Connect with us

Novinky

Letecká doprava v roce 2017 lámala rekordy s více než 4 mld. pasažéry ve vzduchu

Letecká doprava v roce 2017 lámala rekordy s více než 4 mld. pasažéry ve vzduchu

Minulý rok byl pro komerční letectví mimořádně úspěšný. Každoroční zpráva Mezinárodní asociace pro leteckou dopravu ukázala, že přepravu letadlem zvolil rekordní počet cestujících, a to zejména v asijsko-tichomořském regionu. Letecké společnosti minulý rok přepravily celkem 4,1 miliardy pasažérů, což je o 280 milionů více než v roce 2016. Neznamená to ale, že letělo 4,1 individuálních cestujících, ale pasažérů, tedy osoba, která letěla např. 6x, se počítá jako 6 pasažérů. I přes to se jedná o ohromná čísla.

Reklama

Naprostým lídrem je asijsko-tichomořský region

V rámci Asie a Tichomoří se minulý rok přepravilo nejvíce pasažérů. Tento region také zaznamenal největší nárůst v porovnání s rokem 2016.

1. Asijsko-tichomořský region: 1,5 mld. pasažérů, 36,3% podíl na trhu, 10,6% nárůst

2. Evropa: 1,1 mld. Pasažérů, 26,3% podíl na trhu, 8,2% nárůst

3. Severní Amerika: 941,8 mil. pasažérů, 23% podíl na trhu, 3,2% nárůst

4. Latinská Amerika: 286 mil. pasažérů, 7% podíl na trhu, 4,1% nárůst

5. Blízký východ: 216 mil. pasažérů, 5,3% podíl na trhu, 4,6% nárůst

6. Afrika: 88,5 mil. pasažérů, 2,2% podíl na trhu, 6,6% nárůst

Zdroj fotografie: Deezign|Dreamstime.com

Není tedy překvapením, že všech pět nejvytíženějších mezinárodních linek se nachází právě v asijsko-tichomořském regionu. Na prvním místě se v tomto žebříčku umístila linka mezi Hongkongem a Tchaj-pejí, kterou využilo 5,4 mil. pasažérů. Ve vytíženosti domácích linek je lídrem zase Austrálie. Nejvíc pasažérů v rámci jedné země přepravila linka mezi Sydney a Melbourne.

Nejvytíženější pasažéři a společnosti jsou v USA

Podle zprávy „průměrný cestující“ v současnosti cestuje letecky jednou za 22 měsíců. V roce 2000 to bylo jednou za 43 měsíců. Nejvíc létají občané Spojených států, na které se dotahují Číňané.

1. Občané USA: 632 mil., tj. 18,6 % všech pasažérů

2. Občané Číny: 555 mil., tj. 16,3 % všech pasažérů

3. Občané Indie: 161,5 mil., tj. 4,7 % všech pasažérů

Zdroj fotografie: TasFoto | Dreamstime.com

Častými cestovateli jsou podle reportu také Britové a těsně za nimi Němci. Z pohledu leteckých společností nejvíc cestujících přepravily jednoznačně americké aerolinky. Na prvním místě jsou American Airlines s 324 mil. cestujícími. V první pětce se ještě nacházejí Delta Airlines, United Airlines a Southwest Airlines. Jedinou neamerickou společností v top 5 jsou Emirates. Podle zprávy pravděpodobně proto, že provozují mnoho long-haul letů.

Letecká doprava roste rychleji, než se čekalo

Počet pasažérů roste raketovým tempem hlavně na asijském trhu. Analytici si to vysvětlují tím, že v Asii vzniká množství nových nízkonákladových společnosti a také snahou jednotlivých zemí přitáhnout letecké společnosti budováním rozsáhlé infrastruktury. Protože vyspělé evropské a americké trhy zase žijí v ekonomické jistotě, která lidem umožňuje cestovat za prací i odpočinkem, růst budou i ty. Letecký průmysl proto bude v nejbližších letech čelit několika výzvám. Mezi nejvážnější patří ta ekologická. Letecké společnosti budou muset přemýšlet nad tím, jako současný stav udržet a zároveň zmírnit dopady na životní prostředí. Další otázkou je, jestli je vzdušný prostor na takovou dopravu připravený. Například Velká Británie už nyní mluví o tom, že takový nápor cestujících přestává zvládat a musí změnit svoji strategii.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru