Connect with us
Krajina, Dánsko, den země

Cestopisy

Dnes slavíme Den Země. Které země jsou nejzelenější?

Dnes slavíme Den Země. Které země jsou nejzelenější?

22. dubna v kalendářích již tradičně najdeme Den Země. Tento den se slaví od roku 1970 a vznikl jako reakce na rozsáhlé poškozování životního prostředí. Toto téma ve společnosti rezonuje i v současnosti. Lidé si čím dál tím více uvědomují, že otázkám životního prostředí je třeba se aktivně věnovat a země po celém světě podnikají kroky, které by postupně měly vést k celkovému zlepšení.

Reklama

Které země se v současnosti považují za ty nejvíce zelené?

1. Švýcarsko

Krásné fotky švýcarské krajiny plné zelených luk známe z pohlednic a internetu snad všichni. Není to jen reklama! Švýcarsko je skutečně jednou z nejzelenějších zemí světa. Zaměřuje se na výrobu zdrojů využíváním obnovitelné energie a pravidelně zavádí různá opatření k zajištění čistoty životního prostředí. Švýcarsko dokonce recykluje téměř polovinu svého celkového odpadu.

Den země, nejzelenější země, krajina, Švýcarsko

2. Francie

Francie zavedla legislativu, která všechny v zemi zavazuje k účasti na šetření energie a různých dalších krocích ke zlepšování životního prostředí. Země má méně průmyslových odvětví v porovnání s jinými státy, což napomáhá snižování znečištění ovzduší. V posledních letech se také výrazně snížilo znečištění vody a Francouzi plánují přehodnotit i využívání svých zdrojů.

Den země, nejzelenější země, krajina, Francie

3. Dánsko

Dánsko má v environmentální oblasti odvážné cíle – do roku 2050 chtějí využívat obnovitelné zdroje na 100 %. K dobrému stavu země přispívá i využívání větrné energie a oblíbená cyklistická kultura. V současnosti se téměř 40 % energie získává v Dánsku z větrných turbín a v hlavním městě v Kodani je vybudováno až 400 kilometrů cyklostezek. Dánsko má zároveň jednu z nejlepších kvalit ovzduší.

Krajina, Dánsko, den země

4. Malta

Malta je malý ostrovní stát jen s omezenými zdroji. V roce 2012 přijala maltská vláda zákon o udržitelném rozvoji, čímž téma natrvalo zařadila do své politiky. V roce 2017 Malta změnila svůj primární zdroj energie z těžkého topného oleje na zemní plyn. V současnosti se 70 % maltské energie získává ze zemního plynu a obnovitelných zdrojů. Země usiluje i o udržení kvality vody.

Den země, nejzelenější země, krajina, Malta

5. Švédsko

Severské země se v žebříčku nejzelenějších zemí pravidelně drží na nejvyšších příčkách. Švédsko není výjimkou! Země plánuje do roku 2020 odstranit využívání fosilních paliv, čímž chce zabránit znečišťování životního prostředí. Kromě toho využívají zdroje obnovitelné energie až na polovinu svých potřeb. Švédsko je také vytrvalým bojovníkem proti odlesňování.

Den země, nejzelenější země, krajina, Švédsko

6. Velká Británie

Velká Británie má před sebou sice ještě dlouhou cestu, ale už teď je pozitivem, že podporuje využívání obnovitelných zdrojů energie a plánuje uzavřít svou poslední uhelnou elektrárnu v roce 2025. Uvádí se, že Londýn má v současnosti více stromů než lidí.

Den země, nejzelenější země, krajina, Velká Británie

7. Lucembursko

Lucembursko muselo udělat mnoho důležitých kroků a dramatických změn, aby si místo v žebříčku zasloužilo. Historie země je spojována zejména s množstvím ropy a zemního plynu, v současnosti Lucembursko více podporuje využívání obnovitelných zdrojů energie. Země má efektivní odpadové hospodářství komunálního i průmyslového odpadu a zlepšení se těší i kvalita ovzduší a vody.

Den země, nejzelenější země, krajina, Lucembursko

8. Rakousko

Naši sousedé si své místo v žebříčku rozhodně zasloužili. Rakousko se může pochlubit efektivní prací s odpadem, bojem proti znečišťování ovzduší, omezením použití pesticidů, ale také ochranou lesů a snížením odlesňování. Je to jedna z mála zemí, která doslova upřednostnila ochranu životního prostředí ve svých sociálních a hospodářských programech.

Den země, nejzelenější země, krajina, Rakousko
Tyrolsko

9. Irsko

Tak krásnou přírodu, jakou má Irsko, by bylo škoda nechat plnou odpadu. Země si prošla mnoha změnami a reformami, ale v současnosti si své místo v žebříčku obhájila. Irsko vyrábí téměř 16 % své energie z obnovitelných zdrojů a jeho cílem je tento podíl dále navyšovat. Důležitými tématy pro zemi jsou i kvalita ovzduší, vody či zachování biodiverzity.

Den země, nejzelenější země, krajina,  Irsko

10. Finsko

Finsko si svou pozici v seznamu nejzelenějších zemí drží dlouhodobě. Zatímco v 80. letech byla země známá pro vysoké množství emisí a jiných aktivit, které výrazně ničily životní prostředí, v současnosti je pro jiné země spíše příkladem. Za poslední desetiletí zaznamenali obrovské zlepšení v obnově životního prostředí. Finsko plánuje mít do budoucna více než polovinu elektrické energie z obnovitelných zdrojů.

Den země, nejzelenější země, krajina, Finsko

Akční letenky do zelených zemí

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Ráda cestuje a pak všem nepřiměřeně dlouho a stále dokola vypráví zážitky z cest. A ještě k tomu miluje životní příběhy. Taková je prostě Lucka, která procestovala i téměř celou Jižní Ameriku.

Nahoru