Connect with us

Cestopisy

Hongkong a jeho nejzajímavější trhy

Hongkong je nejen v současnosti jedno z nejvýznamnějších ekonomických a obchodních center naší planety. Po tisíciletí se zde soustředily trhy s nejrůznějším zbožím, a to od hedvábí, porcelánu, čaje, starožitností až po opium. Trhy, které tam máme šanci spatřit dnes jsou jiné a stejné zároveň. Typy zboží se ve většině případů změnily, za kormidlo vzalo spotřební zboží a značkové napodobeniny. Ještě stále ale existují místa, kde vás ve stáncích přivítají vysmátí Číňané a nabídnou něco originálního, například zlatou rybku nebo věštbu budoucnosti. Pokud máte v plánu výlet do tohoto mrakodrapového království na břehu Jihočínského moře, určitě se vydejte i do méně buržoazních oblastí – například k přístavu Sai Kung, kde vás okouzlí obchodníci na loďkách.

Reklama

Bird Market

Tato malá alej na ulici Yuen Po Street, nazývaná jako Ptačí trh, je plná autentických obchůdků specializujících se na prodej ptáků. Milovníci těchto švitořivých opeřenců je zde chodí kupovat i se vším potřebným náčiním – od krmiva až po ručně vyráběné klece. Pro turisty je to skvělé místo nejen pro pozorování ptáků, ale také lidí. Majitelé ptáků zde totiž chodí „vyvenčit“ své mazlíčky, aby se socializovali.

Stánek s ptáky na trhu Bird Market v Hong Kongu.

Zdroj: Madrabothair | Dreamstime.com

Jade Market

Číňané považují nefrit za kámen, který přináší štěstí a dobré zdraví, a právě Jade Market (nefritový trh) je hlavním místem, kam ho chodí kupovat. V současnosti už tam najdete jen pár posledních stánků. Všechny jsou však k prasknutí narvané exotickými suvenýry a bižuterií obsahující tento zelený drahokam. Pokud máte zájem o precizní klenoty, zamiřte do jižní části trhu k ulici Canton Road.

Jade Market, Hong Kong.

Zdroj: Ken P.s. Wong | Dreamstime.com

Flower Market

Ať už si představíte jakoukoli květinu na světě, najdete ji na Flower Market Road. Trh se táhne až k ulici Prince Edward Road a je přecpaný řezanými květinami, rostlinami v květináčích, umělými kvítky a všemu co k tomu patří, včetně dekorací do domácnosti s květinovými motivy. Udělejte radost své přítelkyni a darujte ji pugét jen tak, protože je prostě jen krásný den, ne jen proto, že jste něco provedli. Uvidíte jak jí ta smršť barev zvedne náladu.

Květiny z Flower Marketu v Hong Kongu.

Graham Street Market

Trh na ulici Graham Street patří mezi takzvané wet markets, čímž se označují tržiště s čerstvými produkty. Jako turisté možná nebudete mít v Hongkongu velkou potřebu si vařit, ale prohlédnout si stánky, kde se prodávají celá neporcovaná prasata, čerstvé plody moře nebo právě vyrobené tofu, vám zajistí jedinečný multi-smyslový zážitek. Moc turistů tam pravděpodobně nepotkáte, ale o to víc autentičtější to bude. Navíc můžete potěšit i svou uměleckou stránku duše, a to prostřednictvím proslulých pomalovaných zdí v oblasti ulic Hollywood Road a Peel Street, které najdete nedaleko.

Řeznický stánek na Graham Street v Hong Kongu.

Zdroj: Ronniechua | Dreamstime.com

Pouliční umění na Peel Street, Hong Kong.

Zdroj: Mosaymay | Dreamstime.com

Goldfish Market

Zlatá rybka byla odjakživa symbolem prosperity čínské kultury, a proto se tato němá stvoření staly předmětem obchodu už dávno. Nyní si zlaté i jiné ryby můžete zakoupit na ulici Tung Choi v čtvrti Mong Kok, která je od shora dolů plná sáčků s těmito běžnými čínskými domácími mazlíčky. Běžně tam potkáte rodiče snažíc se zabavit své děti nebo majitele akvárií, kteří shání do svých sbírek nejen ryby, ale také plazy a obojživelníky.

Ryby v igelitových sáčcích na trhu Goldfish Market v Hong Kongu.

Wan Chai Market

Zatímco hlavní tržištní budova stojí na ulici Queen’s Road East, domácí považují za reálný trh Wan Chai Market až ukřičenými prodejci narvanou ulici, která ji obklopuje. Místní lahůdky od čerstvé zeleniny až po právě zaříznuté kuře, vám udělají chutě. Skvělá příležitost, jak sledovat obyvatele během jejich každodenní rutiny. Navíc jde o jednu z posledních lokalit, kde máte možnost zahlédnout řeznictví s ještě živou drůbeží. Pokud nemáte žaludek na popravu v přímém přenosu, radši to vezměte oklikou.

Wan Chai Market, Hong Kong.

Zdroj: Seaonweb | Dreamstime.com

Cat Street Market

Na první pohled je tržiště na ulici Cat Street jen obyčejná snůška starého porcelánu a skleněných lustrů. Ve skutečnosti to nebylo vždycky jen obyčejné starožitnictví, ale centrum, kde se v době britské kolonizace prodávalo kradené zboží. Právě kradeným věcem se říkalo krysí zboží – no a kočky jdou po krysách, proto ono označení Cat Street Market (kočičí trh). V dnešní době už to takové vzrůšo není, ale stále se zde dají sehnat krásné starožitné mince, sošky Buddhy nebo keramické vázy s vyobrazením hongkongské historie.

Starožitnosti na trhu Cat Street Market

Temple Street Market

Možná vám to přijde jako úplně obyčejný čínský trh. Nenechte se mýlit. Na rozdíl od Bangkoku nebo Taiwanu, v Hongkongu se noční trhy téměř nevyskytují a Temple Street Market je jedním z hrstky tržišť, které ožívají se zapadajícím sluncem. Kromě tradičního gurmánského zboží a značkového oblečení pochybného původu si zde můžete nechat vyložit budoucnost nebo být svědkem tradičních čínských pouličních divadelních představení.

Pohled shora na Temple Street Market.

Sai Kung

Sai Kung je malebné rybářské městečko nacházející se asi hodinu cesty vlakem od centra Hongkongu. Pokud se stejně jako my zbožňujete poflakovat po přístavu a pozorovat rybáře, jak vyjednávají o odměně za svůj úlovek, je to místo přesně pro vás. Budete fascinovaní, kolik různých druhů mořských potvůrek vám bude nabízeno. Jsou zde k dostání ryby, škeble, humři, chobotnice, krabi, úhoři, krevety, mořští hadi, hvězdice i medúzy. A pokud nemáte zájem o tyto artikly v čerstvé podobě, jsou k dostání samozřejmě i v té sušené. Parádní jsou i všechny restaurační zařízení v okolí přístavu – z vodních nádrží si můžete vybrat konkrétní, ještě živou rybu, a kuchař vám jí zpracuje přesně podle vašich představ.

Obchodník na lodiv přístavu Sai Kung, Hong Kong.

Zdroj: Ronniechua | Dreamstime.com

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru