Connect with us
Mikuláš naděluje

Amerika

Mikulášská tradice ve světě

Mikulášská tradice ve světě

Mikulášská tradice, kdy Mikuláš, čert a anděl obdarovávají děti ještě před Vánoci, je nám Čechům dobře známá. Dokonce i naši biatlonisté jednou pobavili okolí, když se kvůli zrušeným závodům oděli do mikulášského a šli andělovat/mikulášit i čertit do světového publika. Naše tradice měla u cizinců úspěch, a tak nás napadlo – mají vlastně jinde takového Mikuláše? No mají! Jen občas v tak trochu jiné podobě nebo v jiný čas. A jelikož v mnoha zemích je Mikuláš obdobou Santy Clause, nebo možná by bylo lepší napsat, že Santa Claus je vlastně obdobou Mikuláše… uvedeme vám tu jen některé.

Reklama

NA SLOVENSKU MIKULÁŠ, V POLSKU MIKOLAJ – BOTY VŠUDE

Na Slovensku se Mikuláš slaví podobně jako u nás. Je též oděn do biskupského roucha a chodí 5. prosince. Zvykem je očistit a hezky naleštit kozačky (nějaké těžší boty, do kozaček se toho vejde víc, než do tenisek, že?) a večer je připravit do okna. Ráno je v nich příjemná, i třeba nepříjemná nadílka v podobě uhlí.

Mikulášská nabílka do bot, v Polsku a Slovensku

V Polsku navštěvuje děti Mikolaj v noci z 5. na 6. prosince a dárky jim též schovává do připravených bot. Hodné děti dostávají ovoce a sladkosti, a zlobivé dostanou do boty rákosku, aby věděly, co jim případně hrozí, když budou dál zlobivé. Někdy jej doprovází i tzv. sněhová vločka.

NIZOZEMSKO – SINTERKLAAS NA BÍLÉM KONI

Pokud to nevíte, tak Mikuláš (zde Sinterklaas) žije přes rok ve Španělsku. A když se čas nachýlí, nasedne se svým pomocníkem, Černým Petrem, na loď a vypluje směr Nizozemsko, aby tam odměnil hodné děti a pokáral zlobivé. Sinterklaas připlouvá parníkem první sobotu po 11. listopadu.

Tahle tradice pochází z 19. století, kdy se jednalo o nutnou cestu z důvodu obstarání pomerančů a granátových jablk. 5. prosince připraví děti své boty ke komínu (dnes i k ústřednímu topení), do kterých často dávají mrkev nebo seno pro Sinterklaasova koně, jenž se podle pověsti pohybuje nad komíny domů.

MIKULÁŠ V NĚMECKU? KNECHT RUPRECHT a KRAMPUS

V Německu se toho od naší podoby Mikuláše také moc nelyší. Jen místo čerta chodí s Mikulášem Knecht Ruprecht. Pořádný pacholek s bujným plnovousem, často tmavou pletí, jako od uhlí, ověšený řetězy, kožešinami a metlami. V různých regionech ale můžeme najít jinou podobu i doprovázející postavy. Anděl ale nechodí vůbec. Mimochodem podobná postava chodí s Mikulášem i ve Švýcarsku, jmenuje se Schmutzli a Mikuláš je Samichlaus.

V některých zemích, například v Bavorsku, se k Mikulášovi přidává i Krampus, který je pravým ekvivalentem českého čerta. Nutno dodat, že Krampus není bytostí pro slabé povahy. Naši charismatičtí fešáčtí čerti, co jsou prostě elegáni a starají se o rovnováhu dobra a zla, jsou proti těmhle učiněná dobrotiska. Tyhle bytosti z pekel byste potkat nechtěli.

Krampus, průvod čertů

RAKOUSKO – MIKULÁŠ, ANDĚL A KRAMPUS

V Rakousku už společně s Mikulášem i Krampusem anděl chodí – nosí s sebou velkou knihu, kam si zapisuje, které děti jsou zlobivé, a které hodné. Někdy chodí společně v doprovodu tzv. Guatseltrager, takového staříka, který nosí v koši dobroty. Zlobivé děti by se ale měly mít na pozoru! Tady chodí spolu s Mikulášem celý průvod Krampusů.

Mimo toho většina rakouských dětí i dospělých dává před dveře vysoké boty a doufá, že se do rána naplní ovocem, sladkostmi nebo oříšky (podobně jako máme nadílku u nás).

Tahle tradice se jako kuriozitka dostává i do Čech. Průvod děsivých čertů jsme mohli vidět například v Brně, Ústí nad Labem nebo v Plzni.

BELGIE – MIKULÁŠ A ČERNÝ PETR

Belgické děti se těší na Mikuláše, který jim dává dárky 6. prosince. V Belgii slaví Vánoce pospolu Vlámové a Valoni, oba mají Mikuláše a oba se na něj těší. Hlavně pak vlámské děti, ke kterým přijíždí, stejně jako v Holandsku, Mikuláš s černým Petrem. Ten zosobňuje sloužícího, který podle legendy připlul na lodi se svatým Mikulášem ze Španělska. Není to tedy obdoba našeho čerta a žádné děti z něho strach nemají. Spíš se těší, co jim na Mikulášův pokyn podá. Mikuláš nosí velké dárky, klidně i jízdní kolo nebo panenky s celou výbavičkou, na Vánoce pak děti dostávají menší dárky a sladkosti.

Mikuláš s černým Petrem v Belgii, Vánoce

USA – SANTA CLAUS

Ve Spojených státech se z Mikuláše zrodil Santa Claus a nosí dárky až o Vánocích. Jméno vzniklo zkomolením holandského jména Sinterklaas, které je zkratkou pojmenování svatého Mikuláše Sint Nicolaas. Původně byl zobrazován podobně jako náš Mikuláš – v biskupském rouchu. Jeho současné podobě přispěl ruský děda Mráz, ale hlavně reklama na Coca-colu, jejíž vyobrazení Santy Clause ve 30. letech prakticky zlidovělo a tahle podoba je populární dodnes.

Santa Claus v Americe, odboda Mikuláše

FINSKO – JOULUPUKKI

Podle finských pověstí žije na úpatí hory Korvatunturi Joulupukki, jakási obdoba Santy Clause. Schovává zde všechny lístečky od dětí s jejich prosbami. O balení dárků se tu starají skřítci a vozí je saněmi se sobím spřežením.

Název Korvatunturi je složen ze dvou finských slov: korva (ucho) a tunturi (hora). Ta totiž svými třemi výběžky připomíná tvarem ucho, nebo uši. Díky tomu Joulupukki podle pověsti slyší všechna přání, která děti po celém světě vysloví.

Hora Korvatunturi Joulupukki ve Finsku, Mikuláš
Hora Korvatunturi Joulupukki ve Finsku

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Dominika stihla od dětství s rodinou procestovat Českou republiku křížem krážem. Na cestách přitom vyhledává památky – miluje historii, umění, nové chutě a hlavně přírodu! A mimo psaní pro nás i pro sebe ještě maluje!

Nahoru