Connect with us
Selfie v Astaně

Cestopisy

4 dny v neskutečné Astaně

Astana, nejmladší hlavní město světa, výkladní skříň Kazachstánu, pozlacená metropole, jejíž robustní silueta vyrostla z okolních stepí. Bohatá grácie“ s nomádskými kořeny, sovětskou minulostí, ukrytá pod fasádou super-modernosti.

Reklama

Strávili jsme 4 dny v Astaně, ve nejzvláštnější hlavním městě světa, které chvílemi připomíná Dubaj, o pár metrů dál zase Moskvu, je to úžasný kolorit, jaký nenajdete nikde jinde v širém světě.

⬇ ZAČNĚTE ÚŽASNÝM VIDEEM ŠIMONA SNOPEKA Z ASTANY ⬇

Co byste měli vědět o Astaně

Populace: 1 000 000

Měna: Kazachstanský tenge (100 přibližně 6.5 Kč)

Jazyk: Kazaština, Ruština, anglicky mluví jen velmi málo lidí

Doprava: Uber je levný, ale potřebujete Wi-Fi. Příliš velké vzdálenosti pěšky. Pokud víte rusky, městská hromadná doprava je nejjednodušší možnost po městě.

Letenky do Astany

Letěli jsme leteckou společností LOT. Vybrali jsme ji proto, že z Vídně do Varšavy létá až 6 x denně (z Prahy až 5x denně) a nabízí tak hladký přestup do všech svých destinací, i do Astany (LOT létá do celé Evropy, do míst daleké Asie, i do Ameriky). Někteří létají do Kazachstánu i z Budapešti nízkonákladovými aerolinkami, pro nás bylo důležité, abychom odlétali pohodlně z Vídně a výhodou letenky s LOT bylo i to, že v ceně je 23kg zavazadlo, jídlo a pití na palubě, deky a polštáře atd. Přestup ve Varšavě je šikovný, celá cesta (i s přestupem) ale trvá zhruba 8 hodin, a proto nám nebylo jedno, jak letíme a LOT byl výhodný a velmi pohodlný.

Astana

LETENKA:

✈ Praha – Astana – Praha ✈

za 7 290 Kč (duben až květen)

✈ Vídeň – Astana – Vídeň ✈

za 9 790 Kč (duben až únor)

Ubytování v Astaně

Vybrali jsme Absolute Hotel, který je v moderní části města a rychle se sem dostanete i z letiště (transfer k hotelu nám přidal Pelikán). Hotel je velmi pěkný, má super hodnocení, pokoje působí luxusně a jsou velmi čisté, kromě toho v Absolute máte k dispozici i restauraci, bar, posilovnu a hotel má také bazén v interiéru. Druhou možností byl Best Western Plus, který je stejně luxusní (interiér trochu útulnější), jediným rozdílem bylo to, že nemá vlastní bazén. Oba hotely jsou však stejně pohodlné a cenově se liší jen maličko.

Astana

Když jsme poprvé vyšli do města, přemýšleli jsme nad tím, proč by někdo postavil zničehonic třpytivý oceán se super metropolí uprostřed kazašských stepí. Vždyť Kazachstán měl hlavní město, téměř dvoumilionové Almaty na jihu. Astana je na severu, když během zimy teploměr ukáže i -30 °C, nikdo se nediví, a kromě toho město postavili na místě někdejších gulagů a testovali se zde i atomové zbraně.

Myslíte si, že tohle není úplně ideální místo pro supermoderní metropoli?

Nursultan Nazarbajev, nynější a vůbec první prezident Kazachstánu, s vámi nesouhlasí. V roce 1997 vyhlásil Astanu za nové hlavní město. Almaty bylo příliš tradiční, Astana je blízko nejsilnějších průmyslových regionů, sdružuje všechny Kazachy na severu, kteří dříve neměli svoje velkoměsto a Astana i křičí do světa, že Kazachstán je progresivní, moderní a hlavně bohatá země. Astana je neskutečná. Najdete zde extravagantní a futuristické mrakodrapy ze skla a betonu, obrovské vládní budovy, největší stan na světě (150 metrů), nádhernou operu, která vypadá, jako by měla tisíc let, ale otevřeli ji pouze v roce 2013, i blikající egyptskou pyramidu. Procházka Astanou je jako sci-fi, teď a tady, neuvěřitelné!

Co vidět a zažít v úžasné Astaně

BAYTEREK TOWER

Ve středu města se tyčí ikona Astany. Věž Bayterek má 97 metrů a na vrcholu je kýčovitá zlatá koule, z níž uvidíte celé město z ptačí perspektivy. Bayterek v kazaštině znamená topol a věž symbolizuje strom života, ve kterém podle kazašského folklóru hnízdil ptáček štěstí Samruk. Na toto ale místní často zapomínají a budovu volají i Chupa Chups věž, podle známé sladkosti, na kterou se podobá. Výtahem jste nahoře raz dva a město odtud vypadá opravdu úžasně.

Astana

NÁRODNÍ DIVADLO

Slouží jako kolébka kultury, divadla a umění v Astaně. Budovu otevřeli teprve v roce 2013 a některé její části navrhl samotný prezident Kazachstánu. Akustika sálů je jedna z nejlepších na celém světě, navrhli ji v Itálii, kde opera vznikla. Pokud neuvažujete o Kazachstánu jako destinaci, která zaujme milovníky umění, nemáte tak docela pravdu. V budově se konají představení v kazaštině, ruštině i italštině, a podle kritiků se dají srovnat s představeními ve Vídni či Budapešti. Budovu se určitě vyplatí vidět (zejména interiér) i tehdy, pokud nejste vášnivými milovníky divadelních představení.

 

Astana

BESHBARMAK

Důležitou součástí kazašské kuchyně je koňské a skopové maso. Ano, nezní to nejlépe, ale prostě nemůžete přijít do Kazachstánu a neochutnat největší místní specialitu. Beshbarmak je pomalu dušené koňské maso (nebo beran) se širokými nudlemi v masném vývaru. K jídlu se podává i jogurt, který vám vyčistí žaludek po celkem těžkém jídle. Beshbarmak najdete v místních restauracích, ale nejlépe chutná u místních doma.

Astana

AK ORDA

Nejdůležitější budova v celém městě a kancelář prezidenta. Prezidentský palác Ak Orda je sídlem kazašského prezidenta, Nursultana Nazarbajeva, který zde pouze pracuje, bydlí na jiném místě. Malá koule na špičce věže symbolizuje slunce, pod kterým prolétá kazašský sokol.

Astana

HAZRAT SULTAN MEŠITA

Největší mešita v Kazachstánu s kapacitou pro 10 000 věřících. Podle mnohých je jednou z nejdůležitějších atrakcí Střední Asie. Postavili ji za tři roky, pracovalo na ní patnáct set dělníků a inaugurovali ji v 2012. Hazrat Sultan je postaven v tradičním orientálním stylu a má nádherné interiéry. Budova se používá pro velké náboženské obřady, ceremonie, svatby, ale i semináře atd.

V pozadí (na fotografii) vidíte Shabyt (nebo miska pro psa), Palác Umění, který hostí i školu výtvarného umění, výstaviště, umělecké prostory a knihovnu.

Astana

Astana

Astana

KHAN SHATYR

Tento stan připomínající budovu je ve skutečnosti obrovské nákupní centrum a zábavní park. Největší stan na světě navrhl slavný britský architekt Norman Foster. Střecha z prošívané látky udržuje klima stavby, uvnitř je celý rok přibližně 30 °C, proto pokud letíte do Kazachstánu, sbalte si i plavky, v této budově se vykoupete na umělé pláži s pískem přímo z Malediv.

Astana

PYRAMIDA POROZUMĚNÍ A MÍRU

Další projekt z ateliéru Normana Fostera. Někteří budově přezdívají i Pyramida míru a souladu“, podle starého názvu ještě z roku 2006. Stavba si vypůjčila barvy z kazašské vlajky, symbolicky spojuje historii s budoucností a vlídností. Jehlan vysoký 77 metrů reprezentuje všechny světová náboženství – judaismus, islám, křesťanství, buddhismus, hinduismus, taoismus a jiné.

Astana

METROPOLITAN CIRCUS

Pokud jsou již mimozemšťané opravdu mezi námi, přistáli v Astaně. Městský cirkus sídlí v komunisticky vypadající, ale zároveň futuristické stavbě, která připomíná létající talíř. Budova je zajímavou zastávka, i když nejste fanoušky kejklířů, ohnivých show či létajících klaunů.

Astana

CENTRÁLA KAZMUNAYGAS

Velká porce kazašské ekonomiky se opírá o těžbu ropy a plynu. Země je díky těmto nerostným surovinám (kterých má zatím hodně) bohatá a stejně dobře se daří i společnosti KazMunayGas, která ropu a plyn těží a dále prodává. Jejich centrála vypadá jako hotely na slavné Las Vegas Strip, je obrovská a v noci krásně bliká.

Astana

NÁRODNÍ MUZEUM KAZACHSTÁNU

Nedávno zrenovované muzeum je povinnou zastávkou v Astaně. Budova, stejně jako všechny ostatní, je moderní, ale kromě toho nabízí i exkurzi napříč dějinami Kazachstánu od starověkých dob až do současnosti. Nejvíce autentickým exemplářem je kus chleba, nebo příběh hladomoru v Kazachstánu z třicátých let, převyprávěný starou babičkou (tehdy malou holčičkou). Poslední pavilon je věnován současnému prezidentovi Nazarbajevovi. Výstava trochu zavání propagandou, přes úspěchy a vizi lídra Kazachstánu však poukazuje na ekonomický boom, který země zažívá od získání samostatnosti v roce 1991.

Astana

POLÁRNÍ ZÁŘE

Tři identické budovy s křivými stěnami, které začnou být zajímavé, když zapadne slunce. Věže mají ve fasádě zabudovaná LED světýlka, která imitují Auroru borealis, tedy polární záři, a proto i ten název. Nám se budovy podařilo vyfotit za denního světla, pokud jste byli v Astaně a máte fotku s polární žáří, pochlubte se nám a přidáme ji do článku.

Astana

LETENKA:

✈ Praha – Astana – Praha ✈

za 7 290 Kč (duben až květen)

✈ Vídeň – Astana – Vídeň ✈

za 9 790 Kč (duben až únor)

 

Kam na výlet z Astany

BOROVOE

Kazašsky Burabay, je národní park vzdálen zhruba 250 km od hlavního města Astany. Kazaši zvyknou vyprávět svým hostům, že když Bůh stvořil svět, jim zanechal pouze stepi, a tak ho začali prosit, aby jim daroval i kus přírody. A tak získali Kazaši Borovoe, oázu Kazachstánu, která je od roku 1910 i národním parkem. Park se nachází ve výšce 480 metrů, má 14 jezer a 947 metrovou horu, která je dominantou místa. Park mají v oblibě turisté, ale hlavně místní, který ho nazývají Švýcarskem Kazachstánu, i když asi trochu přehánějí. Borovoe je jako z pohádky a čerstvý vzduch zde vyléčí každou duši.

Astana

KORGALZHYN

Přibližně sto šedesát kilometrů jihozápadně od Astany se na ploše dvě stě šedesát tisíc hektarů rozléhá přírodní rezervace Korgalzhyn. Její podstatnou část tvoří vodní plochy a mokřady. Zahlédnout zde můžete vzácného růžového plameňáka, pelikána či jiné ptactvo, jejhož druhy dosahují čísla tři sta. Korgalzhyn je v horkých a suchých kazašských stepích jakousi oázou. Je plný divoké přírody, kde můžete narazit i na rysy, lišky či losů a nejčistší vzduch.

Astana

ALMATY

Bývalé hlavní a největší město Kazachstánu je úplně jiné než Astana. Almaty najdete na jihu země na předhůří Zailiysky Alatay. Město nazývají také městem jablek a zeleně, z Astany se sem dostanete letadlem za hodinu, a jelikož je letecká doprava mezi dvěma městy frekventovaná, Almaty může být vhodnou alternativou i pro krátký denní výlet. Kromě toho, že je Almaty uprostřed přírody, je výborným výchozím bodem pro turistiku. Z města se navíc vyráží i na prohlídku hlavního ruského kosmodromu Bajkonur. Jedná se jednoznačně o jeden z největších zážitků pro milovníky kosmonautiky a vesmíru na celém světě.

Astana

Autor mini filmu: Šimon Snopek

Autor fotografií:  Šimon Snopek

Spolupráce: Pelikan.cz, LOT Polish AirlinesŠimon Snopek

Speciální poděkování Nikolete Pšenákové

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář
Nahoru