Connect with us
Lufthansa letadlo

Koronavirus

Lufthansa upravuje svůj Airbus A350-900 pro výzkum klimatu

Lufthansa upravuje svůj Airbus A350-900 pro výzkum klimatu

Lufthansa se chystá proměnit jeden ze svých Airbusů A350-900 na letadlo, které bude zkoumat klima. Letadlo má sbírat data, která Lufthansa předá výzkumným ústavům. Po mnoho let hrál letecký průmysl důležitou roli v atmosférickém výzkumu a předpovídání počasí. Mnohá letadla zaznamenávají pro tyto účely rychlost větru, teplotu a tlak. Během uzemnění velkého počtu letadel kvůli globální pandemii byly předpovědi počasí méně přesné, píše Simple Flying. Letecká společnost Lufthansa chce nyní jedno ze svých letadel přizpůsobit na měření několika parametrů jak tomu je obvykle.

Reklama

Jak chce Lufthansa letadlo upravit?

Do letadla D-AIXJ nainstalovaly systém nazvaný CARIBIC (Civil Aircraft for the Regular Investigation of the atmosphere Based on an Instrument Container). Není to ale poprvé, kdy aerolinky tento systém nainstalovaly do svého letadla. V minulosti ho už použily na stroji A340-600. Instalace do stroje D-AIXJ byla v plánu už čtyři roky. Aktuálně se naskytla ideální příležitost přeměnu letadla dokončit, protože mnohá z nich jsou i tak uzemněna.

Zatím letecká společnost nainstalovala systém sání trupu letadla. Před kalibrací následně otestovala vložení systému CARIBIC. Jenomže váží 1,6 tuny a zda jej letadlo unese nebude jasně před dokončením třístupňového programu úprav.

Vedoucí zodpovědného podnikání v Lufthansa Group Annette Mann řekla: „Proměna našeho A350-900 ‘D-AIXJ’ na letadlo pro výzkum klimatu je něčím opravdu speciálním. […] můžeme pokračovat v podpoře klimatického a atmosférického výzkumu v důležitých úkolech na dlouhých trasách […] důležité klimatické parametry jsou měřeny přesně v takové výšce, kde se ve velké míře vytváří skleníkový efekt.“

Jaká data bude speciálně upravené letadlo sbírat?

Modifikace umožní letadlu sbírat 100 různých parametrů od stopových plynů přes aerosol až po oblačnost. Tato data budou mnohem přesnější ve srovnání s tím, když jsou sbírána ze země nebo satelitních stanic. Podle společnosti Lufthansa se údaje shromážděné letadlem D-AIXJ použijí k hodnocení výkonnosti současných atmosférických a klimatických modelů. To zase umožní vědeckým agenturám zdokonalit své modely v budoucnosti.

Něco o zvoleném letadle D-AIXJ

Letadlo, které společnost pro modifikaci systémem CARIBIC vybrala, je staré tři roky. Upravovali ho od 11. března 2021 na Maltě a do Mnichova se vrátilo 30. března 2021. Od té doby se opět používá ke komerčním účelům. Modifikace na Maltě je jen jednou ze tří etap úpravy. Letadlo pojmenovali Edfurt a připravené na sběr dat by mělo být koncem roku 2021.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Doporučujeme

Žhavé #PELIPECKY

Novinky a zprávy ze světa cestování

Výlet s chutí Itálie. Leť v květnu z Vídně do Perugie od 1 060 Kč https://t.co/O1vYtbMqNR3 hodinami dozadu
Slunné Korfu. Zpáteční letenky z Vídně na duben od 1 390 Kč https://t.co/FxSVZGuWOV4 hodinami dozadu
Athény z Bratislavy na křídlech Aegean: start přímé linky se přesouvá na říjen https://t.co/IyJPBAuK22 #novinky4 hodinami dozadu
Týden na Bali: Ubud, rýžová pole, sopky i letenky z Prahy od 18 390 Kč https://t.co/hKS5DjoWoF22 hodinami dozadu
Přímé lety z Bratislavy do Athén od 1 990 Kč: hlavní sezóna a servis na palubě https://t.co/IyJPBAuK2223 hodinami dozadu
Exotický Mauricius! Chyť letenky z Budapešti nebo Prahy v předstihu od 13 690 Kč https://t.co/b6l5YAEk5k1 dnem dozadu
Madeira – ostrov květin a věčného jara. Leť z Prahy za 3 990 Kč https://t.co/kPdjtOWyFa1 dnem dozadu
Za volantem v zemi flamence aneb roadtrip po Španělsku https://t.co/2xu1DHDZkA1 dnem dozadu
Množné číslo od slova nádhera: Athény (10 božských atrakcí) https://t.co/BK9KvnurLP2 dny dozadu
Přímé lety z Bratislavy do Athén za 2 690 Kč: hlavní sezóna a servis na palubě https://t.co/IyJPBAuK222 dny dozadu
1 2 3 5

Nejčtenější dnes

Doporučujeme:

Advertisement
Advertisement
Nahoru