Connect with us
Zebra v Mikumi.

Cestopisy

Low cost safari: Národní park Mikumi

Lidé mají často pocit, že vidět lvy a slony mohou tak maximálně na Animal Planet nebo v zoologické zahradě. Vydat se na safari a nezadlužit se do konce života je přitom poměrně stejně snadné jako napočítat do sta. Pokud jste měli v posledních měsících štěstí a podařilo se vám ulovit jednu z našich výhodných letenek do Tanzanie, určitě nezůstávejte jen u válení se na zanzibarských plážích. Jeďte poznat opravdovou Afriku do vnitrozemí. Lvi, sloni, žirafy, Masajové a spousta dalšího vás za pár kaček okouzlí ve vesnici Mikumi, kde se nachází i stejnojmenný národní park.

Reklama

Krmící se slon v národním parku v Mikumi.

Jak se tam dostat?

Jako všude na světě, existuje i tady pohodlná – rozuměj dražší, a méně pohodlná varianta cestování. Ve výchozím bodě – ve městě Dar es Salaam – si můžete zařídit auto i s řidičem, což je jednoznačně super možnost, pokud nemusíte počítat každou korunu. Pokud jste odvážní, můžete vynechat službu řidiče. Ceny jsou různé. Záleží na období v roce i na tom, jak dobře umíte smlouvat. A v Africe musíte smlouvat vždy a všude. Navíc bílí turisté jsou pro domácí chodící pytle dolarů a o to víc si na vás budou chtít přilepšit. Ale vzhledem k tomu, v jakých podmínkách tam žijí, je to skoro až pochopitelné. Nicméně nějaký slušný džíp, který vydrží místní rozbité cesty, se dá sehnat za zhruba 40 dolarů na den.

Pokud máte trochu hlouběji do kapsy, a nebojíte se zažít trochu dobrodružství, určitě využijte místní meziměstské autobusy. Z Daru do Mikumi jich jede hned několik za den. Ať už v Daru bydlíte v hotelu nebo přes Airbnb, určitě někoho poproste, aby vám jízdenku koupil předem. Věřte nám, až uvidíte chaos, který na autobusové stanici panuje, bude to laskavost k nezaplacení. A poproste si o autobus vyšší třídy. Pokud tedy nechcete, aby vaše spolusedící byla koza nebo slepice. I za tu „luxusní“ třídu zaplatíte v přepočtu maximálně 150 Kč. Odhadovaný čas cesty jsou čtyři hodiny, ale reálně to nikdy netrvá méně než šest.

Hlavní cesta v Mikumi.

Ubytování

Jestli nepřijedete do Mikumi pozdě v noci, určitě není třeba si nocleh rezervovat dopředu. Na internetu je navíc jen zlomek toho, co je k dispozici a většinou jde o dražší hotely. Ve vesnici najdete několik desítek motelů, hostelů a kempů za super ceny. Pokud si nějaké ubytování vyhlídnete předem na internetu, určitě řekněte jeho název řidiči při nástupu. S trochou štěstí vás pochopí a vysadí přímo před ním. Přes Mikumi totiž vede prakticky jen jedna velká cesta, kolem které jsou ubytovny postaveny. My jsme třeba narazili na Morio Motel, který má dvoulůžkové pokoje od cca 20 dolarů na noc. Budete mít vlastní koupelnu, restauraci naproti recepce a venkovní bazén. Není to Hilton, ale poměr cena-kvalita je slušný.

Národní park Mikumi

Návštěvu parku si můžete ponechat čistě ve vaší režii, pokud máte dobré auto a hodně odvahy. Je ale dost možné, že přijdete o spoustu zážitků. Nejen proto, že se jako šofér nebudete moct plnohodnotně kochat okolím, ale hlavně proto, že vám mnoho věcí, které zná jen průvodce, může uniknout. Navíc můžete snadno zabloudit. V místě, kde budete nocovat, se zeptejte na možnosti výletů. Všude budou ochotni vám to zařídit. A když se vám nebude líbit cena, jednoduše můžete smlouvat, nebo jít o dům dál. Určitě ale nechoďte nad devadesát dolarů na osobu za celodenní výlet. U hlavní brány totiž ještě zaplatíte vstupní poplatek 35 dolarů na osobu.

Cedule v NP Mikumi.

Lev v Mikumi.

Mikumi je až čtvrtým největším parkem v Tanzanii. S tím je třeba počítat. Zřejmě nikdy nebudete mít pocit, že jste v obležení zvířat. Rozhodně ale neodjedete zklamaní. Pokud vyrazíte brzo ráno, pravděpodobně uvidíte většinu postav z Lvího krále a to včetně Pumby! Je to nepopsatelná nádhera. S trochou štěstí si metr od vás bude dvěstěkilový lev olizovat krvavou bradu od snídaně a zebry budou pomateně klusat mezi antilopami, se směšně vrtícími ocásky. Když budete bedlivě sledovat koruny stromů, možná uvidíte i leopardy. Hroši se budou po boku krokodýlů ve svém jezeře líně válet celý den, ty určitě nezmeškáte. Uprostřed parku je i restaurační zařízení. Prakticky vždycky je na výběr jedna masitá a jedna vegetariánská verze. Když budete mít řidiče, určitě vám po obědě dobře padne místní pivo. Uvidíte, jak budete překvapení, že to není žádný patok! Za nás byli favoriti ležáky Kilimanjaro a Safari.

Lvice v Mikumi.

Pakoni v Mikumi.

Během celého výletu dbejte na dodržování základních pravidel parku. Na zvířata nekřičte, nenatahujte k nim ruce, nefoťte je s bleskem, nevyskakujte z auta, pokud vám to průvodce nedovolí a ani z auta nevyhazujte žádné odpadky. Ani biologický odpad jako jsou slupky od banánů nebo zbytky jiného ovoce. Národní park Mikumi je chráněná oblast a znečišťování zdejší přírody je trestné.

Žirafa v Mikumi.

Zebry v Mikumi.

Masajové

Kousek od vesnice Mikumi se nachází místo, kde žijí zdejší Masajové. Jejich skupina čítá zhruba třicet členů lidských a přes sto dalších členů zvířecích. Masajové totiž chovají krávy, kozy a slepice, jejichž produkty pak někdy prodávají ve vesnici. Žijí ve velmi skromných podmínkách; pro Evropana až žalostných. Je obdivuhodné, jak si dokáží vystačit s tím málem, které vlastní. Jejich „domy“ jsou většinou postaveny jen z dřevěných latěk, na které se připlácává směs bahna, trávy a hnoje, která na slunci uschne. Oblečení Masajů se liší podle věku. Obvykle si přes ramena jen přehodí kus bavlněné látky. Viděli jsme v jejich vesnici ale i pár dětí, které měly normální mikinu. Všeobecně jsou velmi milí a být mezi nimi je radost. Zpívají, tančí a rádi vás do toho zapojí.

Masajské dítě v Mikumi.

Masajové zpívají a tančí.

Masajské děti v Mikumi.

Suma sumárum

Safari v Mikumi vás opravdu nemusí zruinovat. Kdybyste si ze své dovolené chtěli na tento výlet ukrojit klidně jen jeden víkend, může vás to vyjít na zhruba 180 dolarů. A to do nákladů počítáme 15 dolarů za zpáteční cestu autobusem Dar es Salaam-Mikumi, 40 dolarů na dvě noci v hostelu, 90 dolarů za celodenní výlet s řidičem/průvodcem a 35 dolarů za vstupní poplatky parku. Nebude to Ngorongoro ani Serengeti, ale uvidíte téměř identická zvířata, navíc bez turistických návalů a za zlomek ceny.

 

Zebry v Mikumi.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
2 Comments

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru