Connect with us
Strašidelný hrad Predjama ve Slovinsku

Cestopisy

Nejstrašidelnější hrady na světě

Nejstrašidelnější hrady na světě

Tak nějak jsme se ještě úplně nedostali z halloweenské nálady. Děsivé masky, osvícené hřbitovy a hromada duchařských příběhů u večeře, nás zkrátka baví. Pokud se bojíte rádi stejně jako my, určitě si užijete náš výběr nejstrašidelnějších hradů na světě. Žádná pohádková stavení z dílny Walta Disneyho, ale hrubé kamenné stěny plné smutných duší, krvavých stop a prokletých věznic.

Reklama

Hrad Leap, Irsko

Začneme hned zostra. Hrad Leap vzdálený jen necelé dvě hodinky od Dublinu byl postaven někdy v období 13. a 15. století. Zdá se, že tento hrad byl místem s více úmrtími, než slavná Rudá svatba v seriálu Game of Thrones. Legenda vypráví, že během bojů o moc mezi členy klanu O’Carrollů (který měl mimochodem v oblibě trávit hosty, pozvané na večeři), jeden z bratrů probodl druhého – kněze, který v tu chvíli sloužil mši. Od té doby se tomu místu přezdívá Krvavá kaple a onen kněz se tam údajně pravidelně po nocích potuluje. Tam ale tento horor nekončí. Během renovace hradu na začátku 20. století dělníci objevili tajný žalář, přímo pod Krvavou kaplí. Našlo se tam tolik lidských koster, že zabraly tři velké vozíky, když je odváželi. Navíc bylo celé toto podzemní místo hrůzy designováno tak, že oběti tam propadly padacími dveřmi, nabodly se na dřevěné bodce na zemi a zemřely pomalou bolestivou smrtí, bez toho aniž by kdokoliv mohl slyšet jejich volání o pomoc.

Hrad Leap, Irsko.

Hrad Chillingham, Anglie

Už jste někdy byli na místě, kde jste se báli i za bílého dne? Něco takového zažijete v severozápadní oblasti Anglie na hradě Chillingham. Je to oficiálně místo s nejčastějším výskytem paranormálních aktivit v celé Velké Británii. Pokud jste odvážní, můžete tu dokonce přenocovat. Nesmíte se ale divit, až vás v noci z pokoje vylákají nářky malého dítěte. Zkušenosti návštěvníků se opakují – od vyběhnutí za hlasem ven do polí je zastavil až recepční. Dítě, o kterém je řeč, je pravděpodobně chlapec, který byl zaživa zazděn v tzv. Růžovém pokoji. Jeho tělo objevil dělník v roce 1920, který náhodou narazil na duté místo ve zdi. Když zeď proboural, díval se tváří v tvář malé kostře v modrých šatech. Aby toho nebylo málo, mají tady i tzv. Vražedný pokoj, kde jistý John Sage mučil a následně zavraždil několik dalších dětí. Někteří hradní průvodci odmítají do tohoto pokoje vstupovat bez doprovodu. Přízraky malých dětí i samotného Johna Sage jsou tu totiž téměř na denním pořádku.

Hrad Chillingham v Anglii.

Hrad Fraser, Skotsko

Británie má strašidelných hradů na rozdávání. Jedním z našich oblíbených je i tento, hrad Fraser, který budete mít z krásného Aberdeenu jen půl hodiny cesty autem. Méně krásná je už historka o tom, jak byla v jedné z komnat během spánku zabita mladá princezna. Její tělo pak vrah táhl dolů po kamenných schodech, na kterých zůstaly krvavé stopy. I přes usilovnou snahu služebnictva, se rudé fleky z nevysvětlitelného důvodu nedaly vyčistit. Obyvatelé hradu se proto rozhodli, že obloží kamenné schodiště dřevem. V této podobě to tam mimochodem naleznete dodnes. Kdo ví, co bychom našli, kdyby se dřevěné obložení vyrubalo…

Pohled na hrad Fraser v zimě.

Predjamský hrad, Slovinsko

Ve dne vypadá tento hrad jako skvost, který jako by vyrostl ze skály. Večer si ale i místní zaměstnanci dávají pozor, aby odešli pokud možno ještě před soumrakem. Kromě nádherných interiérů a slavných Postojnských jeskyní je totiž nechvalně známý i jako úkryt loupeživého rytíře Erazma Luegera. Ten se tu schovával před spravedlností někdy v 15. století a vzhledem k tomu, že na každou svini se vaří voda, nedopadl i tento nešťastník velmi dobře. Zradil ho jeden z jeho sluhů, a proto byl svými nepřáteli zabit ránou z kanónu. Co čert nechtěl, zrovna když seděl na záchodě! Od té doby se tam pravidelně zjevuje a straší nejen návštěvníky. No řekněme si upřímně, kdo z nás by nebyl po takovém intimním vyrušení taky naštvaný.

Pevnost Predjama ve Slovinsku.

Hrad Himeji, Japonsko

Výstavba této japonské nádhery se datuje do roku 1333 a označuje se jako jeden z nejvýznamnějších představitelů japonské hradní architektury. Do tohoto článku se dostal díky báji o služebnici Okiku. Příběhy, které popisují její skon a důvod opětovně se zjevovat se liší. Přímo na hradě vám poví tento: Okiku byla služebná poddanému jménem Aoyama, který plánoval spiknutí proti svému pánu. Okiku na to však přišla a zradě zabránila. Když Aoyama zjistil, kdo mu jeho plány překazil, rozhodl se, že svou služku zabije. Obvinil ji proto z krádeže talířů, následně ji umučil k smrti a její tělo hodil do studny. Každou noc je vídána uplakaná právě v těchto místech nebo počítající talíře v kuchyni, od jedné do devíti.

Hrad Himeji v Japonsku.

Hrad Larnach, Nový Zéland

Toto honosné stavení sloužilo v 19. století jako rezidence místního prominentního politika Williama Larnacha. Pro svou dceru Kate tam nechal na její dvacáté první narozeniny postavit obrovský taneční sál, který je asi nejtypičtějším prvkem této budovy. Bohužel si ho moc neužila, protože zemřela již o pět let později na břišní tyfus. Od té doby je možné jí tam zahlédnout, jak bloumá po tanečním parketu nebo děsí návštěvníky šeptáním do ouška.

Budova Larnach na Novém Zélandu.

Hrad Moosham, Rakousko

Hrad hrůzy nebo Rakouský Salem. Přesně tak ho přezdívá snad celá Evropa. V 17. století to bylo hlavní dějiště více než sto poprav mladých lidí, obviněných z čarodějnictví. Podle svědectví zaměstnanců i turistů jejich duchové nadále bloudí katakombami, kde byli před zabitím mučeni. Všichni mají před hradem respekt. A negativním pocitům nepomáhá ani další legenda – tentokrát o vlkodlacích. Ta se rozšířila po opakovaných incidentech s roztrhaným dobytkem v okolí hradu, které byly připisovány právě těmto stvořením. Dodnes je v noci slyšet vytí na měsíc, a to i přesto, že v místních lesích už žádní vlci nežijí.

Pohled na rakouský hrad Moosham v noci.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Cestování do USA: od 8. listopadu mají zelenou očkovaní a ti, kteří překonali COVID https://t.co/0gf3poHFiO #koronavirus7 hodinami dozadu
Revolut karta – zapomeňte na směnárny či banky a ušetřete (doručení zdarma) https://t.co/rXIVEdu2Os7 hodinami dozadu
SOUTĚŽ: Vyhraj 2 letenky a lístky na Expo 2020 Dubai od Pelikána https://t.co/bwHeuV5fsy #novinky9 hodinami dozadu
12 atrakcí ve Stockholmu. A ani jedna z nich nejsou masové kuličky https://t.co/qC4fWWMni110 hodinami dozadu
Dominikánská republika v hlavní sezóně! Z Německa od parádních 10 990 Kč https://t.co/TZHtvafKYS11 hodinami dozadu
PECKA DNE: All Inclusive dovolená na Kanárských ostrovech od 9 790 Kč https://t.co/o8Iins6NDe12 hodinami dozadu
Cestování do Španělska: ke vstupu je nutný QR kód a potvrzení bezinfekčnosti https://t.co/QxInBIdJvX #koronavirus13 hodinami dozadu
Nová letadla, palubní Wi-Fi, pojištění zdarma a jiné. 10 důvodů, proč létat do exotiky s flydubai https://t.co/6l6w2widY513 hodinami dozadu
Austrian Airlines již spustily svoji novou nejdelší linku: Vídeň – Cancún https://t.co/6LnbcDhLnv #novinky13 hodinami dozadu
Austrian Airlines již spustily svoji novou nejdelší linku: Vídeň – Cancún https://t.co/6LnbcDhLnv #letenky13 hodinami dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru