Connect with us

Cestopisy

Tajemná Praha: Znáte atmosféru a příběhy těchto míst?

Tajemná Praha: Znáte atmosféru a příběhy těchto míst?

Pokud máte rádi Prahu a rádi objevujete nová místa, jste na správné adrese. Pojďme si projít skrytá nebo méně známá místa v hlavním městě. Možná jste na nich už byli a máte je rádi. Možná jste přes ně procházeli, ale vůbec jste si neuvědomili, kde to vlastně jste. A možná o nich ani nevíte. Ať už patříte do jakékoliv skupiny, vyrazte s námi a mějte oči otevřené.

Reklama

Stínadla

Když se řeknou Stínadla, většině z nás asi naskočí husí kůže. Že jste tuhle část Prahy nenašli na mapě? Není divu. Je to čtvrť, která vznikla v knihách Jaroslava Foglara, a začala žít svým vlastním životem. Čtvrť, kde působila tajná organizace Vontů, nenechávala chladnými celé generace dětí i dospělých.

Nechytáte se? Vontové byli chlapeckým hnutím, které chránilo svoji čtvrť – Stínadla. Označovali se žlutými špendlíky a v jejich čele stál Velký Vont. Ten vlastnil tzv. ježka v kleci. Už asi tušíte.

A kde se to tajemné místo, kam po celý den ani slunce nezasvítí, nachází? Stínadla najdete ve Starém Městě v části Anenského náměstí, kde je již zrušený kostel svaté Anny. Stačí vystoupit z turistického proudu a ocitnete se v uličkách dlážděných kočičími hlavami. Omlácené omítky garantují kus tajemna.

Zajímavé je, že stínadelský život se přenesl do skutečnosti. Vontové a podobné organizace tu fungovaly a možná stále fungují?! Dodnes uličky staré Prahy lákají k výpravám za dobrodružstvím.

View this post on Instagram

Stinadla patri Vontum. #praha #prague #stinadla

A post shared by JJ Rock (@jj_skala) on

Kolonie Malvazinky

Spíš než jako v Praze si zde budete připadat jako na předměstí Londýna. Atmosféru maličkých domků postavených jeden vedle druhého musí každý milovník architektury zažít. Kolonii Malvazinky najdete v kopci nad Smíchovem. Po první světové válce tady město Praha postavilo kolonii pro nižší střední třídu obyvatel. Údajně pro učitele, kteří v té době přicházeli do hlavního města v souvislosti s nově vznikající sítí škol.

I když se to nezdá, domky jsou čtyřpodlažní a ze zadní strany mají i malou zahradu. Některé už prošly rekonstrukcí, ne vždy úplně šťastnou, ale i tak je toto místo koulzelné.

Bazén pod Barrandovskými terasami

V roce 1930 se zde v místě bývalého lomu otevřel padesátimetrový bazén využívaný i pro plavecké závody. Byl součástí Barrandovských teras, které jsou nyní v rekonstrukci. Z bazénu je nyní zchátralé torzo dýchající zašlou slávou. Určitě ale stojí za návštěvu. Stoupněte si doprostřed bazénu a vychutnejte si pohled na vysoké skály a do zeleně se halící schody skokanského můstku, který dnes už dotváří výtvory sprejerů.

Dřív to musel být ráj. Voda byla přiváděna z přímo Vltavy. Nevýhodou, pro kterou údajně dílo ukončilo svou činnost, bylo nevhodné umístění. Na bazén svítilo jen dopoledne, po zbytek dne byl zastíněn skalami.

View this post on Instagram

Býval tu bazén… #abandoned #rip

A post shared by Tomáš Varga (@tomv61) on

Staronová synagoga

Mimo toho, že se jedná o nejstarší památku pražského Židovského města a jednu z nejstarších dochovaných synagog v Evropě vůbec, i nad tímto místem visí oblak tajemna.

Váže se k ní řada legend. Jedna z nich vypráví, že ji při požáru svými křídly chránili andělé proměnění v holubice a díky tomu se dochovala do současnosti. Rovněž se s ní spojuje postava Golema. Podle pověsti měl rabbi Löw uložit na půdě synagogy jeho ostatky. Také se traduje, že Golem na půdě spí a vzbudí se, až bude židům v Praze hrozit nebezpečí. Zkrátka příběhů a záhad spojených s tímto místěm je spousta. Vydejte se to tu prozkoumat, třeba pověstem přijdete na kloub.

Jelení příkop

Rokle v areálu Pražského hradu je oázou klidu a místem, kde bylo možné se skrýt před davy turistů. Minulý čas proto, protože aktuálně je areál v rekonstrukci. I tak ale stojí za zmínku.

Marie Terezie ho nechala valem rozdělit na horní a dolní část, za Rudolfa II. zde prý byla vysazena a následně lovena vysoká zvěř. Co je ale zajímavé, kdysi zde žili i medvědi. T. G. Masaryk je údajně dostal darem od legionářů z Ruska.

Podle odhadů se do horní části budete moci vydat koncem června, do té dolní snad v roce 2022.

Nový Svět

Místo označované pražský Montmartre. Podle některých ještě hezčí než originál. Žilo zde mnoho umělců a bohémů, například dánský hvězdopravec Tycho de Brahe. Prostě to tu má atmosféru.

Jestli tento ráj budete hledat, vypravte se na Hradčany, je to totiž jejich malá část. Jedná se o stejnojmennou uličku a dále uličku Černínskou, Na Náspu, Kapucínskou a končí rohem Kanovnické.

Dříve v domcích žili lidé, které k Hradu vázaly služební povinnosti, později za první republiky to tu obývala chudina.

Nejužší ulička

Tohle není nic pro klaustrofobiky a hromotluky. Bezejmenná ulička v Praze se nachází na Malé Straně, vede z ulice U Lužického semináře na zahrádku restaurace Čertovka a na šířku má zhruba půl metru. Je to poslední protipožární ulička v této městské čtvrti Abyste se tady s nikým nemuseli složitě vyhýbat, což by se vám asi ani nepovedlo, průchody tu řídí semafor.

Dům U Kaštanu

Oblíbené kulturní centrum nacházející se v blízkosti Břevnovského kláštera má zajímavou historii. Původně šlo o hostinec a po přestavbě v 19. století se zdejší zahradní restaurace stala oblíbeným místem pro setkání rodin, ale i spolků jako Sokol nebo hasiči. 7. dubna 1878 tady lidé angažovaní v dělnickém hnutí založili Československou sociálně demokratickou stranu. Akce skončila zatčením a soudem zakladatelů. Monarchie nepatřila mezi příznivce sociální demokracie. Setkání na budovu i její majitele neměla zásadní dopad a restaurace dál plnila svoji funkci. Kulturním centrem je od 90. let.

Vrtbovský palác se zahradou

Najdete ho na Malé Straně na rohu Tržiště a Karmelitánské ulice. Vstup není nijak nápadný, ale když zabloudíte dovnitř, objevíte zde jednu z nejkrásnějších pražských zahrad, díky které je ostatně palác vyhledávaný nejčastěji.

Pragulic

Pragulic není název žádného pražského zákoutí. Jedná se o sociální podnik, který vám umožní podívat se na Prahu jinak. Vašimi průvodci budou lidé bez domova. Provedou vás po místech, s nimiž je spojený jejich životní příběh. Možná objevíte zákoutí, kde jste nikdy nebyli, ale co je pravděpodobnější, otevře se vám úplně jiný pohled na místa, kde se běžně pohybujete.

Zdroj titulní fotografie: Unsplash.com

Autor titulní fotografie: Sebastien

Zdroje, ze kterých bylo čerpáno: www.prahaneznama.cz, www.synagogue.cz, www.kamsevydat.cz, www.praha.cz, www.neznamapraha.cz

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (3 votes)
Klikněte pro komentář

Tereza je rodačkou z Vysočiny, která miluje kopce, lesy a rozkvetlé louky. Možná i proto byla vždy přesvědčena, že nejlepší cestování je pěšky v pohorkách. Poté, co se ale seznámila se surfováním v Portugalsku, jí k srdci přirost i oceán. Vždy si ráda zacvičí jógu, posedí u táboráku nebo se stará o své pokojovky.

Nahoru