Connect with us
Panoramatická fotka Dunluce Castle

Cestopisy

Irsko a jeho 5 nejzajímavějších hradů

O hradech se toho hodně napovídá. V jednom řádí Bílá paní, jinde zase bezhlavý rytíř. Až navštívíte Irsko, bude pro vás návštěva minimálně jednoho hradu prakticky povinností. Podívejte se na 5 nejzajímavějších hradů Irska i s jejich příběhy, které se zde odehrály.

Reklama

1. Dunluce Castle

Kdo potřebuje hradní příkop, když můžete postavit hrad na moři? Tato ruina z 16 stol. stojí na útesech ostrých jako indické Vindaloo a s pevninou je spojená jediným mostem. I když byla poloha hradu určitě strategicky výhodná a dnes se turisté mohou kochat krásnou scenérií, hradní kuchaře tohle všechno jen těžko oslnilo. Kvůli strmým útesům se v roce 1639 část hradu zřítila a neodnesla to jiná část, než právě kuchyně včetně sedmi kuchtíků. O tomto hradu se říká, že sloužil jako inspirace pro fantasy film Narnie. Co je ale faktem, je to, že v oblíbené sérii Hra o trůny reprezentoval sídlo Greyjoyů (s notnou dávkou speciálních efektů samozřejmě).

Dunluce Castle

2. Blarney Castle

Hrad vybudovaný v 15. stol patří mezi nejznámější hrady Irska i přes to, že je dnes z velké části ruinou. Své popularitě vděčí hlavně mýtům a pověrám, jako třeba té o Blarneyském kameni. Podle legendy stačí kámen políbit hlavou dolů, aby člověk získal dar výřečnosti. Na tom opravdu není nic těžkého, krom toho, že hlavou dolů mezi cimbuřím musíte zapomenout na to, že visíte 10 metrů nad zemí. Po takovém mučení se jazyk rozváže opravdu každému.

Při návštěvě hradu se nezapomeňte podívat ani do středověké léčivé zahrady. Léčivé…jak se to vezme. Místní byliny vám s trochou nadsázky pomohly, nebo vás zabily. Najdete tu rostliny produkující opium, ricin, ale také mandragoru a konopí. Není divu, že některé z rostlin pěstují za zábranami. Pokušení je přece jen asi velké.

Blarney Castle

3. Birr Castle

Birr Castle je domovem rodu The Earls of Rosse, kteří zde už zhruba 400 let žijí. Jeden z nich by se dal označit za irského Galilea. V roce 1845 totiž postavil největší teleskop na světě. Ten dokázal zachytit víc světla a dohledem překonal všechny tehdejší teleskopy. Dokázal objevit spirálovité galaxie a pomohl při zachycení prvních map Měsíce. Teleskop tu najdete i dnes a proto na něj určitě nezapomeňte.

Birr Castle

4. Ballynahinch Castle

Ballynahinch Castle byl domovem jedné z nejobávanějších pirátek a vůdkyň gangů v historii. Řeč je o Grace O’Malley. Grace nebyla žádné neviňátko. Když byla ještě dítě, toužila se vydávat za dobrodružstvím s jejím otcem kapitánem. Její matka ji chtěla odradit, a tak jí řekla, že by se jí dlouhé vlasy zachytili do lodních lan. Grace vzal nůžky a vlasy si ostříhala. Polde legendy odvrátila útok tureckých pirátů pouhý den po porodu svého dítěte a svého manžela si vzal pouze proto, aby získala jeho hrad. S tím se pouhý rok po svatbě rozvedla se slovy „Zavrhuji vás“. Ideální partička…nebo snad ne?

Vraťme se ale k hradu samotnému. S pozemkem o rozloze 182 ha máte opravdu dost místa na dlouhé procházky. V hradu se můžete také ubytovat s výhledem na řeku Owenmore. Ballynahinch Castle je ideálním místem, kam můžete utéct od světa a užít si kontakt s přírodou.

Ballynahinch Castle

5. Ross castle

Hrad se nachází na březích jezera Lough Leane v národním parku Killarney. Tato keltská pevnost nadchne hlavně ty, kteří mají rádi trochu té duchařiny. Říká se, že ten kdo spatří ducha jednoho z původních obyvatel, O’Donoghueho Mora, bude mít štěstí na rozdávání do konce života. Návštěvu si ale dobře naplánujte, zjevuje se pouze jednou za sedm let, kdy se vynořuje z hlubin jezera a objíždí kolem hradu na bílém koni. Jestli je, dámy, tohle ten, na kterého jste čekaly, necháme na vás.

Hrad sehrál důležitou roli v 17. století, kdy jej dobyl Oliver Cromwell s jeho armádou, ale historie místa sahá daleko před, až do doby bronzové, 4 000 let zpátky. Při návštěvě určitě využijte možnosti lodního výletu po jezeře.

Ross castle

 

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru