Connect with us

Cestopisy

Nejlepší výlety v okolí Dubaje

O tom, že je Dubaj jednou z nejlepších dovolenkových destinací jsme se už asi párkrát zmínili. Můžete zde omrknout nejvyšší budovu světa Burj Khalifa, schladit svoji nákupní horečku v prestižním nákupním centru Dubai Mall, kochat se nejrozsáhlejší vodní show na světě Dubai Fountains, jít si skočit z padáku a podívat se na proslulý umělý ostrov ve tvaru palmy z ptačí perspektivy, nebo se prostě jen vyvalit na jednu z bělostných pláží a občas se jít osvěžit do čistého tyrkysového moře. Pouštní okolí Dubaje nám tak trochu vnucuje, že není úplně ideální na jednodenní úniky z této betonové metropole. Opak je však pravdou. Jen chvilinku jízdy autem nebo autobusem a už se můžete ocitnout v Louvru sousedního Abu Dhabi nebo v horách mezi přírodními jezery v oblasti Hatta. Pokud se bojíte, že vás Dubaj po chvilce unaví, čtěte dál a dozvíte se, jak se tomu vyhnout.

Reklama

Abu Dhabi

Návštěva hlavního města Spojených arabských emirátů nemusí být nutně spojena s povinností půjčit si auto nebo se nechat dovézt taxíkem. I když teda ani to taxi by vás nemuselo přijít na více než tisícovku. Pokud však chcete fungovat na nižším rozpočtu, přidejte se k naší autobusové skupině. Za zhruba 1,5-2 hodiny a necelých 150 Kč se tam dostanete autobusy E100 (z čtvrtí Bur Dubai, Satwa, Karama) a E101 (z čtvrtí Marina, Jumeirah Lake Towers, Jumeirah Beach Residence), které jezdí přibližně každých 20 minut. Nemusíte se tak obávat, že když vám jeden spoj ujede, budete muset čekat na další několik hodin. Pokud se bojíte menšího pohodlí oproti autu, tak nemusíte. Všechny autobusy jsou moderní a bezpečné, mají pohodlné sedačky, a dokonce i místa vyhrazená pouze pro ženy a děti. Když do Dubaje dorazíte s aerolinkami Emirates nebo Etihad a nezahodíte letenku, můžete se do Abu Dhabi dostat i zadarmo. Tyto společnosti totiž svým pasažérům poskytují dálkovou kyvadlovou dopravu. Pokud máte naspěch, za 12 minut vás z Dubaje do sousedního emirátu doveze vysokorychlostní vlak provozovaný společností Virgin, který si to frčí rychlostí 1080 km/h.

Panorama Abu Dhabi.

A teď už konečně k věci, a tedy k tomu, co byste mohli za jeden den v Abu Dhabi stihnout. Pokud chcete pohladit svou uměleckou duši, namiřte si to rovnou k Louvru. A ne, nemyslíme tím, abyste se sebrali a odcestovali zpátky do Evropy. Abu Dhabi má od loňského listopadu svůj vlastní Louvre, samozřejmě pod záštitou toho francouzského. Můžete si koupit jednodenní vstupenku a projít si ho sami nebo se přidat ke komentované prohlídce, která trhá zhruba 45 minut. To, že je Abu Dhabi plně otevřeno umění brzy dokáží i další muzea, například Guggenheimovo, které najdete na ostrově Saadiyat. Na tomto ostrově jsou mimochodem i super pláže, které z vlastních zkušeností srdečně doporučujeme!

Louvre Abu Dhabi.

Zdroj: Elizabeth Coughlan | Dreamstime.com

Turisté lačnící po arabské architektuře nesmí vynechat Velkou mešitu šejka Zayeda. Jedná se o největší mešitu v celé zemi, jejíž výstavba stála v přepočtu bezmála 13 miliard korun. Dokončena byla v roce 2007, takže žádnou historickou hodnotu nečekejte. Chudák šejk Zayed se dokončení tohoto novodobého Taj Mahalu nedožil, avšak jako dar na rozloučenou dostal zvláštní služby. V prostorech jeho mauzolea se střídají věřící, kteří mu předčítají z Koránu, a to bez přestávky, 24/7. Tomu se říká úcta. Celou Velkou mešitu si můžete prohlédnout zdarma, každý den kromě pátku, od devíti ráno do desíti večer. Ti, kteří ovládají angličtinu, se mohou připojit ke komentované prohlídce, za kterou taktéž nemusíte dát ani dirham.

Velká mešita šejka Zayeda v Abu Dhabi.

Hatta

Hatta je oblast u horského hřebenu Al-Hadžar, plná třpytivých přírodních jezer. V minulosti byla Hatta významná zejména díky svým pouštním farmám a pevnosti, nyní však spíš přitahuje milovníky horské cyklistiky, pro které zde byly vybudovány speciální cyklotrasy. Pro ještě větší odvážlivce je zde pozvánka na pěší turistiku. Pokud jste v dobré kondici, sbalte si kempovací vybavení a určitě běžte prozkoumat tuto snovou krajinou po svých. Kromě toho se nezapomeňte zastavit i u vodní nádrže Hatta Dam, kterou můžete omrknout nejen z dálky, ale taky pěkně zblízka – třeba na kajaku! Hatta se nachází asi 150 kilometrů od Dubaje, a dokonce i zde se můžete dostat bez toho, aniž byste si museli půjčovat auto. Sveze vás tam například autobus E16, a to ze staré i nové části Dubaje.

Vodní nádrž Hatta Dam.

Al Ain

Městu Al Ain, těsně sousedícímu s Ománem, neřekne nikdo jinak než Město zahrad. Mohou za to zelené oázy, květinami zdobené kruhové objezdy a palmové aleje všude po městě. Žádná z městských výškových budov nesmí překročit výšku 7000 pater, a proto když se vydáte na místní nejvyšší horu Jebel Hafeet, naskytne se vám několikakilometrový pohled na dokonale upravenou pláň. Kdyby se vám chtělo trochu si odfrknout, Al Ain je proslulé svými lázněmi, které jsou plné přírodních horkých pramenů. Toto město osloví také nadšence do historie. Kromě starodávných pevností se zde nachází také archeologický park Hili, která skrývá 4000 let staré nálezy z doby bronzové. Například masivní cihlovou věž nebo Velkou hrobku.

Zahrady ve městě Al Ain.

Navštívit tam můžete také trh s velbloudy, který je poslední svého druhu v celých Emirátech. Nejideálnější je to ráno, kdy probíhá většina obchodů, ale poflakovat se tam můžete prakticky celý den. Ke zvířatům se dostanete opravdu blízko a prodávající vám rádi vysvětlí, co činí tato zvířata tak cennými. Dokonce se tam dá zajednat i komentovaná prohlídka, za zhruba 170 Kč. S návštěvou určitě neváhejte, je to totiž nádherná ukázka tradiční arabské kultury. Navíc se do Al Ain opět snadno dostanete autobusem, například ze stanice Al Ghubaiba Bus Station (v Bur Dubai) jezdí společnost Al Ghazal každou hodinu, za cca 120 Kč.

Trh s velbloudy v Al Ain.

Fujairah

Emirát Fujairah má mnoho tváří. Lidé zde třeba jezdí surfovat na místo zvané Tim’s Reef. Vlny jsou méně pravidelné než například v Dubaji, ale za ideálních podmínek se jedná o nejlepší surfařský spot v celé zemi. Pro zájemce o historii se tady nachází nejstarší mešita v celých Emirátech – Al Badiyah, postavená přibližně v 15. století. Dodnes se zde pořádají pravidelné modlitby, avšak je otevřená i pro turisty. Je velmi malá, nikdy příliš přeplněná a její prohlídka vám zabere jen chviličku. Výhled, který se vám ale naskytne z vrcholu, na kterém sedí, je dechberoucí. Z Dubaje sem jezdí každých 45 minut autobus, například ze zastávky Union Square a cesta trvá zhruba 1,5 hodiny.

Mešita Al Badiyah v emirátu Fujairah.

Zdroj: Typhoonski | Dreamstime.com

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru