Connect with us
Mount Everest

Novinky

Mount Everest patří také ženám. Muži na některé treky nesmí

Mount Everest patří také ženám. Muži na některé treky nesmí

Mount Everest je snem každého, kdo zažil adrenalin a nepopsatelný pocit ze zdolávání hor. Při šplhání na vrcholy světa však nesmí chybět respekt k přírodě, která si sama vybírá, zda má dobrou, nebo špatnou náladu. Od roku 1953, kdy první horolezci Tenzing Norgay a Edmund Hillary na Everestu oficiálně zapíchli svou vlajku, ho z celkového počtu lidí zdolalo jen asi 8 procent žen. Postupem času ovšem přibyly nové treky určené pouze pro ženy. Některé z nich vedou horolezkyně, které mají na svém kontě rozmanité rekordy. Vypadá to, že počet žen na Mount Everestu, na němž je nutné překonat neuvěřitelných 8 848 metrů, bude stoupat.

Reklama

Trek skupiny The Adventure People nazvaný Women’s Everest Base Camp Trek, který trvá 14 dní a vede přes města jako Namche Bazzar až po base camp Everestu, ženám nabízí bezpečný prostor pro dobrodružství. Účastnice s sebou nemusí mít žádné speciální vybavení ani zkušenosti s lezením. Musí však být obecně fit. Mají totiž denně zvládnout 6hodinové túry. Trasa začíná ve městě Lukla v Nepálu, pokračuje přes typické visuté mosty nad řekou Dudh Koshi a dále lemuje strmé skalnaté svahy. Ženy si mohou udělat přestávku v čajovnách a slavném klášteře Tengboche. Většinu chat na trase provozují místní šerpové a poskytují příležitosti pro kulturní výměnu mezi hostujícími ženami a těmi, které jsou právě na cestě.

Nepál

Výlet je rovněž zaměřen na vytváření pracovních příležitostí pro ženy. Společně se skupinou Icicles Adventure Treks pod vedením nepálské podnikatelky Inidiry Bhatta zaměstnávají na trase místní ženy jako průvodkyně a financují další místní obyvatelky. Ty trénují, aby se mohly stát průvodkyněmi. Pracovní pozice jako jsou tyto zastávají ženy v Nepálu jen velmi zřídka. Z přibližného počtu 22 000 horských průvodců je jen asi 886 žen.

Navzdory tomuto malému počtu se treky určené jen pro ženy rozrůstají. Z Kathmandu do base campu vedou rovněž cesty společností Wild Women Expeditions, Himalayas Challenge, Global Adventures a Take On Nepal. Další raritou jsou stále nosiči. V Nepálu tvoří většinu z nich muži, ačkoli již existují i výjimky. Společnost 3 Sisters Adventure Trekking v zemi od roku 1994 zaškolila asi 2 000 nosiček a průvodkyň. „V Nepálu jsou ženy, které vyrazily z domovů a hledají možnosti. V dobrodružném sektoru jsou daleko za muži… Chci, aby si ženy vybraly profesi průvodkyň v horách, aby mohly zlepšit životní standard pro své rodiny a mohly žít důstojný život,“ uvedla Bhatta z Icicles Adventure Treks.

Nepál

Sophia Danenberg, která se v roce 2006 stala první afroamerickou ženou na vrcholu Mount Everestu, řekla, že pokud bylo v base campu 20 horolezkyň, bylo tam alespoň 2 000 mužů. A nejde prý jen o horolezce. I šerpové, průvodci či kuchaři jsou převážně muži. První ženou, která vyšla na Everest, byla v roce 1975 Japonka Junko Tabei. Rovněž byla součástí čistě ženského týmu. Polovina z žen, jež vystoupily na Everest, tak učinila za poslední dekádu. Rekordy přitom lámou téměř každou sezónu. Konečně se začíná dostávat větší pozornosti i ženám zastávajícím funkci šerpů. Například Lhakpa byla první nepálskou ženou na Everestu a mezi ženami je držitelkou rekordu za nejvíce pokusů o výstup na Everest.

Mount Everest

Akční letenky do Nepálu

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru