Connect with us
Dva kopečky zmrzliny za letního dne

Cestopisy

Umění cestovat sám

Mnozí tvrdí, že cestování o samotě je ten nejlepší způsob, jak objevovat svět. Tvrdí, že když se vydají na cesty jen ve společnosti svého batohu, zážitek z cest je poté úplně jiný, neovlivněný partnerovým nebo kamarádovým vkusem, chutěmi, preferencemi nebo předsudky. Pokud se rozhodnete cestovat s jiným člověkem, je Vaše pozornost plně zaměřená jen na něj a těžko můžete přemýšlet nad poznáváním jiných cestovatelů. Pokud koketujete s myšlenkou vyjet sami, přečtěte si náš článek „Umění cestovat sám“, který vás možná „postrčí“ tím správným směrem.

Reklama

Selfie uprostřed NYC

S úsměvem za hranice své komfortní zóny

 

Sólo cestování je jedním z nejlepších způsobů jak relaxovat. Můžete strávit celý den posedáváním v kavárně nebo motáním se v jednom muzeu. Můžete se od úsvitu do soumraku povalovat u moře nebo si zaplatit průvodce při objevování nejrůznějších míst. Připojte se k výpravě podobně smýšlejících cestovatelů při jejich cestě do hor nebo na nějaký super koncert do některé z metropolí. Je to jen na vás. Cestovat sólo je výbornou příležitostí vyzkoušet si něco nového. Například surfování nebo stanování ve střední Americe, cyklovýlet po Asii nebo návštěva některého z evropských měst. Jednoduše překročte hranice své vlastní země a komfortu a vydejte se objevovat neznámo.

Muž zavazuje botu

Vydejte se za kulturou, se kterou budete moct navázat kontakt

 

Při rozhodování kam a jestli vůbec cestovat sám před vámi stojí ještě několik nezodpovězených otázek: Je místo, kam se můžete vydat sami a bezpečně? Budete se tam cítit vítáni? Je to místo, kde budete moct oslovit místní, kde bude konverzace planout bez větších komplikací, i když možná daný jazyk neovládáte nejlépe? Cestování o samotě má opravdu největší kouzlo právě tehdy, kdy máte možnost navázat kontakt s místní kulturou.

Slečna ukazuje na mapě místo, kam míří

Za štěstí a bezpečnost ručí žebříčky

 

Global Peace Index a Happy Planet Index – to jsou dva ukazatele, které hodnotí kvalitu života v konkrétních zemích. První seřazuje 162 národností podle stupně jejich mírumilovnosti, ten druhý se pro změnu zaměřuje na ekologický dopad a lidské blaho ve 151 zemích. Jeho výsledkem je žebříček sestavený podle toho, kde žijí lidé delší a šťastnější životy. Klíčovým výsledkem je seznam zemí nejvhodnějších pro cestování o samotě. Je paletou různých národností, kultur, jazyků a obyčejů.

 

Skandinávie se dlouhodobě drží na vrcholu žebříčku

 

Ledovce, deštné pralesy, zdolané vrcholky hor. Na prvním místě se v tomto seznamu umístil Nový Zéland. Mnozí tvrdí, že právě zde žijí ti nejpřátelštější a nejotevřenější lidé. Na druhém místě se umístilo hornaté Norsko. Třetí příčka patří Švýcarsku, které je známé tím, že místní obyvatelé se starají hlavně sami o sebe. Nejšťastnější krajina na světě? Údajně Costa Rica. Desítky koncertních sálů, múzeí, kaváren – to je Vídeň. Rakousko je malá a kompaktní krajina, a právě proto je ideální pro osamělého cestovatele. Ve většině vietnamských měst najdete pro změnu pestrou paletu barev a v neposledním řadě i pocit bezpečí. Pokud máte duši dobrodruha, potom je pro vás správnou volbou Chile. Návštěvníky svých pouští, nekonečného pobřeží a hor vždy vítá s otevřenou náručí. Pokud spíš hledáte pokoj a klid určitě jej naleznete v nádherných zahradách Japonska. Pokud vám zenová zahrádka nestačí, vydejte se do chrámů krásné Indonésie, zacvičte si jógu při úsvitu nebo si dopřejte blahodárnou masáž. Za bezpečnou a šťastnou krajinu se považuje i ta, která nám dala Ikeu, tedy Švédsko.

Noční město v Norsku

Fjordy nebo temperamentní noční život?

 

V žebříčku se vrátíme zpět ke krajinám, kde si budete moct procvičit vaše socializační schopnosti. Dobrým nápadem je například německý Berlín, evropské hipsterské epicentrum. Pokud máte chuť se někde pořádně vytancovat, zkuste temperamentní Argentinu. A když už tam budete, nezapomeňte také ochutnat jednu z nejlepších káv na světě! Mezi silou vod a hor. Tak je položená Kanada. Rovněž nesmírně pestrá krajina. Sauna nebo design? Cokoliv si vyberete, pokud vsadíte na finskou kvalitu. Zavítejte do Helsinek, které vás dostanou. Mekkou pokoje a klidu, jakkoliv kýčovitě to zní, je zajisté Laos. Surfařská kultura, tropické prostředí nebo intenzivní noční život. Panama sedne určitě všem s vášnivým rytmem v srdci.  

Kurz tanga

Nejbezpečnější krajinou je Island

 

Do seznamu se probojovalo i Holandsko, známé především díky vyjížďkám na kole nebo jeho liberální politikou. Dále je to Irsko, neuvěřitelně krásné a plné zeleně. Dlouhé zimy a vysoké daně. Samozřejmě i to je nedělitelnou součástí Islandu, stejně jako jeho absolutní prvenství v rámci bezpečnosti. Pokud milujete historii i nádech venkova, jistě jste tuto kombinaci nalezli ve Spojeném království. Každopádně v sobě tato Shakespearovská krajina skrývá velké množství zajímavých míst, která dýchají nezapomenutelnou atmosférou. Zkuste je objevovat sami a uvidíte, že zážitek bude zcela jiný.

Pěší turistika na Islandu

Jste nejdůležitějším článkem expedice

 

Pokud ještě stále zvažujete, zda je to opravdu dobrý nápad, popíšeme vám ještě několik výhod, když se rozhodnete cestovat sami. Jste nejdůležitějším článkem vaší expedice. To je logické, říkáte si, zkuste si ale představit, jaké to je, když se nikomu nemusíte podřizovat v programu a je jen na vás, jak si svoji dovolenou časově rozvrhnete, kolik a která místa kdy prozkoumáte, a jak dlouho se na nich zdržíte. Zda se vyfotit tady nebo tam, zavítat do toho či onoho muzea se může zdát vašim spolucestovatelům zbytečné. Pokud ovšem jedete sami, jste pánem svého času i dovolené. Cestování o samotě navíc může být ideální doba pro vaše myšlenky, knihy, na které jste dosud neměli čas nebo nové kontakty a známosti, které se vždy hodí.

Žena čekající na vlak
Jste navíc nuceni stále se ptát, hledat, objevovat, poznávat nové lidi, komunikovat, více vnímáte kulturní rozdíly a postupně získáváte v nové krajině také více sebevědomí a odhodlání, že když jste dokázali toto, dokážete i mnohem víc. A to je někdy na cestování o samotě to nejdůležitější. Začít si věřit, že vše co chci, to dokážu.

Chceš víc takových cestovatelských článků?

Stačí nás sledovat na Facebooku.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru