Connect with us

Cestopisy

Island v zimě? Hurá do toho!

Island v zimě? Hurá do toho!

Zima je v podstatě tady a pokud i vy patříte mezi otužilé dobrodruhy, kteří si na toto období naplánovali svůj islandský výlet, je tento článek přesně pro vás. Většina lidí má představu o konkrétních atrakcích, které by chtěla při návštěvě tohoto rozmanitého ostrova vidět. Je ale nutné si uvědomit, že některé zastávky nebudou kvůli sněhu dostupné, nebo minimálně těžko viditelné. Proto jsme pro vás připravili seznam míst, na kterých vás Island i přes nevyzpytatelné počasí přivítá s otevřenou náručí.

Reklama

Kirkjufellsfoss

Během zimy je spousta, z této série vodopádů s horou ve tvaru kouzelnického klobouku v pozadí, zamrzlá. Pozitivní ale je, že jsou stále ohromující a že se k nim dostanete podstatě blíž, než kdejaký japonský turista v létě.

Vodopády Kirkjufell v zimě.

Ledovcové jeskyně, Vatnajökull

Jsou místa, na která se v létě zkrátka nepodíváte. Přesně mezi ně patří tyto ledovcové jeskyně, které v létě tají a turistům nejsou přístupné.

Ledovcová jeskyně v Národním parku Vatnajokull.

Zdroj: Aiisha | Dreamstime

Silfra a Národní park Thingvellir

Národní park Thingvellir je populární lokalita při projíždění přes Zlatý okruh. Pokud se rozhodnete potápět se nebo šnorchlovat mezi dvěmi tektonickými deskami v oblasti Silfra, určitě neváhejte! Mnoho lidí se bojí studené vody, ale jak tvrdí sami domácí, teplota zůstává stejná po celý rok. Údajně je to v zimě ještě lepší, protože nezažijete tak výrazný teplotní šok.

Národní park Thingvellir.

Modrý ledovec Svínafellsjökull

Cesta k němu je v zimě trochu nepředvídatelná, ale pokud máte dobré vozítko, trocha dobrodružství na silnici vás odmění minimem turistů a nádhernými modrými krami.

Modrý ledovec Svinafellsjokull.

Skógafoss

Ano, toto je ten nejfotografovanější vodopád celého Islandu. Je pěkně přístupný i v zimě a stejně jako v létě ho najdete v obležení turistů. Daň za krásu, nebo tak něco.

Vodopád Skogafoss v zimě.

Jökulsárlón

Když nepřelouskáte originální název, stačí si zapamatovat přezdívku Diamantová pláž. Přesně tak to tam totiž vypadá. Ledovce vyplavené na černé pláži dělají z tohoto místa něco jedinečného. Malý tip – zjistěte si kdy je příliv, protože v tu dobu tam najdete nejvíc těchto ledových drahokamů.

Diamantová pláž Jokulsarlon.

Gullfoss

Niagarské vodopády Islandu – tak nazývají vodopády Gullfoss snad úplně všichni. A není divu. Pravděpodobně nepochopíte, dokud tam nebudete stát osobně a nebude vámi lomcovat hukot padajících mas vody. Bohužel, turistům se tu nevyhnete ani v zimě.

Niagáry Islandu - vodopády Gullfoss.

Seljalandsfoss

Snad druhý nejnavštěvovanější vodopád na ostrově. Zejména asi proto, že je snadno přístupný i se sněhem v zádech. Pokud není povrch kolem příliš zledovatělý, podíváte se i za něj, stejně jako v létě. V tomto případě ale každopádně doporučujeme použít na boty mačky.

Vodopád Seljalandsfoss v zimě.

Öxararfoss

Je možné, že tento vodopád najdete zamrzlý kompletně. Důvod, proč ho zmiňujeme je prostý. Vede k němu trasa, na které si možná konečně budete připadat v této divočině úplně sami. Máte odvahu?

Vodopád Öxarárfoss v zimě.

Místa, která nejsou v zimě dostupná, nebo za to nestojí

Kerið – vulkanický kráter s jezerem je v zimě většinou zamrzlý a pokrytý sněhem, takže z jeho tyrkysově modré hladiny nebudete mít nic.

Gerðuberg – čedičové útesy, které jsou v létě krásně dostupné jen 500 metrů od hlavní cesty, jsou v zimě zasněžené a dobrý zážitek vám nepřichystají.

Pláž Nauthólsvík a její horké prameny – kdysi to bylo téměř až tajné místo, jen pro vyvolené. Bejvávalo. V zimě je navíc pláž úplně uzavřená a k horkým pramenům se dostanete jen po úzkém proužku cesty, který je kompletně narvaný turisty.

Tipy na závěr

Auto s pohonem 4×4 je na Islandu v zimě nutnost. Nemyslete si však, že pak zvládnete úplně všechno. Mnoho pošetilých odvážlivců už plakalo nad rozlitým mlékem. Nebo spíš, nad utopeným autem. Taky si při jeho přebírání v půjčovně zkontrolujte stěrače; budete je používat často.

Mačky na toulání se po zledovatělé krajině jsou také víc než dobrý nápad.

Dny jsou velmi krátké. V některé dny v prosinci vám klidně slunce vyjde před obědem a ve čtyři už nevidíte ani na krok.

Buďte hlavou i oblečením připraveni na drastické změny počasí. Ne nadarmo se na Islandu po celý rok říká, že pokud se vám nelíbí aktuální počasí, počkejte si 5 minut. A v zimě to platí dvojnásob. Rozhodně to neznamená, že tam umrznete. Například v New Yorku jsou v zimním období častokrát nižší teploty, než na Islandu, protože jdou daleko za bod mrazu.

Ceny jsou nižší. Ubytování, jídlo, půjčení auta a dokonce i některé prohlídky s průvodcem, můžete sehnat až o polovinu levnější, než v hlavní sezóně.

Nejdůležitější rada na závěr – vždycky si předem na internetu zkontrolujte stav silnice, po které chcete jet a připočítejte tak 50 % k času, který vám jako dojezdový hlásí navigace.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
2 Comments

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru