Connect with us
ostrovy v Národním parku Telascica v chorvatsku

Cestopisy

Nejoblíbenější chorvatské ostrovy

Nejoblíbenější chorvatské ostrovy

Dovolená v Chorvatsku je pro nás, Čechy, ještě stále typická stejně jako náš tragikomedický humor a sandály v ponožkách. Jaderské moře nám má zkrátka stále co nabídnout, ať chceme nebo ne. V tomto článku jsme se rozhodli zaměřit na ostrovní poklady této oblasti a představit vám 6, podle nás nejoblíbenějších, chorvatských ostrovů, které vás uchvátí nejen mořem, ale i rozmanitou přírodou a historickými památkami. Pokud tedy ještě váháte, kde na své tradiční letní dovolené skončíte, zde máte malou inspiraci, které ostrovy by mohly být tou správnou volbou.

Reklama

Hvar

No nebyla by to nudná dovolená, kdybychom se nemohli odreagovat dobrým drinkem a houpavým pohybem našich boků za doprovodu taneční hudby? Hvar je rájem pro milovníky večírků. Kromě toho se tento ostrov považuje za nejslunnější místo celého Chorvatska, takže se při tom vlnění i pěkně opálíte. Dalším „nej“, kterým Hvar vládne je asi místo s nejkrásnějším náměstím v Dalmácii, které se nachází ve stejnojmenném nejnavštěvovanějším městě. Najdete na něm ohromný biskupský palác a kostel svatého Štěpána.

Historický přístav na ostrově Hvar.

Vis

Vis byl až do roku 1989 pro cizince nepřístupný, jelikož sloužil jako základna pro jugoslávskou armádu. Kvůli tomu je méně rozvinutý, oproti svým jiným ostrovním sousedům, ale o to víc je to tam zajímavé. Z pláží vás jistě okouzlí například Lucica a Srebrna, z výletů do přírody je pak nejčastěji skloňovaný výstup na horu Hum. Určitě však nezanedbejte přípravu na podobnou turistiku, protože tam kvůli dehydrataci zkolaboval a zemřel nejeden turista. V létě se tam teploty pohybují klidně i kolem 35 °C ve stínu, na jaře a na podzim už je to o něco lepší a turisté si užívají tento výšlap i na kole.

Přístav na ostrově Vis.

Z Bratislavy do Splitu, exkluzivně s Pelikánem

Mljet

Olivové aleje, vinice, specifické středomořské lesy a malá slaná jezera s ještě menšími ostrůvky. Mljet je přírodní kráska, považovaná za nejzelenější a nejzalesněnější chorvatský ostrov. A není divu – velká část ostrova spadá pod chráněný národní park, který je plný borovic, dubů a cedrů. Kromě zeleně se nechte nadchnout i strmým pobřežím plným tajemných jeskyní a krasových polí. Nejznámější krasový úkaz je Jama – dutina bez stropu, která vypadá jako široká propast a turisté se za na ní sjíždějí z celého světa.

Klášter na ostrově Mljet.

Krk

Krk, jakožto největší ostrov Chorvatska, hravě dostupný po mostě, navštívil už snad skoro každý český turista. Návaly lidí z něj vytvořily jeden z nejrušnějších ostrovů vůbec. Díky své bohaté historii se považuje za kolébku chorvatské kultury; ve středověku patřil pod Benátskou republiku, a tak zdejší obyvatelé někdy ovládali i pět různých cizích jazyků.

Most vedoucí na ostrov Krk.

Brač

Bílé pásy oblázkových pláží jsou typické právě pro ostrov Brač a ročně lákají tisíce po opálení toužících dovolenkářů. Pokud máte chuť oddechnout si od náročného otáčení se z boku na bok, vydejte se do malebných městeček Bol a Supertar, na túru na nejvyšší vrchol jaderských ostrovů Vidova Gora nebo si udělejte výlet ke klášteru Blaca z roku 1551.  Ten byl mimochodem také spravován Benátskou republikou, která zde obhospodařovala chov ovcí a pěstování vína a oliv.

Klášter Blaca.

Korčula

Ostrov dlouhý přibližně 40 kilometrů sestává z často nedotčených zátok s průzračným tyrkysovým mořem a borovicových lesů. Název Korčula nese i největší město ostrova, kterému místní přezdívají Malý Dubrovník, a to zejména díky středověkým hradbám a příkrým kamenným uličkám. Jednoznačně zavítejte do některé z lokálních malých taveren, kde vám štamgasti určitě rádi povypráví legendu o tom, jak se zde narodil Marco Polo.

Historická část města Korčula.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (2 votes)
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru