Connect with us

Cestopisy

Seychely tak trochu jinak: jak se bydlí u místních + šikovně cestuje po ostrovech Mahé a Praslin

„Dobrodružství? Myslím si, že v životě člověka je velmi důležitým aspektem. Jednou za čas potřebuje každý zažít neobjevená místa, která jsou diametrálně odlišná jak svojí kulturou, tak mentalitou. Spontánní nápad i touha navštívit tento „ráj pro bohaté“ změnili můj názor na nedostupnost Seychel, protože jsem zjistila, že se staly celkem dostupnou destinací pro každého, kdo má odvahu poznat i odlehlejší kouty světa v doprovodu místních obyvatel.“ Vyzpovídali jsme sympatickou cestovatelku Veroniku, která na nějakou dobu nechala starosti doma na Slovensku a vydala se poznávat nádherný tropický ráj, Seychely. Místo tradičního ubytování a dovolené v hotelu se ale rozhodla poznat místní kulturu a bydlet u domácích. Podívej se na náš krátký rozhovor a možná získáš cenné rady a tipy pro svoji dovolenou na Seychelách.

Reklama

Proč právě Seychely?

Mojí vášní je fotografie, což byl i hlavní důvod vycestovat, abych mohla zachytit běžné momenty na tomto skvělém místě.

Na Slovensku tě přivítají chlebem a solí. Jak je tomu na Seychelách?

Místní vás přivítají tradičními pokrmy z čerstvých ryb, oblíbeným rumem Takamaka a čerstvým lokálním ovocem. Jako sólo cestovatelka jsem zvolila homestay u ženy a její rodiny. Při tomto způsobu ubytování je zvykem přinést domácímu nějaký suvenýr. Hostitelku jsem potěšila magnety s motivy Slovenka a její děti čokoládami.

Jaké byly první dny na ostrovech?

Domácí mě čekala na letišti, které leží nedaleko jejího domu. Cesty plné strmých kopců a zatáček byly každodenním adrenalinovým zážitkem. Dům obklopený palmami s výhledem na mohutné skály mě opravdu ohromil. První noci byly děsivé, u sousedních domů štěkali psi a z kolemjedoucích aut hrála hlasitá hudba. Cítila jsem se jako uprostřed rušného města.

Zvykne si Slovák na exotické jídlo? Jaké jsou místní speciality?

Jídla od mojí hostitelky byla senzační. Omáčky z kokosového mléka, rýže, polévky a místní rybí speciality. Dala si záležet, abych se jako host cítila jako člen rodiny. Každým dnem jsem díky ní poznávala nová místa. Jedním z výletů byla i návštěva babičky. Byl to malebný domek vysoko v lese. Zvědavě mě očekávali a přichystali mi i chutné čerstvé banány i kokosové mléko. Cítila jsem se opravdu příjemně a i oni se těšili z mojí návštěvy. Jejich pozitivní energie a široké úsměvy mě jen utvrdily v tom, že bych toto místo za hotel určitě nevyměnila.

Co všechno bys doporučila vidět na Seychelách?

Ostrov Mahé je největším ostrovem ze všech vnitřních ostrovů. Cestou do hlavního města Victoria jsem pozorovala mnoho luxusních hotelů na každém rohu. Hlavní město je sice malé, o to kouzelnější atmosféru ale má. Místní vás zdraví, vyzvídají odkud jste a jestli se vám u nich líbí. Navštivte známou hodinovou věž, která připomíná londýnský Big Ben i místní trh, na kterém prodávají čerstvé ryby i ovoce. U trhu se nachází i Tempio Hindu, hinduistický chrám. Určitě doporučuji podívat se dovnitř a spatřit jeho útroby.

Dalším úchvatným místem, které mi umožnili vidět, byl National Biodiversity Park. Těšili se, že mě vezmou na místo, jaké jsem do té doby neměla možnost vidět a vyzkoušet. Místy jsem se cítila jako ve skutečné džungli. V jedné části se procházíte a máte pocit, jako by se pod vámi propadávala zem. Palmy, dokola les, kde nad vámi poletují netopýři a cítíte se jako na konci světa uprostřed ničeho. Usadili jsme se při malé skále, kde jsem ochutnala voňavé banánové cookies. Rodina tak měla prostor vyzvídat o tom, jaké to je na Slovensku.

Na ostrově Mahé jsme navštívili odlehlé pláže, na kterých se kromě pobíhajících zaběhnutých psů nenacházel nikdo. S dětmi byly chvíle na této pláži plné zábavy i zvídavých otázek. Podařilo se mi naučit je pár slovenských slovíček. To nejdůležitější si zapamatovaly, úsměv. Nejkrásnějším představením večera byl jednoznačně západ slunce.

Zažila jsi i ostrov Praslin, který je opravdovou třešničkou na dortu. Jaké to tam bylo?

Lidé tu byli velmi ochotní a vždycky rádi pomohou. To odhodlání, vydat se na Praslin, bylo obrovské, ale bez ubytování jsem sama jít nechtěla. Přítelkyně od domácí pocházela z tohoto ostrova a nabídla mi bydlení u ní. Lodí přímo na ostrov, kde jsem mohla přespat úplně zdarma. Přivítání proběhlo ve formě teplé večeře v kruhu přátelských lidí z Indonésie a Afriky.

Ostrov Praslin mě okouzlil od prvního momentu. Naprostý klid i krásné pláže. Domácí mi poskytli možnost vidět i celkem obyčejné momenty běžných lidí, například to, jak stavějí dům, že je u nich běžné přijít na návštěvu do luxusní vily a potěšit se pohledem na jejich netradiční „domácí“ zvířata, mezi kterými byte našli želvy, které v těchto končinách běžně žijí na jejich pozemku. Zaujali mě hlavně netopýři, které jsem do té doby pouze slyšela. Tady jsem je viděla na živo a mohla pořídit fotografie, o kterých se mi do té doby ani nesnilo. Byli to rození modelové.

Anse Lazio, jedna z nejkrásnějších pláží, pro mě a můj foťák připravená jako na dlani. Výhodou je, že tu bývá opravdu minimum turistů, pláže jsou čisté a o jejich kráse nemusíte vůbec pochybovat. Toto bylo přesně to místo, která jsem hledala. Jestli milujete západy slunce, surfování, je na to přímo stvořené. Bez jakýchkoliv předsudků se se mnou spřátelili domácí i lidé z pláže. Mnozí viděli, že jsem krásou této pláže unesená a vše fotím. S úsměvem mi začali pózovat a z mého objektivu měli radost. Mě naopak těšilo, že budu tyto zážitky moc sdílet s vámi. Jsem vděčná za způsob cestování, který jsem si vybrala.

Pár tipů na závěr pro všechny, kteří se chystají na Seychely

Ať už plánujete bydlet v hotelu nebo u místních, na letišti po vás budou požadovat potvrzení o ubytování nebo adresu domácího. Chtěli vidět i zpáteční letenku a ptali se, odkud se s domácí poznám.

Na pláži Port Launay (Mahé) se nachází komplex hotelů, kde najdete různé vodní sporty a aktivity pro každého, i pro milovníky adrenalinu, ziplining. Doporučuji rezervaci dopředu.

Přeprava lodí z Mahé na Praslin stojí asi €56, lístek jsem koupila v přístavu ve Victorii, ale dá se pořídit i online na jejich stránkách.

Internet na Seychelách? Nejlepší je koupit si jejich mobilní kartu (cca €6), na kterou si můžete dobíjet kredit, pokud chcete využívat data a internet, ve většině obchodů prodávají Facebook data/internet data, 150MB = €3.

Očkování na Seychelách? Žádné nebylo potřeba, ani v Etiopii během mezipřistání.

Jestli se chceš Veroniky zeptat na cokoliv ohledně dovolené na Seychelách, ozvi se jí na Instagram @veronica.ka.

Takovéto západy slunce si podle Veroniky zamilujete okamžitě a do konce života ;).

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    2.6/5 - (5 votes)
1 Comment

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru