Connect with us
Cloud Gate - cover.

Cestopisy

Umělecké okénko s nejzajímavějšími sochami ve světě

Taky jste si všimli těch turistů, kteří chtějí mít za každou cenu fotku s jakoukoliv nudnou sochou, kterou mají po cestě? Většinou se ani nezajímají, kdo je vytvořil a jestli mají nějaký význam. Nejhorší je, když mezi tyhle turisty patří vaši přátelé a vy pak musíte absolvovat nekonečnou prezentaci plnou podobných lahůdek. Nicméně, jsou tu i světlé výjimky, které opravdu stojí za to, a my jsme vám z nich vyskládali následující seznam.

Reklama

Juodasis Vaiduoklis, Litva

Juodasis Vaiduoklis, česky černý duch, byl vytvořen dvojicí sochařů – Svajunas Jurkusem a Sergejus Plotnikovasem. Tohoto sympaťáka tvoří prakticky jen plášť, bez těla či tváře, který vylézá z moře a v ruce drží starou lucernu. Najdeme ho ve městě Klaipėda, což je nejstarší město na území dnešní Litvy a zároveň jeden z nejdůležitějších trajektových přístavů v Baltském moři. Autoři ho nevytvořili jen tak od věci – pro zdejší město má postava černého ducha velký historický význam. Říká se, že v 16. století, kdy pobaltské území trýznil hladomor, zasáhla těsně předtím právě tajemná osoba v černém plášti. Hradní stráž na ni narazila na své obhlídce přístavu. Vyptávala se jich na městské zásoby obilí a dalších potravin. Strážci kývali, že mají všeho dost, ale černý duch je přesto nabádal, aby se připravili na to, že jim rezervy dojdou dřív, než předpokládají. Díky tomu se město připravilo lépe než ostatní oblasti a pohromu přežilo.

Socha tajemného černého ducha v Litvě.

Zdroj: Yevgen Byelykh | Dreamstime

Cloud Gate, Chicago

Tuto naleštěnou 100 tunovou nádheru má na svědomí britský umělec Anish Kapoor. V Millennium Parku v Chicagu vytváří pomyslnou bránu ke zdejším mrakodrapům, které se v ní odráží společně se všemi zvědavými návštěvníky a nekonečným nebem. Autor se inspiroval tekutou rtutí a díky výšce přes 10 metrů a šířce asi 20 metrů, zařadil svůj výtvor mezi největší sochy svého druhu na světě.

Socha Cloud Gate v Chicagu.

Zdroj: Roman Slavik | Dreamstime

Boty na břehu Dunaje, Budapešť

Vyrazit do Budapeště v létě je super, ale věnovat téhle historické krasavici víkend v zimě má taky svoje kouzlo. Zahřejete se v termálních lázních a nebudete se muset brodit davem turistů. Pokud to máte v plánu stejně jako my, určitě se vydejte ke břehu Dunaje před budovu parlamentu. Najdete tam velmi citlivý židovský memoriál, v podobě osamělých bot. Ty symbolizují události z dob druhé světové války, kdy byli Židé nuceni svléknout se na tomto místě donaha, otočit se čelem k řece a čekat na výstřel do zad a následný pád do studené vodní masy.

Bronzové sochy bot na břehu Dunaje v Budapešti.

Neznámí kolemjdoucí, Polsko

Čtrnáct bronzových soch symbolizujících zotročení lidí komunismem, se váže k události z prosince 1981, kdy se v polských ulicích objevily tanky. Tehdejší premiér Wojciech Jaruzelski vyhlásil přebrání vlády Vojenskou radou národní záchrany, která měla údajně „uchránit Polsko před národní katastrofou“. Nejskloňovanější sousloví pak bylo stanné právo a s ním související cenzura, zrušení svobody shromažďování a nočního vycházení, a více než 5000 zatčených lidí.

Sochy neznámých kolemjdoucích ve Vratislavi.

Zdroj: Tomasz Bidermann | Dreamstime

De Vaartkapoen, Belgie

Tuto humorné sousoší vytvořil Tom Frantzen, který navazuje na světoznámé pouliční umění Banksyho. K nalezení je v bruselské čtvrti Molenbeek a jak může být okamžitě jasné, symbolizuje svržení autority. Tento dělník, který se rozhodl podkopnout policistu, má obrovský význam nejen pro toto město, ale pro všechny oblasti, které se potýkají s individui bažícími po moci a vzpurnými rebely.

Socha padajícího policisty De Vaartkapoen, v Bruselu.

Zdroj: Artzzz | Dreamstime

Kelpies, Skotsko

Označení Kelpies se připisuje vodním přízrakům z tradičního skotského folklóru. Takzvaní vodní bandité, jak jim místní rádi přezdívají, na sebe mají údajně brát podobu koní, kteří lákají nic netušící cizince do vody, kde je následně utopí. Autor projektu – Andy Scott – pojal mytologické postavy trochu posvém. Kelpies pro něj představují transformující se zvěř, se sílou a vytrvalostí koní, která je analogická s transformací těžařské oblasti Falkirk, a vlastně i Skotska jako takového.

Socha Kelpies, Falkirk.

Zdroj: Sueburtonphotography | Dreamstime

Proudy, Česká republika

Další z kontroverzních děl Davida Černého s názvem Proudy, zřejmě nikdo nenazve jinak než Čůrající fontána. Už na první pohled není divu. Jedná se o dvě bronzové dvoumetrové postavy, stojící v jezírku ve tvaru České republiky. Jsou ovládány elektronickým zařízením, které jim umožňuje natáčet boky a zvedat penis tak, že dopadající proud píše do vody jezírka písmena. Najdete je v Praze na nádvoří Hergetovy cihelny na Malé Straně, kde je i restaurace a muzeum Franze Kafky.

Sousoší proudy u Hergetovy cihelny v Praze.

Zdroj: Sergei Razvodovskij | Dreamstime

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru