Connect with us
Kréta

Novinky

Řecko chystá stovky bezbariérových pláží. Chce být destinací dostupnou pro všechny

Řecko chystá stovky bezbariérových pláží. Chce být destinací dostupnou pro všechny

Pro lidi se zdravotním znevýhodněním není dovolená u moře samozřejmostí. Imobilní cestovatelé, kteří jsou odkázáni na invalidní vozík, potřebují pláže přizpůsobené pro jejich potřeby. No a ty bohužel nenajdou všude. Jedna z nejoblíbenějších evropských destinací, Řecko, chce pro lidi na vozíku přizpůsobit téměř 300 pláží napříč celou zemí.

Reklama

V Řecku je již více než 100 pláží přizpůsobených pro vozíčkáře. Kromě investování do tzv. systému Seatrac, který zpřístupňuje moře všem, chce vláda zlepšit parkování, převlékárny, toalety a plážové bary.

Co je Seatrac?

Seatrac je bezplatná služba, která lidem se zdravotním postižením a problémy s mobilitou nabízí přístup k moři bez pomoci. Jedná se o speciální sedadlo připevněné na pohyblivý pás, které se dá ovládat dálkovým ovládáním. Na konci pásu lze ze židle sesednout a ponořit se do moře. Následně na ni návštěvník pláže opět nasedne a vyveze se zpět.

Stejný přístup k moři je neoddělitelným lidským právem,” uvedl podle Greek Reporter minulý týden na tiskové konferenci v Řecku ministr cestovního ruchu Vassilis Kikilias. „Nyní se mohou lidé se zdravotním postižením a lidé s omezenou pohyblivostí zapojit do aktivit, jako je plavání, které přispívají k jejich fyzickému a duševnímu zdraví.“

Je skvělé, že to Řecko zavádí,“ uvedl obhájce bezbariérového cestování a bývalý manažer bezbariérového cestování pro Lonely Planet Martin Heng. „Přímořské destinace s lepší dostupností přivítají nejen více mezinárodních turistů, ale budou mít i obrovský skok v příjmech od místních návštěvníků s potřebami přizpůsobeného přístupu…“

Kréta získala ocenění pro bezbariérovost

Přístupnější vybavení pláží má pomoci i těhotným ženám či starším lidem. Trajekty jezdící po Řecku jsou nyní rovněž přizpůsobeny pro invalidní vozíky, což usnadňuje cestování mezi ostrovy. V roce 2020 bylo město Chania na ostrově Kréta oceněno zvláštním uznáním v soutěži Access City Awards Evropské komise za práci vykonanou s úmyslem zlepšit dostupnost, od rozšíření chodníků až po zlepšení dostupnosti veřejné dopravy a parkování.

Akční letenky do Řecka

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Tereza je rodačkou z Vysočiny, která miluje kopce, lesy a rozkvetlé louky. Možná i proto byla vždy přesvědčena, že nejlepší cestování je pěšky v pohorkách. Poté, co se ale seznámila se surfováním v Portugalsku, jí k srdci přirost i oceán. Vždy si ráda zacvičí jógu, posedí u táboráku nebo se stará o své pokojovky.

Nahoru