Connect with us
Španělsko

Cestopisy

Chystáš se během zimy navštívit Španělsko? Vybrali jsme pro tebe TOP 10 zážitků

Chystáš se během zimy navštívit Španělsko? Vybrali jsme pro tebe TOP 10 zážitků

Španělsko je krásná a rozmanitá země, která nabízí turistům pestrou škálu činností po celý rok. Zatímco letní sezóna nahrává především plážím a vyhřátému moři, zimní období je ve znamení karnevalů, gastrofestivalů, poutních cest i vášnivé cyklistiky. Sepsali jsme výběr toho NEJ, co můžeš na španělském území zažít.

Reklama

Článek vznikl ve spolupráci s INSTITUTO DE TURISMO DE ESPAÑA – TURESPAÑA.

1. Nasaj karnevalovou atmosféru plnými doušky

Zimní měsíce jsou ve Španělsku obdobím karnevalů a mnoho měst žije hudbou, divadlem a pouličními průvody. Nejznámějším je v tomto směru Karneval Santa Cruz de Tenerife. Je plný extravagantních pochodů, oslnivých kostýmů, tanců a rituálů. Karnevalu se rok co rok zúčastní tisíce lidí a je považován za jeden z největších na světě. V roce 1987 byl dokonce zapsán do Guinnessovy knihy rekordů s počtem 240 000 převlečených jedinců na hlavním náměstí a v přilehlých ulicích.

Právě na Kanárských ostrovech lze pozorovat nepůsobivější slavnosti tohoto druhu, ale i v pevninském Španělsku se pořádají velkolepé oslavy. Za tip rozhodně stojí Valencie, pro kterou jsou typické oslavy Las Fallas de Valencia. Pořádají se každý rok, vždy 19. března. V ulicích potkáš nejen slavnostní průvody, ale i krásnou výzdobu, několikametrové figuríny vyráběné z kartonů, ze dřeva i ze sádry a uvidíš velkolepé ohňostroje. Co se týče samotného karnevalu, koná se ještě před Las Fallas.

karneval 'Spanělsko

2. Dopřej si gastronomické zážitky po celém Španělsku

Láska k výtečnému jídlu zkrátka utváří duši Španělska. Jižanská gastronomie je barevná, rafinovaná, plná chutí a vůní. Navštiv vyhlášené tapas bary v Granadě, špičkové michelinské restaurace po celém Katalánsku a ochutnej dokonale připravené Paelly. Kuchyně Španělů je jedna z nejlepších na světě a tvé chuťové pohárky si tyto zážitky budou pamatovat do konce života.

gastronomie španělsko

3. Objev geniální architekturu Antonia Gaudího

Antoni Gaudí byl katalánský architekt a představitel katalánského modernismu. Většina jeho skvostů se nachází právě v hlavním městě Katalánska, tedy v Barceloně, kterou ti doporučujeme alespoň jednou v životě navštívit. Tvorba Antonia Gaudího je zde patrná prakticky na každém rohu a přenese tě do říše fantazie a snů. Nejznámějším dílem je chrám smíření Svaté rodiny neboli Sagrada Família. Stavba této dominanty města začala již v roce 1882 a trvá dodnes.

K nejpůsobivějším stavbám jistě patří také Park Güell, Casa Milá či Casa Batlló. Ve městě najdeš i světoznámá muzea s velmi hodnotnými sbírkami či největší fotbalový stadion v Evropě, který docení všichni milovníci fotbalu. Zde se můžeš podívat na našich sedm tipů, co dělat v srdci Katalánska.

Barcelona

4. Perfektní lyžovačka

Měl(a) jsi dojem, že Španělsko je pouze o rozpáleném slunci a rozehřátém písku? Mýlíš se! Druhá nejhornatější země Evropy je vynikající lyžařskou destinací. Například Baqueira-Beret v nadmořské výšce 1500 m je největším a nejpropracovanějším španělským lyžařským střediskem. Disponuje moderní lanovkou a vynikajícími sjezdovkami všech úrovní. Další oblíbenou destinací je Sierra Nevada, nejjižnější lyžařské středisko v Evropě a nejvýše položené ve Španělsku. Nachází se jen 27 km od Granady a nabízí slunečnou oblohu a dostatek sněhu od konce listopadu do začátku května.

5. Surfování

Skvělé možnosti nejen pro surfaře nabízí severní část Španělska u Biskajského zálivu. Nejenže Santander je hezké historické město, ale jeho pobřeží doslova vybízí postavit se na prkno a vydat se za dobrodružstvím ve vlnách. Kromě otevřeného oceánu a bubnujících vln si zde navíc užiješ i atmosféru starého přístavního města s typickými tapas bary.

Rovněž klima kanárského ostrova Tenerife umožní užít si vlny a prkno po celý rok. Pokud se se surfem teprve seznamuješ, vyjeď si na Playa de Las Américas, kam za prvními lekcemi surfingu každoročně jezdí mnoho sportovních nadšenců. A pokud jsi vášnivý surfař a vlny jsou tvými kámoši, vyraz na Los Álamos či Huelin. Tvar a proudy zdejšího dna vytváří různorodé vlny, které jsou pro surfaře rájem.

6. Užij si Španělsko na kole

Naprosto skvělou volbou pro trávení zimní dovolené na kole je španělský ostrov Mallorca. Silnice jsou zde v perfektním stavu a celá řada z nich má i pruh pro cyklisty. Navíc se zde průměrné teploty i v prosinci pohybují kolem 15 °C, což je pro cyklistiku ideální. Pokud nejsi fanoušek pouze silniční cyklistiky, můžeš si užít spoustu zábavy i na méně frekventovaných trailech. Ovšem je třeba dávat pozor na cestu. Byť je zde v zimě méně turistů a sportovců, kozy či krávy vynořující se odnikud můžou prověřit tvůj postřeh. Při plánování svého výletu určitě nevynechej nádhernou cestu na Cap de Formentor a snadné okruhy v severní části okolo Port de Pollenca.

7. Flamenco v srdci Andalusie

Flamenco je znakem Španělska a jeho domovem je město Sevilla v Andalusii. Na toto území ho přinesly cikánské kmeny, které z Indie přišly do Andalusie přes severní Afriku. Flamenco je dokonalá souhra hry na kytaru, tance a zpěvu. Vyhni se turistickým pastím, které lákají na „pravé“ flamenco na každém rohu, a zamiř do Casa de la Memoria, kulturního centra věnovaného zachování andaluského umění. Nabízí zde také kurzy flamenca.

8. Ideální čas pro pěší turistiku

Z početných turistických tras můžeš využít tzv. Svatojakubskou cestu neboli Camino de Santiago. Svatojakubská cesta je jednou z nejvýznamnějších poutních cest a je pojmenovaná po apoštolovi sv. Jakubovi (Santiago). Ten přišel na Pyrenejský poloostrov šířit křesťanství. Má se za to, že jeho ostatky jsou uloženy v katedrále ve městě Santiago de Compostela, která nese apoštolovo jméno.

Variant cest existuje ve Španělsku několik a je pouze na tobě, jakou si zvolíš. Můžeš dát přednost například severní cestě (Camino del Norte) lemující pobřeží Atlantského oceánu či nejfrekventovanější tzv. francouzské cestě (Camino Francés), která začíná na hranicích Francie.

Španělsko

9. Plážové opalování

I v zimě se dá lenošit a opalovat se na pláži. Pokud přemýšlíš, kam v prosinci vyrazit za sluncem a neletět přes půl světa, tak jsou jednoznačně ideální volbou Kanárské ostrovy. Například na Tenerife tě čekají v prosinci teploty kolem 22 °C a to už je v kombinaci se sluncem počasí, kdy oceníš osvěžení v bazénu či v moři.

Gran Canaria

10. Města, která ve Španělsku nesmíš minout

Už jsme zmiňovali, že zimní měsíce s sebou nesou mírnější klima. To je mimo jiné ideální také na citybreaky. Které ze španělských velikánů letos prozkoumáš?

Valencie

Valencie je třetí největší španělské město. Proslavila se zejména díky impozantnímu architektonickému muzeu nazvanému Město umění a vědy (Ciudad de las Artes). Najdeš zde také přes 9 km dlouhý park Jardí del Túria, který je jedním z nejrozsáhlejších městských parků v Evropě.

Valencie

Málaga

Málaga během zimy láká k městské turistice, která je s teplotami okolo 19 °C nejlepší činností. Město bylo založeno již v 8. století před naším letopočtem a tak zde rozhodně není nouze o zajímavé památky a historické skvosty. Také zde najdeš tradiční koridu, respektive arénu pro býčí zápasy.

Málaga Španělsko

Santander

Santander je znovuzrozené město, které turisté teprve objevují. Díky tomu zde panuje o poznání klidnější atmosféra a zejména v zimním období zde poznáš Španělsko z úplně jiného úhlu pohledu. Za ústřední scénu se zde označuje futuristické Centro Botín, kulturní centrum navrhnuté italským architektem jménem Renzo Piano. Nezapomeň si zajistit prkno, zdejší pláže přímo vybízí k surfování na vlnách.

Santander

Granada

Město Granada leží v provincii Andalusie naproti často sněhem pokrytým vrcholkům pohoří Sierra Nevada. Jeho krásné panorama je předurčené k romantickým procházkám a návštěvám významných paláců, lázní či symbolu města Alhambry. Komplex vybudovaný a plně využívaný za dynastie Nasrid je zapsán na seznamu světové dědictví UNESCO.

Granada

Cartagena

Cartagena je město s velmi bohatou historií a každá jeho ulice a náměstí nabízí turistům ukázky jeho minulosti. Město tak nadchne zejména svou historickou atmosférou, ale nechybí ani stylové restaurace, rozmanitý noční život a místa, kde můžeš nakupovat.

Cartagena
Zdroj fotografie: Region de Murcia Tourist Board

Nejlepší důvody, proč navštívit Španělsko v zimě

  • Během zimních měsíců je ve Španělsku jednoznačně méně turistů.
  • Počasí je na triko nebo svetřík. Nebudeš se potit, hledat stín na každém kroku a zároveň ti bude příjemné teplo. Ideální pro poznávání měst i přírody.
  • Zima je hlavní sezónou pro pořádání festivalů a karnevalů.
  • Menší počet turistů má dopad na nižší ceny ubytování a cen v restauracích.

Akční letenky do Španělska

Všechny akční letenky do Španělska

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář

Mladý pár, který létá po světě, natáčí videa, vaří světovou kuchyni a píše tipy na dovolenou pro ostatní nadšence do cestování.

Nahoru