžete jak domácí, tak mezinárodní tvorbu. Za vstup zaplatíte 60 DKK (cca 215 Kč) a jako studenti nebo senioři 40 DKK (zhruba 140 Kč). Pokud si výlet naplánujete na středeční večer, budete mít vstup zcela zdarma.

Ochutnejte pouliční občerstvení

Sushi, grilované maso a zelenina na brazilský způsob, cheesecake, koktejly, falafel, burger s pořádnou porcí hovězího, sandwiche, kari, palačinky… Ano, street food, to nejsou jen hotdogy, ale pestrá a bohatá mezinárodní kuchyně.

Iniciátory myšlenky Copenhagen Street Food jsou podnikatelé Møller a Dan Husted. Nachází se ve výjimečném okolí ostrova Papirøen Island a ceny se pohybují kolem 135 Kč. Na opačném břehu můžete pozorovat lidi v restauracích, kteří za své večerní stolování zaplatí dvakrát tolik. Každé stolování má prostě něco do sebe. V sobotu navštivte trh v části Meatpacking, plný fantastických a často i nevšedních pokrmů.

Objevte alternativní časti Kodaně

Candy Factpory nebo Bolsjefabrikken je neziskový a nekomerční umělecký prostor. Řídí ho mezinárodní skupina lidí, která svým návštěvníků, nabízí kulturní, společenské a politické aktivity jako jsou noci kaváren, koncerty undergroundové hudby, umělecké wokrshopy nebo deskoherní akce. Podívejte se na jejich oficiální stránku, kde najdete i kalendář s probíhajícími událostmi.

Nebo zkuste navštívit Floss, malý zadýmený, a tak nějak správně špinavý podnik v centru. Je to místo číslo jedna pro setkání rockových a punkových kapel, umělců a spisovatelů již od počátku 90. let. Jeho specifická klientela, poměrně levné pivo a pomalované stěny z něho dělají zajímavý a autentický zážitek i pro místní. Šťastná hodinka tu trvá od 10 do 11 hodin večer.

A poslední zastávka je Christiania, zelená autonomní oblast, jedna z nejpopulárnějších a nejzajímavějších lokalit v Kodani vůbec. Byla založena roku 1971 hnutím hippies. Dnes je domovem kaváren a restaurací, workshopů. Místní tu nabízí každodenní komentované prohlídky v létě a přes víkendy ve zbytku roku.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Klikněte pro komentář

Viki je blogerka, umělkyně, milovnice čerstvého vzduchu a pocitů nekonečna. Na Pelipecky přispívá už od roku 2016 a potkat ji můžete zejména v Berlíně, kde se rozhodla žít i studovat.

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Kam se vydat v Dominikánské republice? 11 TOP pláží https://t.co/M2A9BgcjbB1 dnem dozadu
Letiště v Mnichově bude aerolinkám nabízet možnost natankovat udržitelné palivo https://t.co/xJhat2RjQH #novinky1 dnem dozadu
Korsika: 10 důvodů proč se určitě vrátíme https://t.co/Z69NbkOmZI1 dnem dozadu
PECKA DNE: All Inclusive Kanáry v hotelu na pláži od 19 890 Kč https://t.co/JWAeRGoHAi1 dnem dozadu
Mamma mia! Zaleť si z Prahy v létě do Pisy již od 798 Kč. https://t.co/s2l7OQzXxg1 dnem dozadu
Projdi si nejkrásnější slovenské vodopády https://t.co/f93KSF2jHd1 dnem dozadu
Itálie chce vítat turisty od 15. května. Ke vstupu postačí test, imunita nebo očkování https://t.co/dZ1QasZAcu #koronavirus1 dnem dozadu
Cestování do Švýcarska: Vstup možný bez testu i karantény https://t.co/velJSVhTQZ #koronavirus1 dnem dozadu
Ostrov Skiathos: Znáte ho díky filmu Mamma Mia a skvělému vínu https://t.co/yQ7we3DSSl2 dny dozadu
Tipy redakce na léto: 10 nejkrásnějších pláží Itálie https://t.co/hmYLllcLsY2 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru