Connect with us
Malajsie

Cestopisy

V Malajsii staví umělé ostrovy. Mají podpořit udržitelný způsob života

V Malajsii staví umělé ostrovy. Mají podpořit udržitelný způsob života

Malajsie staví tři umělé ostrovy u pobřeží Penangu. Zaměřené mají být na udržitelnost, biodiverzitu a kvalitu života. Budou mít samosprávný systém hromadné dopravy, množství zeleně a designové projekty. Auta tu budeš hledat marně.

Reklama

Každý ostrov má tvar leknínu a bude sestávat z multifunkčních čtvrtí, které mohou ubytovat až 18 tisíc obyvatel. Chybět nebudou pláže, městské mokřady, veřejné parky, lesy, kulturní čtvrti, technologické uzly a 25 kilometrů dlouhé pobřeží. Na ostrovech má být vytvořeno prostředí bez aut, čtvrtě budou navzájem propojeny s pevninou, vodou i letecky.

Malajsie
Fotografie: BIG

Samozřejmostí na udržitelných ostrovech budou cyklostezky a vyvýšené stezky pro chodce. Ostrovy budou využívat obnovitelnou energii, budovy budou postavené z bambusového a malajsijského dřeva i jiných recyklovaných materiálů.

Síť ekologických koridorů spojí lesní rezervace s plážemi. V rezidenčních a obchodních částech bude zajištěn průchod pro zvířata. Podmořští živočichové budou mít volný pohyb díky kanálům, které povedou napříč ostrovy.

Malajsie
Fotografie: BIG

Projekt vzniká na základě penangské vlády ve spolupráci s lokálními architekty a firmou Bjarke Ingels Group. Podle architektů je hlavním cílem vytvořit socioekonomicky inkluzivní projekt s důrazem na ochranu bohaté biodiverzity a přirozeného prostředí. Zatím není zřejmé, kdy se BiodiverCity otevře, projekt je součástí vize Penang2030. Ta je vládní iniciativou zaměřenou na zlepšení životaschopnosti, ekonomiky a životního prostředí v Malajsii, píše Lonely Planet.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - stáhni si naši novou aplikaci, objednej letenky na Pelikan.cz za minimálně 500 Kč, zadej slevový kód PECKYAPPKA a ušetři 250 Kč z objednávky.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Pelipeckovní roadtrip po USA: 3. díl – New Orleans https://t.co/zIypwNP8fX1 dnem dozadu
Jarní Menorca z Vídně od 1 016 Kč! Zažij to nejlepší z pláží i turistiky https://t.co/AgUIqTPre92 dny dozadu
Vilnius: Místo, které si chtěl Napoleon odnést na dlani do Paříže https://t.co/IlYR0Wlx3e2 dny dozadu
AKČNÍ LETENKY: Mallorca, Řím, Athény a další od 376 Kč https://t.co/vcgOxhAr2T2 dny dozadu
Thajsko od 1. 2. opět spouští program Test & Go. Do Sandboxu přibyly další destinace https://t.co/JOkYIAod4O #koronavirus2 dny dozadu
Kam na sólo cestu v roce 2022? 13 tipů na TOP zážitky, když potřebuješ vyvětrat hlavu https://t.co/uZCSyGd1xm2 dny dozadu
Objev Mallorcu s akčními letenkami z Vídně nebo Prahy od 532 Kč https://t.co/DXYXHePgyI3 dny dozadu
Bangkok: 7 tipů, co navštívit v thajské metropoli https://t.co/ob32loLqXn3 dny dozadu
Z Vídně přímo do New Yorku s Austrian Airlines od skvělých 8 490 Kč https://t.co/uEqmtGomoQ3 dny dozadu
PECKA DNE: Ubytování v lázeňském městě Karlovy Vary se snídaní od 1 790 Kč https://t.co/ZQIVD9xO953 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru