Connect with us
Rajčatová bitva

Cestopisy

La Tomatina – rajčatové šílenství, kterému nikdo neunikne suchý

Zdroj titulní fotografie: Iakov Filimonov / Shutterstock.com

Reklama

„Jídlo není na hraní,“ říkaly nám maminky, když jsme byli malí. Mámy ve španělském městečku Buñol očividně používají jiné výchovné metody. Každý rok se zde totiž sejde ohromná masa nadšenců v obnošeném oblečení a v plaveckých brýlích, kteří se tu sešli s jediným cílem – ohazovat se tunami přezrálých rajčat na festivalu La Tomatina! V takovou chvíli označení rajčatový protlak nabývá úplně nový rozměr. Takový lidštější, řekli bychom, protože rajčatových „výtržníků“ tu napočítáte přes 20 tisíc. Čím to ale je, že jsou lidé ochotní přeletět celý svět jen proto, aby na konci dostali rajčetem do nosu?

 

Rajčatové pokušení?

Jestli si myslíte, že La Tomatino je výsledkem dnešní zkažené konzumní doby plné počítačových her a zvráceného internetového surfování, čeká vás zklamání. Vznik La Tomatiny, největší „zeleninové bitvy“ na světě, se datuje do roku 1945. Právě to byl rok, kdy Buñolem proletělo první rajče. Důvodem byla údajná rozmíška několika obyvatel během promenády městem. Naneštěstí (nebo možná naopak naštěstí), k potyčce došlo u stánku se zeleninou, který okamžitě přebral roli muničního skladu.

Šťavnatá výměna názorů se tak dostala do místního povědomí. Rok poté vyprovokovali místní mladíci podobnou výměnu názorů a z jednorázové události se stala tradice. To ovšem jen na krátkou dobu, protože po nástupu diktátora Franca k moci byl tento „rajčatový masakr“ zakázán. Neměl totiž nic společného s křesťanstvím, které sloužilo jako zástěrka Frankovi diktatury. V 70. letech, po jeho smrti, si však někdo z místních na starou tradici vzpomněl a bylo vymalováno. Rajčata opět létala vzduchem.

Silnice posetá rajčaty

Zdroj fotografie: Iakov Filimonov / Shutterstock.com

 

Igelitem se vyplatí nešetřit!

La Tomatina je městský festival. To nečekaně znamená, že se odehrává ve městě. Háček je v tom, že se změní k nepoznání. Všechny budovy v ulici, která je dějištěm tohoto hrdinského klání, jsou obalené igelitem až k samotnému vrcholu. S úderem jedenácté hodiny dopoledne do tohoto igelitového království napochoduje armáda 20 000 sebevrahů a atmosféra zhoustne jako rajčatový protlak. Všichni čekají, kdy TO začne.

Za krátký moment se ulicí rozezní hluk modrých náklaďáků, až po vrchol naložených přezrálými rajčaty, zazní píšťalka jako na západní frontě během první světové války a nastane pravé davové šílenství. Přesně na hodinu se všechno změní na rudé peklo a celá ulice začne vřít jako horká rajská polévka. Rajče tady, rajče tam, rajče všude, kam se podívám.

Celou ulici zaplaví hlasitý jásot a skvělá nálada. Z masy dospělých lidí ve věku od 18 do 35 let (ale klidně i starších) se na jednu hodinu stanou malé děti, jejichž endorfiny by se mohly konzervovat na horší časy během depresivních zimních večerů.

Náklaďák projíždějící ulicí

Zdroj fotografie: Iakov Filimonov / Shutterstock.com

 

Nejde v takovém davu o život?

Pokud máti rádi koncerty, tak vám La Tomatina nepřijde až tolik odlišná. Teda pokud nepočítáme fakt, že vám vlasy budou vonět po rajčatech ještě týden poté. I přes to tu ženské pohlaví není v menšině a častokrát bývá ještě bláznivější než to mužské. Potřebujete přestávku? Není problém. Ulice je úzká a vy se tak během několika vteřin dostanete až na její okraj, kde budete mít možnost znovu nabrat síly. Před rokem 2013 byl počet účastníků neomezený. Na úplně stejném místě jako dnes, tu vyvádělo 40 000 lidí. Vzhledem k tomu, že ovšem docházelo k tlačenicím, rozhodla se radnice počet účastníků zkrátit přesně na polovinu. Díky bohu!

S omezenými lístky se však vyrojili i spekulanti, kteří se na festivale snaží vydělat a lístky prodávají za přemrštěné ceny v rozmezí od 50 do 150 eur. Pokud se rozhodnete, že do toho půjdete, nenechejte si od nich věšet bulíky na nos! Základní lístek stojí pouhých 15 eur a dá se pořídit v online předprodeji. V ceně lístku je zároveň zahrnutá i porce paelly a sangrie, které se podávají na skvělé afterparty.

100m volných stylem

Zdroj fotografie: Iakov Filimonov / Shutterstock.com

Nerozvážné plýtvání jídlem?

Španělové jsou známi bláznivými festivaly po celém světě. V porovnání s pamplonským býčím „úprkem“ je La Tomatina ovšem celkem neškodnou záležitostí. Obdobné „potravinové šarvátky“ přitom můžete najít všude ve světě, například, v Itálii, kde se lidé pro změnu ohazují pomeranči.

Za hranicemi Španělska házení jídlem rozděluje společnost, protože se přirozeně naskýtá otázka, jestli se nejedná o plýtvání jídlem v době, kdy miliony lidí po světě hladoví. Zastánci festivalu přitom horlivě tvrdí, že se o žádné plýtvání nejedná. V celém kraji se totiž každoročně urodí více rajčat, než je možné spotřebovat. Rajčata rychle podléhají zkáze a náklady na jejich převoz, by převýšili potenciální zisk. Na druhou stranu nabídka rajčat přesahující jejich odbyt by snížila jejich cenu, což by v konečném důsledku odnesli místní zemědělci. Zdá se tedy, že místní velmi dobře vědí, proč se rajčatové bitvy vyplatí, stejně tak jako vědí, jak zaplnit městkou pokladnu příjmy z cestovního ruchu. Nikoho jistě nepřekvapí, že pořadatelem je samotná radnice.

Tak co? Troufli byste si na tento bláznivý festival? Pokud ano, můžete letenky koupit již dnes. La Tomatina se totiž koná pravidelně, každou poslední srpnovou středu. Potom už jen stačí doma vyhrabat pár starých kusů oblečení a můžete vyrazit. Věřte, že po tomto zážitku se na rajče už nikdy nebude dívat stejnýma očima.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Pokud Pavel zrovna necestuje, rád se věnuje svým dalším koníčkům, mezi které patří luštění křížovek, vnoučata a v neposlední řadě sledování AZ kvízu.

Nahoru