Connect with us
Příruční zavazadlo

Tipy

Jak se sbalit do příručního zavazadla: tipy, co všechno si sbalit a co raději nechat doma

Jak se sbalit do příručního zavazadla: tipy, co všechno si sbalit a co raději nechat doma

Už víme, co všechno si můžeme na palubu letadla vzít, i to, jak bychom měli mít zabalené jídlo. Teď se pojďme podívat na to, jak bychom se měli sbalit do příručky (tedy příručního zavazadla), která s námi bude cestovat na palubě. Přinášíme několik praktických rad, které vám můžou pomoci – hlavně těm, kteří cestují bez nároku na odbavené (tedy podpalubní) zavazadlo a tím pádem se všechny jejich věci musí vejít do malého kufru.

Reklama

Jaká je velikost příručního zavazadla?

Závisí to na přepravních podmínkách dané letecké společnosti. Váhový limit se obvykle pohybuje kolem 10 kg a příruční zavazadlo by nemělo být větší než 55 x 40 x 20 cm. VŽDY ale tyto podmínky zkontrolujte na své letence, v potvrzení rezervace anebo se zeptejte našich agentů na zákaznické lince Pelikána.

Příruční zavazadlo - měření

Rozměry příručního zavazadla u lowcost aerolinií

Společnost Ryanair povoluje cestujícím vzít si na palubu letadla pouze jednu malou osobní brašnu o maximální velikosti 40 x 25 x 20 cm (obvykle je váhový limit též uváděn, a je nutné na to pamatovat). Pokud si cestující zaplatí i službu priority, mají možnost většího zavazadla. Pak takové zavazadlo může být například i kufr do 10 kg o rozměrech nepřesahujících 55 x 40 x 20 cm. Kromě toho si s sebou smíte vzít i jednu menší tašku (například kabelku) v rozměru 35 x 20 x 20 cm.

Společnost Wizz Air povoluje pouze jeden kus příručního zavazadla na cestujícího. Můžete si s sebou vzít malé příruční zavazadlo (max 40 × 30 × 20 cm, do 10kg). Pokud si zaplatíte za službu Wizz Priority, můžete si s sebou navíc sbalit zavazadlo o rozměrech 55 x 40 x 23 cm, nazývané trolley bag (zavazadlo s kolečky, bez ohlednu na přítomnost koleček).

Na palubu letadla společnosti Easyjet máte jako cestující nárok na jedno příruční zavazadlo o rozměrech maximálně 56 x 45 x 25 cm. Zavazadla si musíte rovněž vyložit sami, jinak zde nejsou váhová omezení.

U příručky na materiálu záleží

Kufry s pevným obalem na kolečkách jsou velmi populární a mnozí je využívají proto, aby se v nich nekrčilo oblečení, nerozbil se notebook, nebyl v něm nepořádek atd. My ale na cestu letadlem doporučujeme sáhnout po ruksaku nebo kufru z tenčího materiálu. Jelikož jsou lehčí a díky tomu flexibilnější, vměstná se do nich mnohem víc věcí, a díky balení si ušetříte pár stresujících chvil…

příruční zavazadlo, do letadla

Zbytečnosti do příručního zavazadla prostě nepatří

Vždy se dvakrát ujistěte, zda danou věc budete opravdu během své cesty potřebovat. Neberte si s sebou celý bedekr, ale vyfoťte si pro vás důležité stránky do telefonu. Pokud jste knihomolové, na dovolenou si raději naplánujte nějaký ten tenčí paperback (knihu s papírovou vazbou) než tlustou brožovanou bichli. A pokud vám čtečka knih nedělá problémy, zde je ideálním řešením!

Oblečení

1. Cestujte nalehko

Pokud cestujete pouze s příručním zavazadlem, možná máte pochybnosti, zda vám bude stačit. V první řadě myslete na to, že pokud cestujete „nalehko“, vaši cestu to v mnohém zjednoduší. A kromě toho, příruční zavazadlo se přece nemůže ztratit a vysoké poplatky na zavazadla vás u něj rovněž minou.

2. Skládání je klíčové

Mnozí zastávají názor, že srolování oblečení je ten nejpraktičtější způsob balení. Populární je i metoda „bundle packing“, kdy všechny kousky svážete do jednoho svazku. Můžete se na to podívat na videu níže. Pokud se vám ani jeden z těchto způsobů nezdá, tak poskládejte své oblečení klasicky do čtverců a obdélníků, nebo je jen pokládejte na sebe (to se nám do kufrů vždy vyplatilo). Řiďte se zavedeným systémem – do tašky balím do komínků, v kufru do plochy. V žádném případně ale věci do kufru jen tak nesystematicky neházejte!

Nezapomeňte na to, že boty můžete využít jako další volný prostor: do nich můžete sbalit maličkosti (bižuterii, ponožky a cestou zpátky i suvenýry).

Na pořadí záleží – elektronika a křehké věci nepatří do podpalubí

Pokud máte kolečkový kufr, boty a těžší věci dejte ke kolečkům, až pak bude následovat oblečení. Elektronika a tekutiny by zase měly přijít do kufru jako poslední, protože je budete muset během bezpečnostní kontroly vyndat a položit na pás.

check-in na letišti

Co mít vždy v příručním zavazadle

1. Všechno cenné

Možná se vám tento bod zdá samozřejmý, ale určitě stojí za zmínku. Noste všechny vaše identifikační karty a doklady vždy při sobě. Pokud si jakýkoliv druh svého ID sbalíte do podpalubního zavazadla, kterou letecká společnost může například i přemístit, nemusíte ho už nikdy vidět. I když se vám může zdát, že tam dole, mezi všemi tričky a svetry v kufru budou vaše peníze, kreditní karty či cokoliv cenné v bezpečí, právě v takovém případě se může stát pravý opak.

2. Základní kosmetiku a jeden druh oblečení

I přesto, že jste se rozhodli sbalit si větší balení šamponu, zubní pasty či kondicionéru, je dobré si s sebou vždy vzít taštičku nejpotřebnější kosmetiky, spolu se zubním kartáčkem. Nejlepší je si k sobě přibalit i jeden druh oblečení. Pokud by se vaše velká zavazadla ztratila, stále se budete mít do čeho převléknout, osprchovat se i umýt si zuby. Pokud se k vám váš kufr nedostane do jednoho dne, přirozeně si toho budete muset nakoupit více, ale už se kvůli tomu nemusíte stresovat a nahánět…

Lékárna v kabelce

Berete léky, které se již staly vaší součástí? Sbalte si nejen ty, ale nejlépe všechny, které si berete s sebou, právě do příruční tašky. Zavazadlo, které není na palubě, se může ztratit například i na tři dny a vaše urgentní léky se rázem vypaří, spolu s pozitivním začátkem dovolené. Pokud jsou vaše léčiva v tekuté podobě nebo jsou to například jehly, raději si svůj předpis od lékaře vezměte s sebou. To by mělo, ve většině případů, zabránit vzniku problémů se zakázanými předměty v příručním zavazadle.

Léky naaranžované do mapy světa

Zabalte si pohodlí

Létání se snadno může stát nudným. Pokud u sebe máte v takové chvíli oblíbenou muziku či dobrou knihu, může vám čas letu vysloveně uběhnout. Pokud si s sebou berete i laptop či iPad, stáhněte si pár filmů, na které se můžete podívat. Nejlepší je mít u sebe několik druhů takové zábavy, ať už budete ospalí, čilí. Sbalte, nebo si kupte i malé občerstvení. Většina leteckých společností ho u vnitrostátních letů neposkytuje a pokud ano, ne vždy to může být výhra. Mít u sebe něco, co máte rádi, může udělat váš let krásnějším. Také doporučujeme koupit si po kontrole vodu. Sbalte si také hygienické ubrousky. Vzduch v letadle je často velmi suchý a to se nemusí líbit vašemu nosu. Kromě toho, ani toaletní papír na palubě není nekonečný.

Kniha v letadle

Zákazy

O tom, jak by měla být zabalena tekutina (kosmetika, jídlo a další tekuté věci), jsme už psali mnohokrát. Krátká rekapitulace: můžete si s sebou vzít maximálně 1 litr, ten ale musí být rozdělen do nádobek s kapacitou max. 100 ml. Ty je potřebné uložit do průsvitného, uzavíratelného pytlíku.

Nebezpečné předměty jsou samozřejmě zakázané, mezi ně se zařazují například i nůžtičky na nehty nebo deštníky s ostrými hroty.

Tyhle zakázané předměty způsobují komplikace při bezpečnostní kontrole nejčastěji: manikúrová souprava, která obsahuje ostré předměty (pilníky a kleštičky na nehty jsou povoleny), příbor (nůž a vidlička – dětská vidlička se zaoblenými hroty je povolená).

Pasažéři na letišti

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (5 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru