Connect with us
Whisky sudy

Cestopisy

Kde najít ve Skotsku tu nejlepší whisky

Kde najít ve Skotsku tu nejlepší whisky

Začátek výroby whisky ve Skotsku už si mohou pamatovat maximálně zpráchnivělé zbytky kostí v dřevěných rakvích, někde v oblasti zálivu Firth of Forth na východě Skotska. Právě odtamtud se totiž dochovala první zmínka o založení destilerie. Kouzlo tohoto elixíru nás ale vábí dodnes. Pro snadnější orientaci jsme připravili přehled nejlepších lokalit a jejich pokladů, které skrývají.

Reklama

Láhve whisky v baru na polici

Zdroj: ZRyzner / Shutterstock.com

Campbeltown

Campbeltown je malé přístavní městečko v jižní části poloostrova Kintyre. V minulosti tam fungovalo až třicet lokálních destilerií. Nyní tam najdete pouze tři. I ty jsou ale single malt milovníky považovány za reprezentanty dané oblasti. Nenechte si tak ujít třeba návštěvu zrekonstruované destilerky Glen Scotia a ochutnávku její patnáctileté whisky s náznakem chuti jablka, skořice a zázvoru.

Whisky sudy venku

Islay

Ostrov Islay je jedním z nejvýznamnějších center whisky turismu v celém Skotsku. Najdete zde destilerky takových značek jako Bowmore, Ardbeg, Laphroaig a Bruichladdich. Dokonce se zde na konci května pravidelně pořádá událost Festival of Malt and Music. Kromě whisky vás přivítá hudba, poezie a veřejné lekce skotské gaelštiny. A s whisky v ruce vám to učení určitě půjde o něco lépe.

Whisky sudy v destilerii

Zdroj: Tyler W. Stipp / Shutterstock.com

Rothes

Až si budete plánovat v rámci svého skotského výletu zajížďku do nádherného Elginu v oblasti Moray, určitě nevynechte zastávku ve městě Rothes. Najdete tam destilerii Glen Grant s obrovskou zahradou, kam čas od času zavítá (na drink?) i vysoká zvěř.

Srna v zahradě

Dufftown

Jen necelých 13 kilometrů od Rothes najdete klenot v podobě palírny, kde se vyrábí asi nejprofláknutější skotská whisky – Glenfiddich. Je to klasika, která se v poslední době snaží o určitý způsob inovace. Můžete si tak zde dopřát některou whisky z nových řad Project XX nebo Glenfiddich IPA Experiment. Například ochutnejte první whisky na světě, která zrála v sudech na pivo India Pale Ale. Možná vás na začátku trochu kopne, ale konec vás potěší citrusovým pohlazením s náznakem čokolády.

Sudy v destilerii Glenfiddich

Wick

Pulteneytown poblíž města Wick na vás vybalí například netradiční kombinaci slaného karamelu a sladkého ovoce. Řeč je o 17 nebo 21 leté whisky Old Pulteney s názvem Pentland Skerries. Pojmenována byla podle majáků, které jsou na stejnojmenném souostroví, ležícím mezi pevninou a Orknejemi. Díky sladkým dozvukům to sice není pití na celý večer, ale za ochutnávku to stojí jednoznačně. Navíc to máte z Wicku jen zhruba 30 kilometrů do města John O’Groats, což je kvůli své poloze častokrát označováno také jako Land’s End.

Město Wick na mapě

Skye

Největší ostrov Vnitřních Hebrid je známý především pro svou sopečnou krajinu se skalní věží The Old Man of Storr na severu a rozeklaným pohoří Cuillin na jihu. Po celodenní snaze dostat se na jejich vrcholy a otužování ve Fairy Pools, vás pak určitě osloví možnost se zahřát v jediné destilerii, která se zde nachází. Jedná se o Talisker, který najdete u zátoky Loch Harport a jehož dobroty vás zaskočí hutnou chutí pikantní rašeliny.

Destilerie Talisker na ostrově Skye

Zdroj: Tyler W. Stipp / Shutterstock.com

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru