Connect with us

Cestopisy

Nechutně dobré! Gastroturistika tak trochu jinak

Nechutně dobré! Gastroturistika tak trochu jinak

Gastroturistika, možná už si i ty slyšel toto spojení slov gastro a turistika. Logicky z toho vyplývá jediný závěr a to cesta za jídlem. A přesně „vo tom to je“. Jenže spokojit se s chutí pravé číny v Číně, nebo italské kuchyně u tety Emanuely v Itálii není právě to, o čem je teď řeč. Jestli chceš zažít gastroturistiku v pravém slova smyslu a ochutnat ty nejzvláštnější pochutiny cizích zemí, čti dál a dozvíš se víc.

Reklama

Komáří paštika

Ve stejnojmenné pohádce je něžná dívka nucena udělat svému vězniteli paštiku z komárů a učiní-li tak, bude z jeho spárů propuštěna. Sličné panně se dílo podaří, je vysvobozena a následně se provdá za spanilého prince. Happy end díky otravnému hmyzu, jaká pohádka! Na plejádu brouků, larev a všemožné jiné otravné havěti se můžeš připravit v asijských zemích. Návštěva takového Thajska se neobejde bez ochutnávky smažených cvrčků, nebo pečených mravenců. Kdo podobnou pochutinu už ochutnal může potvrdit, že většina smaženého hmyzu chutná jako chipsy nebo oříšky a jde jen o to překonat prvotní odpor. Hmyz se tradičně podává také v Africe, nebo Latinské Americe. V Kambodži jsou v kurzu smažení pavouci, v Japonsku sršni, podávající se stylem alá fondue a obyvatelé ostrova Reúnion milují místní druh vos, které před tepelnou úpravou obalí v pikantní omáčce.

Haggis

Ne, řeč nebude o plenkách, jejichž název se foneticky velmi podobá tradičnímu skotskému pokrmu. Ale jistě se najdou tací, kteří by po zkonzumování skotského Haggis, ty pleny potřebovali. Pokud plánuješ cestu do Skotska a máš v plánu ochutnat místní kuchyni, raději si dobře přečti, co to ten Haggis vlastně je. Jiný kraj, jiný mrav, a u tohoto jídla to platí asi dvojnásob. Jedná se totiž o slavnostní jídlo, které je složené z méně slavných ingrediencí. Těmi jsou pomleté skopové vnitřnosti s cibulí, ovesnou kaší, solí, kořením a lojem zašité v ovčím žaludku, podávané se šťouchanými brambory a tuřínem. Totální luxus, přátelé!

Ústřice ze Skalistých hor

Pod tímto vznešeným názvem se skrývá pokrm z býčích varlat. Na každoročním festivalu Montana Testicle Festival v USA můžeš ochutnat nespočet pochutin z býčích, buvolích, jehněčích a beraních pohlavních žláz. V Montaně se tradičně vyrábí i pivo vařené z býčích varlat. Jestli ti to připadá typicky „americky přitažené za vlasy“ a že to už jako fakt neví co by…??!!! Kdepak, nedávej vinu Amíkům, býčí koule se kdysi hojně jedly i u nás a údajně se k tomu opět vracíme. Na netu teda najdeš mnoho tipů, jak tuto část býka připravit. Podle vyhlášených kuchtíků jsou varlata nejlahodnější, když se připraví v těstíčku a ošlehnou na másle.

Hakárl

Název tohoto pokrmu možná bude něco říkat těm, kteří navštívili Island. Jedná se totiž o tradiční pokrm podávaný právě tam. V podstatě jde o zkažené žraločí maso. Ano, čteš správně, zkažené žraločí. V tomto jídle je i trochu risku. Ne právě v tom, že jíš něco, o čem víš, že je vlastně zkažené, ale v tom, že krev těchto paryb obsahuje močovinu, pro člověka jedovatou. Tudíž připravit dobře Hakárl není jen tak. Nejdřív se uloví žralok, malohlavý, nebo veliký, v tomhle je volný výběr rybáře. Pak je naporcované maso podrobeno kvašení pod takovým tlakem, aby z něj vytekla všechna (pro nás zlá) tekutina. Potom se maso zavěsí do průvanu a suší a suší a suší… ale sushi z toho teda nebude. Až se totiž dokončí tento sáhodlouhý proces, který dohromady trvá asi 11 týdnů, nakrájí se zkažené žraločí maso na kostičky, zabalí a v balíčcích se prodává v marketech. Tak co, už se ti sbíhají sliny?

Kozy sem, kozy tam, kozy kam se podívám

Asi teď zklameme všechny mužské čtenáře, ale řeč nebude o poprsí. Což ti asi stejně došlo, protože v „gastrookénku“ by to bylo trochu od věci. Každopádně zpět ke kozám. Těm co dělají, méééé. V Íránu se taková koza k mečení moc nedostane, protože ji hned zpracují. A to chudáka celou. Místní totiž zbožňují kozí pokrmy a ten, který se řadí k topkám je polévka z kozí hlavy. Ano, z kozí HLAVY. To ale na vyhlášené polévce není to nejbizarnější. Co tě dostane víc je kombinace kozí hlavy se skořicí a citrónovou šťávou, vše naslano a podávané s chlebem. Tomu říkáme chuťovka. A to sis doteď myslel, že nejvíce ulítávají frantíci se svými žábami…

Pochlub se nám do komentářů i ty, co nejdivnějšího jsi už ochutnal?

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru