Connect with us
Mount Everest

Novinky

Mount Everest patří také ženám. Muži na některé treky nesmí

Mount Everest patří také ženám. Muži na některé treky nesmí

Mount Everest je snem každého, kdo zažil adrenalin a nepopsatelný pocit ze zdolávání hor. Při šplhání na vrcholy světa však nesmí chybět respekt k přírodě, která si sama vybírá, zda má dobrou, nebo špatnou náladu. Od roku 1953, kdy první horolezci Tenzing Norgay a Edmund Hillary na Everestu oficiálně zapíchli svou vlajku, ho z celkového počtu lidí zdolalo jen asi 8 procent žen. Postupem času ovšem přibyly nové treky určené pouze pro ženy. Některé z nich vedou horolezkyně, které mají na svém kontě rozmanité rekordy. Vypadá to, že počet žen na Mount Everestu, na němž je nutné překonat neuvěřitelných 8 848 metrů, bude stoupat.

Reklama

Trek skupiny The Adventure People nazvaný Women’s Everest Base Camp Trek, který trvá 14 dní a vede přes města jako Namche Bazzar až po base camp Everestu, ženám nabízí bezpečný prostor pro dobrodružství. Účastnice s sebou nemusí mít žádné speciální vybavení ani zkušenosti s lezením. Musí však být obecně fit. Mají totiž denně zvládnout 6hodinové túry. Trasa začíná ve městě Lukla v Nepálu, pokračuje přes typické visuté mosty nad řekou Dudh Koshi a dále lemuje strmé skalnaté svahy. Ženy si mohou udělat přestávku v čajovnách a slavném klášteře Tengboche. Většinu chat na trase provozují místní šerpové a poskytují příležitosti pro kulturní výměnu mezi hostujícími ženami a těmi, které jsou právě na cestě.

Nepál

Výlet je rovněž zaměřen na vytváření pracovních příležitostí pro ženy. Společně se skupinou Icicles Adventure Treks pod vedením nepálské podnikatelky Inidiry Bhatta zaměstnávají na trase místní ženy jako průvodkyně a financují další místní obyvatelky. Ty trénují, aby se mohly stát průvodkyněmi. Pracovní pozice jako jsou tyto zastávají ženy v Nepálu jen velmi zřídka. Z přibližného počtu 22 000 horských průvodců je jen asi 886 žen.

Navzdory tomuto malému počtu se treky určené jen pro ženy rozrůstají. Z Kathmandu do base campu vedou rovněž cesty společností Wild Women Expeditions, Himalayas Challenge, Global Adventures a Take On Nepal. Další raritou jsou stále nosiči. V Nepálu tvoří většinu z nich muži, ačkoli již existují i výjimky. Společnost 3 Sisters Adventure Trekking v zemi od roku 1994 zaškolila asi 2 000 nosiček a průvodkyň. „V Nepálu jsou ženy, které vyrazily z domovů a hledají možnosti. V dobrodružném sektoru jsou daleko za muži… Chci, aby si ženy vybraly profesi průvodkyň v horách, aby mohly zlepšit životní standard pro své rodiny a mohly žít důstojný život,“ uvedla Bhatta z Icicles Adventure Treks.

Nepál

Sophia Danenberg, která se v roce 2006 stala první afroamerickou ženou na vrcholu Mount Everestu, řekla, že pokud bylo v base campu 20 horolezkyň, bylo tam alespoň 2 000 mužů. A nejde prý jen o horolezce. I šerpové, průvodci či kuchaři jsou převážně muži. První ženou, která vyšla na Everest, byla v roce 1975 Japonka Junko Tabei. Rovněž byla součástí čistě ženského týmu. Polovina z žen, jež vystoupily na Everest, tak učinila za poslední dekádu. Rekordy přitom lámou téměř každou sezónu. Konečně se začíná dostávat větší pozornosti i ženám zastávajícím funkci šerpů. Například Lhakpa byla první nepálskou ženou na Everestu a mezi ženami je držitelkou rekordu za nejvíce pokusů o výstup na Everest.

Mount Everest

Akční letenky do Nepálu

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Výlet s chutí Itálie. Leť v květnu z Vídně do Perugie od 1 060 Kč https://t.co/O1vYtbMqNR1 hodinou dozadu
Slunné Korfu. Zpáteční letenky z Vídně na duben od 1 390 Kč https://t.co/FxSVZGuWOV2 hodinami dozadu
Athény z Bratislavy na křídlech Aegean: start přímé linky se přesouvá na říjen https://t.co/IyJPBAuK22 #novinky2 hodinami dozadu
Týden na Bali: Ubud, rýžová pole, sopky i letenky z Prahy od 18 390 Kč https://t.co/hKS5DjoWoF20 hodinami dozadu
Přímé lety z Bratislavy do Athén od 1 990 Kč: hlavní sezóna a servis na palubě https://t.co/IyJPBAuK2221 hodinami dozadu
Exotický Mauricius! Chyť letenky z Budapešti nebo Prahy v předstihu od 13 690 Kč https://t.co/b6l5YAEk5k23 hodinami dozadu
Madeira – ostrov květin a věčného jara. Leť z Prahy za 3 990 Kč https://t.co/kPdjtOWyFa23 hodinami dozadu
Za volantem v zemi flamence aneb roadtrip po Španělsku https://t.co/2xu1DHDZkA1 dnem dozadu
Množné číslo od slova nádhera: Athény (10 božských atrakcí) https://t.co/BK9KvnurLP2 dny dozadu
Přímé lety z Bratislavy do Athén za 2 690 Kč: hlavní sezóna a servis na palubě https://t.co/IyJPBAuK222 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru