Connect with us
Žena na letišti, sledující informační tabuli.

Cestopisy

Jak a proč si pojistit storno letenky?

Koupíte si letenku. Po pár dnech ale zjistíte, že letět nemůžete, nechcete nebo nestíháte. Co teď? V takové situaci je nejdůležitější zachovat si chladnou hlavu. Nejlepší však bude, když se na to připravíte dopředu. Přečtěte si náš článek o tom, jak a proč si pojistit storno letenky a zjistěte, na kolik peněz máte při vrácení letenky právo.

Reklama

Kdy máte právo na plné uhrazení letenky?

Existuje několik důvodů, pro které máte právo nevyužít dopředu objednanou službu letu. Patří mezi ně akutní nemoc, hospitalizace, úraz nebo smrt vás či vaší blízké osoby. Kromě toho také živelná událost, která způsobila určité majetkové škody či škody na zdraví. Za takový důvod se považuje i škoda způsobená pojištěnému trestným činem cizí osobou. Ano, celé to zní jako scénář ze zlého katastrofického filmu, ale v případě, že budete muset svůj let z výše uvedených příčin zrušit, pojišťovna by vám měla vyplatit 85-100 % ze sumy letenky. Dnes už pojištění nabízí i většina leteckých společností. U nás je to například Balík STORNO. Dobré je i vědět, jak pojištění storna uplatnit.

Žena se zlomenou nohou.

Dodatkové a rozšířené pojištění

Pojištění, které převyšuje základní podmínky vrácení peněz za stornovanou letenku, obsahuje případy jako nečekaná ztráta zaměstnání, zamítnutí žádosti o vízum, podání návrhu na rozvod manželství, škody způsobené vodou z vodovodních zařízení, zmeškání letu z důvodu nehody nebo vyhlášení Ministerstva zahraničních věcí České republiky, že v destinaci, do které se chystáte letět, se kvůli zvýšenému nebezpečí nedoporučuje cestovat. Na podobné situace vás stejně tak připravíme s Pelikánem v balíčku JISTOTA. Všeobecným pravidlem zůstává, že vám nikdo peníze nevrátí, pokud se rozhodnete neletět ze soukromých důvodů. Proto pokud se rozhodnete pro jakoukoli společnost, vždy si radši přečtěte všechny ty nudné storno podmínky. Předejdete tak všem nepříjemným překvapením.

Autonehoda.

Jak na pojištění?

Většina leteckých společností nabízí pojištění letenky jako online službu při placení letenky, stejně jako i většina pojišťoven. Pokud jste na to během rezervace letenky zapomněli, není to žádný velký problém. Společnosti, které tuto službu poskytují, počítají i s tím. Většinou stačí zavolat na zákaznické centrum. Některé pojišťovny vyžadují zaslání požadavku e-mailem, na který vám pracovníci obratem pošlou informace o ceně a možnosti platby. Pojistit byste se však měli ještě v den úhrady rezervované letenky, tedy nejpozději v den vystavení letenky.

Zaměstnanci zákaznického centra.

Jaké kroky dodržet při stornování?

V první řase kontaktujte prodejce letenky, který vám pojištění storna zabezpečil. Dále následuje nepopulární byrokracie, musíte poslat žádost, většinou však stačí e-mailem. Žádost by měla obsahovat informace, o jakou letenku se jedná, osobní kontakt a důvod storna. Nevyhnutelný je i přiložený doklad (lékařská zpráva, úmrtní list, apod.). Po odeslání potřebných formulářů byste měli s pojišťovnou komunikovat výhradně vy.

Co v případě, když pojištění nemáte?

Některé letecké společnosti umožňují storno letenky automaticky, je to však spíš výjimka. Většinou platí, že pokud si letenku nepojistíte, nemáte nárok na její vrácení. V takovém případě můžete využít spíš změnu dne letu. Ani tady však nemáte stoprocentní jistotu, že si nebudete muset připlatit a zejména při přestupových letech s větší vzdáleností. Doporučujeme pojistit si storno letenky vždy, kromě případů, kdy by pojištění mělo převyšovat cenu samotné letenky.

Zasmušilý muž s kávou u počítače.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru