Connect with us
Vodopády - úvodní fotografie

Cestopisy

Nejkrásnější vodopády světa

Nejkrásnější vodopády světa

Od Kanady přes Island a Afriku až po Nový Zéland. Redaktoři prestižního cestovatelského magazínu CNTraveller se vydali napříč zeměkoulí a hledali nejkrásnější vodopády světa. Výsledkem je tento žebříček s dechberoucími pohledy.

Reklama

15 nejkrásnějších vodopádů světa

1. Ban Gioc (Vietnam, Čína)

Série vodopádů známá i pod názvy Ban Gioc nebo thác Bản Giốc leží na vietnamsko-čínské hranici na řece Quy Xuan. Voda padající z více než 30 metrové výšky vydává ohromný rachot.

Ban Gioc

2. Kaieteur (Guyana)

Krásné, ale nebezpečné. Kaiovy vodopády neboli Vodopády mrtvého muže. Místo, které je zahaleno různými mýty a legendami. Ta nejznámější vypráví o náčelníku jménem Kai, který vzal svoji kánoe a pádloval směrem k vodopádu. Proud ho během okamžiku stáhl dolů a on se už nikdy nevynořil. Pokud se na vodopád podíváte zespod, vyčnívá nad vás vodní sloupec neuvěřitelných rozměrů.

Kaieteur

3. Yosemite (USA)

Vodopád Yosemite v kalifornském pohoří Sierra Nevada patří k těm nejvyšším na celé severní polokouli. Jeho výška 739 metrů je rozdělená do třech částí. Horního vodopádu, středních kaskád a Dolního vodopádu. Vrchol zažívá během května a je s ním spojena i zajímavá legenda. Domorodci tvrdí, že pod Dolním vodopádem v malém jezírku žijí čarodějnice.

Yosemite

4. Seljalandsfoss (Island)

Voda řeky Seljalandsá padá z výšky 60 metrů do přírodního bazénu nazývaného Seljalandsfoss. A ano, pěšky se dostanete i za vodní clonu tohoto nádherného vodopádu.

Seljalandsfoss

5. Viktoriiny vodopády (Zambie, Zimbabwe)

Jedny z největších a nejznámějších vodopádů na světě. Voda tu padá z výšky 108 metrů v šířce neuvěřitelných 1 708 metrů.

Viktoriiny vodopády

6. Pearl Shoal (Čína)

Kdo by to řekl, že Čína má jeden z nejkrásnějších vodopádů světa, že? Vodopád Pearl Shoal se nachází v Jiuzhaigou, autonomní prefektuře Aba-Ngawa Tiber a Qaing v severní provincii Sichuan v číně.

Paerl Shoal

7. Andělské vodopády (Venezuela)

Domorodci ho znali od nepaměti. Zbytek světa si musel počkat až do 30 let 20. století. V současnosti je vodopád vyhledávaným cílem turistů, no davy tu rozhodně nečekejte. Jeho poloha uprostřed deštného pralesa od návštěvníků vyžaduje určitou dávku dobrodružné a adrenalinové povahy.

Salto Angel

8. Rýnské vodopády (švýcarsko)

Nejbližší vodopády k České republice z tohoto seznamu. Rýnské vodopády při městě Schaffhausen jsou největšími v Evropě a nacházejí se na severu Švýcarska při hranicích s Německem.

Rýnské vodopády

9. Plitvická jezera (Chorvatsko)

Pro nás Čechy jsou Plitvická jazera již tradiční součástí dovolené v Chorvatsku. Národní park Plitvická jezera, který se nachází na horním toku řeky Korana v Chorvastku při hranicích s Bosnou a Hercegovinou m tvoří šestnáct samostatných jezer. Dělí se na dvě skupiny – horní a dolní a jsou uspořádány do unikátních vápencových kaskád s převýšením 156 metrů. Tyrkysová jezera, impozantní vodopády, bílé skály. Není divu, že se zde natáčel i slavný Vinnetou.

Plitvická jezera

10. Gullfoss (Island)

Island ukrývá ohromné množství vodopádů, takže by klidně sám vyplnil celý jeden žebříček. Gulfoss však patří do tohoto řebříčku obzvlášť právem. Je to jeden z nejznámějších a nevyhledávanějších islandských vodopádů a zároveň jeden z nejmohutnějších vodopádů Evropy.

Gulfoss

11. Iguazu (Argentina, Brazílie)

Vodní div světa. Jedny z největších vodopádů na světě se nacházejí na hranicích Argentiny a Brazílie. Název Iguazú pochází z domorodého jazyka a v překladu znamená velká voda.

Iguazu

12. Niagarské vodopády (Kanada)

Niagarské vodopády patří k nejmohutnějším vodopádům a světě. Nejsou ani tak ojedinělé svojí velikostí jako silou. Mají průtok 168 tisíc metrů kubických za minutu.

Niagárské vodopády

13. Dettifoss (Island)

Do třetice Island! Dettifoss se nachází v severovýchodní části Islandu na řece s nevyslovitelným názvem Yekulsau-au-Fedlum Yekulsaurglyuvur. To, že jde opravdu o vodopád s největší sílou v Evropě, dokazuje i fakt, že přes něj může protéct až 500 metrů kubických vody za sekundu.

Dettifoss

14. Sutherland (Nový Zéland)

Je největším vodopádem na Novém Zélandě a výškou 580 metrů ho můžeme řadit k největším a zároveň nejkrásnějším vodopádům světa.

Sutherland

15. Jog (Indie)

Vodopád Jog patří mezi nejkrásnější vodopády na světě a je druhým nejvyšším v Indii. V období dešťů působí opravdu monumentálně.

Jog

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
2 Comments

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru