Connect with us
Barcelona

Cestopisy

Příběh průvodkyně: Život v Barceloně vyžaduje ostré lokty, ale dává hodně radosti.

Příběh průvodkyně: Život v Barceloně vyžaduje ostré lokty, ale dává hodně radosti.

Barbora je další průvodkyní v pořadí, kterou vám představíme. Její začátky v jedinečné Barceloně nebyly vždy jednoduché, ale život, který si tu vybudovala, jí v dobrém závidíme.

Reklama

Kdy a proč jste se rozhodla přestěhovat do Španělska? Jak vypadala Vaše práce předtím?

Po skončení vysoké školy jsem měla jasno v tom, že na Slovensku momentálně nechci zůstat. Přítel pochází z Barcelony, takže bylo o novém domově rozhodnuto. Na univerzitě jsem pracovala na zkrácený úvazek pro jednu velmi známou internetovou společnost (tedy v Čechách a na Slovensku).

Co bylo nejtěžší na začátku? Jak rychle se Slovák v Barceloně zabydlí?

Trvalo mi zvyknout si na mentalitu, kulturu, denní režim – například na poště, v bance nebo restauracích a kdekoliv, kde se člověk potřebuje „pohnout“. Nekonečné papírování a byrokratické vyřizování pojištění, povolení na pobyt, práci atd. Dokonce vždy na něco zapomněli, několikrát zkomolili mé jméno. Třeba se obrnit pevnými nervy a jít do všeho s tím, že už více méně víte, co vás čeká. Mě to neměl kdo říct. Takže jsem si procházela vším možným. Je důležité mít ostré lokty a nedat se odbýt.

Zdroj fotky: Barbořin archiv

Jací jsou místní k cizincům žijícím v Barceloně?

Většinou jsou milí, ale už se mi za ty roky také stalo, že mi vyčítali, že jsem tam czí, tím pádem nemám právo na věci, na které mají právo ti, kteří tam žijí celý život. Třeba to pouštět jedním uchem dovnitř, druhým ven. Ale všeobecně platí, že Španělé jsou velmi příjemný národ, trochu hlučný, ale o to veselejší a přívětivější.

Je v Barceloně silná slovenská / česká komunita? Patří mezi vaše známé / kamarády spíše Slováci nebo místní?

Silnou bych ji nenazvala. Často se tu vyskytují turisté ze Slovenska i Čech, ale trvale tu moc nežijí. Ale s těmi, co se znám, se potkávám tak často, jak to jen jde. Někdy organizujeme „haluškovici“ u někoho v bytě, ale vždy se najde nějaký důvod na setkání. Hlavní je, abychom si našli čas, protože život v Barceloně běží velmi rychle.

Jak jste se se dostala k práci průvodkyně turistů?

Vystudovala jsem ekonomii na vysoké škole, a k tomu španělštinu na gymnáziu. K historii jsem se dostala až zde, v Katalánsku. Měla jsem štěstí na mého profesora historie. Vždyť kdo by nás naučil lépe jeho mateřský jazyk, než rodilý Katalánec, zamilovaný do Barcelony a Gaudího, s nímž byla jeho rodina v bližším přátelském vztahu. Mám od něj i nějaké „pikošky“ (chuťovky), týkající se tohoto umělce, které potom můžeme prozradit turistům při prohlídkách. Takže to, co dělám teď – podnikání ve Španělsku v turistice, je mix všeho, co jsem se naučila a co mě baví.

  • Láká tě Barcelona, letenku seženeš od 414 Kč!
Zdroj fotky: Barbořin archiv

V čem je život v Barceloně jiný než na Slovensku?

Čím větší město, tím ostřejší lokty, jak jsem již zmiňovala. Ze začátku se mi to těžko rozdýchávalo, ale musela jsem se to naučit. Lidé jsou víc zahledění do sebe a zajímají se jen o vlastní potřeby, nazvěme to egocentrismem nebo sobectvím. Na druhé straně, jsou usměvavější, spokojenější (řidič v autobusu, číšník v restauraci). Rytmus života je zrychlený, nabídka možnosti zábavy i relaxu nekonečná, zajímavý noční život, poznávání světových kultur a lidí ze zahraničí… Je to moc fajn.

Jak často se dostanete na Slovensko, případně jak často vás navštěvuje rodina?

V průměru 2-3x do roka jsem na Slovensku, kamarádi tak 1-2x za rok vycestují za mnou. Není to moc, ale ani málo.

Jací jsou Pelikánci klienti? A jaký typ Pelikánců je zde nejčastější?

Musím říct, že většinou velmi příjemní a sympatičtí, ale jako při každé spolupráci s lidmi, vždy se najde i někdo „speciální“. Jde o mladé nebo postarší páry, které si darovali pobyt k narozeninám, výročí nebo jen tak cestují a poznávají svět, když to jde. Velmi se mi to líbí. Cestování obohacuje a je velmi dobrým učitelem.

Kterou atrakci nebo lokalitu máte v Barceloně nejraději?

Rozhodně pláž. Nejpříjemnější chvíle strávíte v blízkosti moře, slunečních paprsků, nabízí to pocit pohody. To, že město má moře, je neuvěřitelný dar pro jeho obyvatele, jelikož se to odráží na jejich psychice a celkovém životním naladění.

Zdroj fotky: Barbořin archiv

A která atrakce nebo lokalita patří mezi nejoblíbenější mezi Pelikánci?

Pláž a Camp Nou, ale stejně tak i Gaudího díla, zejména Sagrada Família. Vždy, když vystoupíme se skupinou z metra a najednou před námi stojí neuvěřitelná grandiózní stavba, vyrazí jim to dech. Ještě předtím, než začneme s jakýmkoliv výkladem, musí si udělat selfiečka. (se smíchem)

Nejlepší zážitek a nejhorší zážitek během Vaší práce průvodkyně?

Vděčnost lidí je vždy velmi pěknou odezvou. Nejhorší vlastně ani nemám, všechno se snažím brát s nadhledem. Možná, když počasí neposlouchá a klienti čekají, že i tohle nějak zařídím… Na to jsme ale všichni krátcí.

V čem vidíte výhodu pobytu se slovenským průvodcem dlouhodobě žijícím v Barceloně?

Mnohokrát jsem zažila srovnávačky cen za naše služby s cenami paní učitelky ze Slovenska, která přijede v rámci zájezdu do Barcelony. Teď se tomu už jen směji. Nejdříve – náklady na život a podnikání v Barceloně jsou úplně někde jinde než na Slovensku, pak – zkušenosti a výklad, které má místní průvodce, se nedají srovnat. Po každé mé prohlídce lidé vědí, za co platí a sami to vždy uznají.

Je to moje město, znám jeho skrytá zákoutí, otvírací hodiny tam a tam, časy kolon a dlouhých řad, jak se třeba vyžádat věci tak, abyste dostali víc, než je standard, kde je třeba se najíst a kde ne, kde zažít kvalitní flamenco, ne nějakou napodobeninu pro turisty, která paella stojí za to, nejrychlejší trasy z bodu A do bodu B, kde si udělat čůrací pauzu (velmi praktická věc v rámci prohlídky, mimochodem), kde si dávat větší pozor na kapsáře a mnoho dalších detailů, které nás hned nenapadnou. Hlavně, když se skupinkou chodí místní průvodce (samozřejmě takový, který mluví španělsky nebo katalánsky), servis je úplně jiný a tím pádem i odezvy jsou lepší. S takovými průvodci budete mít dokonce i suvenýry za nižší ceny (real story).

Přece jen jsou cestovatelé, kteří upřednostňují cesty bez průvodce. Co byste jim poradila, co by určitě neměli vynechat a co v bedekru nenajdou?

Těžko říct, každý hledá na své dovolené něco jiného. Určitě se nikdy nemůžete splést, když se chytíte nějakého místního. Ten, kdo je tu doma, ví, kde hledat zábavu.

Proč by lidé měli uvažovat nad návštěvou Barcelony?

Je to svět otevřených možností. Nikdo nikoho nesoudí. Tím, že je to tak mezinárodní město, každý si tu najde své zákoutí. Gaudího snad ani zmiňovat nemusím, byl to velký umělec. Ne nadarmo je oblíbený dodnes. Krom toho, nadšenci fotbalu nikdy neví, zda nepotkají Messiho na sobotním nákupu v potravinách i s rodinou – i to už se stalo :).

Kdy je nejvhodnější cestovat do Barcelony – vzhledem na počasí, ceny, množství turistů atd.?

Určitě na podzim, když je počasí velmi příjemné na poznávačky a přesun po městě, a potom na jaře. Srpen je dost kritický, jelikož místní jsou na dovolených a vše se zaplní turisty. Město tehdy bývá téměř nepřechodné. Jinak sezóna je tu po celý rok. Ceny jsou nejvyšší v červenci/srpnu.

Zdroj fotky: Barbořin archiv

Jakou nejčastější chybu nebo chyby dělají turisté přijíždějící do Barcelony?

Zapomínají na své věci při focení a potom je okradou. Nedoporučuji ani mít u sebe velkou hotovost.

Pokud byste se mohla vrátit v čase, udělala byste něco jinak? Vybrala byste si Barcelonu nebo jiné město?

Nevybrala bych si jinak. Barcelona mi dala všechno, po čem moje duše toužila.

Jaké máte plány do budoucna?

Nadále se věnovat práci s turisty, je to velké zadostiučinění, když vás lidé začínají poznávat z článků a těší se na vaše služby. Co se týče osobních plánů, chci cestovat vždy, když se dá. Cestováním si člověk otevírá mysl, třídí toleranci a ztrácí strach. Nejdůležitější věcí v mém soukromí je ale naše miminko na cestě!

Jak vypadá běžný den průvodkyně?

Mnoho volného času, nejraději stráveného na pláži, v létě s přáteli, rodinou, pracovní doba 4-8 hodin plná nových známostí, nových životních příběhů, inspirací, nových kontaktů, které se hodí do budoucna, ale přitom hodně práce na počítači – ale kanceláří je plážová teráska a mojitem v ruce.

Přeloženo z Pelipecky.sk, autorka Anna Ováryová.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru