Connect with us
Ukrajina

Novinky

Dění na Ukrajině pozorují ve dne i v noci speciální monitorovací letouny

Dění na Ukrajině pozorují ve dne i v noci speciální monitorovací letouny

Odkud spojenci podrobně vědí o dění na Ukrajině? Mají speciální monitorovací letouny, které pro NATO na denní bázi analyzují informace. V blízkosti ukrajinského vzdušného prostoru se jich pohybuje hned několik. Informuje o tom portál ČT24.

Reklama

Především se jedná o speciální Boeing 707, o němž se rovněž říká, že jsou to „oči NATO na obloze“. Je jedním z flotily špionážních letadel, která ve dne i v noci sledují dění na Ukrajině.

Díky těmto strojům má NATO detailní přehled o aktuálním dění v částech, kde se bojuje. Informace z nich se brzy dostávají i k Ukrajincům. Radarem sledují letecký provoz až 650 kilometrů daleko a upozorňují na možné problémy.

Boeing

Díky tomu se například NATO podařilo odhalit velký počet ruských a běloruských letadel seřazených v sousedním Bělorusku. Sledovací letadla jsou schopny o těchto strojích informovat velmi rychle.

Data však neproudí jen z tohoto letadla. Polohu, pohyb i typy konkrétních pozemních jednotek umí ve dne v noci bez ohledu na počasí zjišťovat i letadlo E-8 Joint Stars. Dokáže sledovat až šest set cílů, a to i 250 kilometrů daleko.

Zdroj fotografií: Karolis Kavolelis/Shutterstock.com, InsectWorld/Shutterstock.com

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru