Connect with us
Vídeňské letiště

Cestopisy

Letiště Vídeň má novinku: rozpoznává tváře cestujících

Mezinárodní letiště ve Vídni uvedlo do zkušebního provozu systém automatického rozpoznávání tváří cestujících, kteří procházejí hraničními kontrolami při vstupu do Schengenského prostoru nebo jeho opuštění.

Reklama

Do roku 2018 až 50 snímačů

V prostorách letiště je průběžně nainstalovaných 25 snímačů označovaných jako „E-Gates“, dalších 25 se má objevit v roce 2018, informovala agentura APA s odvoláním na mluvčího letiště Petra Kleemana.

Náklady na tento systém podle něj mohou dosáhnout až pěti miliónů eur. Očekává se, že reálně využívaný bude již od poloviny prosince.

Nová zařízení mají poskytnout jistotu, že tvář kontrolované osoby odpovídá fotografii v cestovním pase, který je proto potřebné také nasnímat. Při kontrolách však budou stále přítomní policisté, aby zabezpečili dozor.

Systém už funguje i jinde v Evropě

Podle Kleemana vídeňské letiště zvolilo osvědčený systém, jaký používají i na letištích ve Frankfurtu nad Mohanem, Londýně nebo Paříži.

Rozšíření kapacit si vyžadují změny v Schengenském hraničním kodexu, na základě kterého mají být v případě přechodu vnějších hranic systematicky kontrolováni i občané EU. Porovnávání údajů cestujících se schengenskými databázemi se doteď týkalo pouze osob třetích krajin.

Podle vyjádření mluvčího dolnorakouské policie Johanna Baumschlagera bude používání „E-Gates“ na vídeňském letišti během testovací fáze pro cestující dobrovolné. Mladistvé a rodiny s dětmi budou nadále kontrolovat policisté v kójích.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru