Connect with us

Cestopisy

1 den v Amsterdamu – co je třeba vidět a zažít

1 den v Amsterdamu – co je třeba vidět a zažít

Kulturu, sport i zábavu – nejen to vám může nabídnout Amsterdam. Co tak ale vybrat, když máte na návštěvu jen jediný den? Největší holandské město každoročně přiláká miliony turistů, které sem láká jedinečná atmosféra i bohatá kultura. No nebudeme si lhát, do jisté míry jsou motivací určitě i zdejší coffeeshopy.

Reklama

Jak se tam dostat a levně

Z blízkých měst můžete do Amsterdamu letět z Prahy, Ostravy nebo Vídně. Výhodně se dá jet rovněž autobusem, ceny vlaků se pohybují o něco výš. Je už jen na vás, čemu dáváte přednost nebo co vám zrovna dovolí peněženka.

Akční letenky do Amsterdamu

24 hodin v Amsterdamu aneb projdi, co stihneš!

Amsterdam ale opravdu nejsou jen ty coffeeshopy. Město nabízí například širokou škálu muzeí a galerií. Jedním z nejnavštěvovanějších měst je Dům Anny Frankové, v němž se Anna jako malé děvčátko ukrývala před Němci za nacistické okupace. Tohle muzeum nabízí mnoho informací o 2. světové válce. Prohlédnout si můžete fotografie, historické dokumenty nebo nahlédnout přímo do Annina originálního deníku. Je ale třeba dávat pozor na koupi lístků – raději je kupte online, klidně i několik měsíců předem. O návštěvu je zájem a bez objednání vás potrápí pořádně dlouhá fronta.

Pro milovníky umění je tu Rijksmuseum nebo Van Goghovo muzeum. Rijksmuseum nabízí rozsáhlou sbírku umělců různých směrů. Nabízí například díla Halse, Vermeeranebo nebo Rembrandta. Na návštěvu muzea si pak vyhraďte delší čas, abyste stihli vše pořádně projít, prohlédnout a pochopitelně umělecky zkritizovat. Van Goghovo muzeum je trochu menší, ale též nabízí velké množství jeho obrazů, ale jsou doplněny ještě díly jeho současníků Gaugina, Seurata nebo Moneta.

Muzeum Rijksmuseum

Pokud umění vaše zájmy tak docela nepatří, stále tu máme vědu! NEMO je muzeum vědy a techniky pro malé i velké. Kouzlo a tajemna vesmíru tu můžete objevovat hravým způsobem a vyzkoušet si můžete i chemické pokusy přímo v laboratoriu. A aby toho nebylo málo, ze střechy muzea je nádherný výhled na celé město!

Jezdím, jezdíš, jezdíme!

Když se řekne Nizozemsko, jedny z prvních věcí, kterou si představíte jsou určitě jízdní kola. V Amsterdamu se to jimi opravdu přímo hemží. Říká se, že ve městě je dokonce více než milion jízdních kol. Při návštěvě města si jej můžete zapůjčit a spolu s domácími projet malebné uličky, centrum nebo okolí kanálů. Najít půjčovnu problém určitě nebude. Je ale třeba dávat pozor na krádeže! Ty jsou tu bohužel víc než běžné a půjčovné by vám mohlo nepříjemně prodražit.

Lákadla, která jinde nenajdete!

V neposlední řadě třeba přeci jen dodat, že velkým lákadlem pro turisty je právě legální prodej marihuany v místních coffeeshopech. Zda se rozhodnete vyzkoušet i tuhle část holandského dobrodružství necháme na vás, navštívit coffeeshop můžete klidně už jen pro jeho atmosféru. Stejné pravidlo platí i pro další amsterdamský úlet, kterým je Red Light District. Tato snad nejslavnější městská část je známá množstvím sexshopů a zejména pak velkými okny do ulic, odkud zákazníky pobízejí prostitutky.

Projít se tu můžete o ve dne, ale v noci zažijete červená světla ve výkladech, jako už napovídá vlastně samotný název ulice. Možná chvíli nebudete vědět kam s očima, když jen oční kontakt může být i pro prostitutku velmi matoucí, čtvrť ale není zas tak velká a dá se projít velmi rychle a už o pár metrů můžete sedět při vychlazeném pivku. Ale raději si pospěšte, už nějakou dobu se vedou o červených světlech diskuse a uvažuje se o jejich zastření a dalších opatřeních.

Tak, teď už jen sebrat kolo, zaparkovat u muzea, coffeeshopu a pustit se do objevování Amsterdamu!

Přeloženo a upraveno z Pelipecky.sk, autor původního článku: Lucia Zacikova.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    4.6/5 - (13 votes)
Klikněte pro komentář
Nahoru