Connect with us
Maledivy

Cestopisy

Proč se vyplatí navštívit Maledivy v létě (reportáž)

Proč se vyplatí navštívit Maledivy v létě (reportáž)

Známí vám vymlouvají dovolenou na Maledivách během letní sezóny? Tak jim klidně pošlete tenhle článek. My jsme se tam byli na pár dnů v červenci podívat a můžeme s klidem v duši konstatovat, že si i mimo sezónu Maledivy užijete a to se vším všudy. Navíc můžete ušetřit i hodně peněz za ubytovaní a na letenkách. Takže předtím, než dovolenou na Maledivách pošlete ke dnu, přečtěte si následující řádky.

Reklama

Příznivé počasí během celého roku

Celoroční teplota na Maledivách je 30 – 32 °C a teplota vody dosahuje přibližně 27 °C. V období od května do listopadu tu panuje mírně vlhčí vzduch a mírná oblačnost. Během našeho pobytu v čase od 19. do 23. července bylo každý den velmi slunečno, občas se objevily krátké bouřky po poledních hodinách a k večeru.

Pelikán na maledivách

Nejnižší ceny ubytování a letenek

Léto je z pohledu nízkonákladové dovolené na Maledivách ideální volbou. Právě v tomto období jsou ceny ubytování nejnižší. S výjimkou srpna, kdy mají Italové a Francouzi hromadné (zřejmě celozávodní) dovolené, což způsobuje větší poptávku a ceny tak mohou být mírně vyšší v porovnání s ostatními měsíci. Ceny ubytování a dovolených jsou v rámci léta mnohem nižší než ceny v zimní sezóně.

Hydroplán s figurkou Pelikána

Stravování

V rezortech si samozřejmě lze vybrat ubytování se snídaní, polopenzí nebo all inclusive a je opravdu na individuálním posouzení, co komu víc vyhovuje. Dopuručení Pelipeckařů: vezměte si polopenzi. Snídaně a večeře jsou v lokálních rezortech skutečně bohaté, a tak vás zasytí natolik, že se přes den můžete klidně věnovat ostatním aktivitám. Například výletu za potápěním, rybaření nebo obyčejnému lenošení v rezortu. Je ale potřeba mít na paměti, že v případě Malediv budete na ostrově, kde krom vašeho rezortu není nic jiného a co se týče stravování, tak jste odkázáni pouze na samotný resort. Ceny za dodatečné stravování jsou vyšší. Pro představu: láhev vody stojí 5 USD, pohár whiskey nebo vína 8-9 USD, oběd minimálně 20 USD. Většina surovin se dováží se Srí Lanky, Indie, Austrálie apod. I proto je například kuřecí maso dražší než ryby nebo mořské plody. V případě jídle jde většinou o mix indické kuchyně (paneer, curry), evropské a asijské, a téměř v každém jídle budeme mít ryby nebo mořské plody.

Ovoce na maledivách

Kategorie ubytování

Dvojlůžkové pokoje v menších, většinou 2 patrových budovách

Dvoupatrová vila

Interiér pokoje

Bungalovy / vilky (plážové nebo zahradní) – čím blíž jste k pláži, tím víc stoupá cena ubytování

Bungalov v zahradě

Vodní vilky – přímo nad vodou, s přístupem do moře z mola a s vlastním přístupem přímo do vody. Kvůli bezpečnosti má většina resortů věkovou hranici pro děti, které mohou být ubytovány například od 8 let apod. Součástí vodních vilek častokrát bývá prosklená část podlahy v ložnici nebo koupelně.

Domky na molu

Vilka na molu

Peníze a placení

Výměnou peněz na místní měnu se nemusíte trápit. Všechny ceny v resortech jsou uváděny v amerických dolarech a resorty akceptují i většinu platebních karet. V případě, že se dostanete mimo resort – např. do hlavního města male, ani tady není problém platit dolary nebo kartou. Doporučujeme mít hotovost (dolary) v malých bankovkách. Na mezinárodní letišti v male se nachází i bankomat, takže pokud nutně toužíte po místní měně, můžete si hotovost vybrat ihned po příletu. Není to však vůbec nutné.

Transfery na ostrovy

V resortu Adaaran Vadoo nám místní manažer na otázku, co mu nejvíc chybí, odpověděl, že jízda autem. Na Maledivách auta nenajdete, jedině golfová vozítka na přesun v rámci resortu. Na transfer z ostrova na ostrov nebo do hotelového resortu se tu „překvapivě“ používají lodě a čluny, hydroplány (jejich provoz je závislý nejen na počasí, ale i na denním světle, a tak létají během dne od 07:00 do 16:00), vnitrostátní letecká doprava (krom mezinárodního letiště jsou tu 3-4 malá letiště nacházející se na různých atolech)

Pohled z hydroplánu

Golfové vozítko na mole

Člun na Maledivách

Užitečná fakta, která byste měli znát.

1. Maledivy tvoří 1190 ostrovů, ale pouhých 220 je obydlených a postupně je zaplavuje voda, takže dovolenou rozhodně neodkládejte. Aktuálně je na Maledivách přibližně 106 resortů a stále přibývají nové.

2. Maledivy jsou sice nejmenší muslimskou zemí světa, ale i tak zde platí přísný zákaz dovozu alkoholu a vepřového masa a výrobků z něj (pokud kontrola něco z uvedeného najde při prohlídce, vše vám zabaví), zároveň platí zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti a zakázány jsou i nudapláže, alkohol je povolený pouze v resortech, které pro to mají patřičnou licenci

3. Svatby na Maledivách mají pouze symbolický význam. Proto se doporučuje vzít se regulérně doma a na Maledivách absolvovat pouze symbolický obřad. Případně je možné se vzít na nedaleké Srí Lance a Maledivy využít pro svatební cestu.

Krásná pláž s lehátky

Internet a Wi-Fi na Maledivách

Internetové připojení se v porovnání s minulými lety velmi zlepšilo. Ve většině resortů najdete Wi-Fi připojení v lobby (bez poplatku) a v pokojích je pokrytí také (někde bezplatně, někde za poplatek). Poplatek za využití internetu může být přibližně 7-10 USD za den, případně si můžete koupit zvýhodněný balíček na 7 dní apod. Nejluxusnější resorty mají obvykle bezdrátové připojení na internet v rámci celého ostrova.

Aktivity

Na Maledivách platí: beach, eat, sleep repeat! Je tu úžasný podmořský svět, který díky průzračné vodě uvidíte pouhým okem i z břehu a nej aktivitami jsou tu šnorchlování, potápění a opět šnorchlování. Velké resorty disponují golfovým hřištěm, tenisovými kurty ba dokonce i fotbalovými hřišti.

Plánek hotelového resortu

Lokální ostrovy

Krom resortů vybudovaných pro turisty, někteří cestovatelé využívají ubytování na místních rybářských ostrovech. Jde však o velmi skromné podmínky v jednoduchých rodinných penzionech se skromnějším stravováním buďto přímo u domácích nebo v místní hospodě. Je důležité mít na paměti, že v porovnání s dovolenou v resortu není rozdíl pouze v úrovni ubytování a službách, ale na místních ostrovech ani není dovoleno koupat se v plavkách na plážích, které jsou určeny i pro místní. Přes plavky je potřeba mít přehozenou tuniku nebo se koupat v plavkovém tričku. To platí jako pro muže, tak pro ženy. V neposlední řadě mějte na mysli i to, že tu stejně tak nekoupíte alkohol, ani není dovoleno jej na ostrově konzumovat. Pokud s alkoholem už přiletíte, bude vám na letišti zabaven.

Malé ostrůvky na Maledivách

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4.7/5 - (3 votes)
4 Comments

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru