Connect with us
Kypr - pláže

Cestopisy

Kypr: Kam vyrazit za modrou lagunou + tipy na letenky

Kypr: Kam vyrazit za modrou lagunou + tipy na letenky

Kypr – třetí největší ostrov Středozemního moře, legendární místo zrození bohyně krásy a lásky Afrodité, a oblast, kde se domluvíte anglicky téměř všude bez problémů. Během dovolené na Kypru potkáte velmi laskavé lidi, ochutnáte nejlepší halloumi sýr na světě a příroda vás bude okouzlovat na každém kroku.

Reklama

Jako svou destinaci na dovolenou si tento zelený poklad vybírá čím dál tím víc turistů, takže pokud máte v plánu ho zažít ještě bez návalů, letos je k tomu ideální příležitost. Zejména pokud si vyberete období mimo velké letní prázdniny. Už v květnu dosahují teploty minimálně 26 stupňů, v září a říjnu si drží příjemných 27-30 stupňů, což je na koupání v zahřátém moři ideální. A když už jsme u toho moře – na krásnou pláž narazíte prakticky všude. Abychom vám usnadnili rozhodování, rozepsali jsme se o deseti z nich. Ať už patříte mezi ty, kteří si potrpí na turistické rezorty s karibsky vyhlížejícím pobřežím, milovníky mořských sportů nebo jste prostě jen vlci samotáři, kteří se vždycky nejradši ztratí daleko od davu, určitě si vyberete.

1. Petra tou Romiou

Legenda praví, že bohyně Afrodité kdysi povstala ze zurčících vod v zátoce Petra tou Romiou. Zátoku najdete v jihozápadní části Kypru, nedaleko města Pafos. Jeden z kamenů, které dodnes omývají tyrkysové vlny se dokonce nazývá Afroditina skála. Říkalo se, že pokud ji žena sedmkrát obeplave, druhý den se probudí o deset let mladší. Tahle povídačka stála život nejedu krasavici, takže pokud máte zájem o stejný účinek, nově už se vypráví, že se ve zdejších vodách stačí obyčejně vykoupat. Pokud si tam pouze smočíte nohy, omládnete o jeden rok. V okolí skály jsou silné spodní proudy, a proto se důrazně nedoporučuje zkoušet původní variantu.

Afroditina skála, Pafos.

Zdroj: Anastasia Yakovleva | Dreamstime.com

2. Coral Bay

Pláže v okolí zátoky Coral Bay jsou ideální kombinací pro ty, kteří potřebují pozvolný vstup do moře, nádherný čistý písek, možnost vyzkoušet vodní sporty a mít všechna potřebná zařízení typu ubytování a restaurace rychle po ruce. Coral Bay je jedna z nejoblíbenějších lokalit turistů, a to hlavně díky dokonale udržovaným plážím. Ty jsou naštěstí dostatečné rozsáhlé, aby tam všechny slunce chtivé jedince snadno pohostily.

Slunečníky na pláži u Coral Bay, Kypr.

Zdroj: Kirill Makarov | Dreamstime.com

3. Fig Tree Bay

Místem, které skrývá mix turistů i domácích, zlatý písek a fíkové stromořadí lemující celé pobřeží, je právě Fig Tree Bay. Jednou byly dokonce místní pláže zvoleny za nejoblíbenější v celé Evropě. Voda je zde velmi klidná, a proto je to skvělé místo také pro rodiny s dětmi. O víkendech to tam bývá ale poněkud přecpané. Pokud si chcete užívat nočního života v Ayia Napa, ale chcete se i vyspat, hotely v okolí Fig Tree Bay jsou díky své poloze ideální.

Fig Tree Bay, Kypr.

Zdroj: Anton Kudelin | Dreamstime.com

4. Nissi

Pláž Nissi je všechno, jen ne nuda. Notoricky známá pláž svou průzračnou vodou svádí nejen k plavání, ale také k vodnímu lyžování nebo paraglidingu. Pokud tedy hledáte nějaké tiché místečko, posuňte myší o trochu níž. V zimě a na jaře už je to o něčem jiném. Ruch zmizí a zůstane na vás koukat jen nádherná příroda. Můžete se projít třeba ke stejnojmennému ostrovu, který bývá snadno dostupný během extrémních odlivů, které tu v tato roční období bývají.

Pláž Nissi, Kypr.

Zdroj: Elevationus | Dreamstime.com

5. Pissouri

Oblast zálivu Pissouri je místem, kde se dočkáte pocitu, že jste sami snad na celém ostrově. Vstup do vody může být na některých místech kvůli skalám trochu obtížnější a voda je zde slanější než u jiných kyperských plážích, ale ta příroda je tam prostě skvostná. V okolí se můžete po kopcích vydat na parádní středně náročné túry a objevovat nové a nové dechberoucí výhledy.

Pohled z dronu na záliv Pissouri, Kypr.

6. Latsi

Oblázková pláž Latsi se nachází hned vedle půvabného přístavu Polis Chrysochous a kombinuje mořskou zábavu s tou horskou. Je opravdu dlouhá, takže se snadno vyhnete společnosti, pokud chcete. Zároveň to ale budete mít blízko k dobrým restauracím, kavárnám nebo půjčovnám slunečníků a lehátek. Voda je zde klidná a čistá, tak si sebou vezměte piknikový koš a relaxujte.

Lodě v přístavu, Latsi, Kypr.

7. Makronissos

Pláž s křídově bílým pískem a azurovým mořem, hravě srovnatelná s plážemi Dominikánské republiky, to je Makronissos. Téměř plynule přechází v pláž Dome, se kterou tento poloostrov vyrýsovala do tvaru delfíní ploutve. Jen pár kroků od odpočinkové části se skrz drobnou zeleň dostanete k archeologickým nálezům řeckořímských hrobek vytesaných do skal. Přístupné je to denně od devíti ráno do pěti odpoledne, a co víc – vstup je zdarma!

Lehátka a slunečníky na pláži Makronissos.

8. Konnos

Jen si to představte. Jedete po cestě, kocháte se tyrkysovou modří, kam až oko dohlédne na jedné straně, kdežto ta druhá na vás vystrkuje růžky místních sytě zalesněných kopců. Sjedete z hlavní cesty a rázem se zeleň mění v bělostný písek, který na vás doslova křičí, ať jdete vyzkoušet, jak je hebounký. Konnos je malý kousek ráje. Voda je průzračná a příjemně teplá od pozdního jara do začátku podzimu a vítr tam skoro nefouká, protože je celá zátoka kryta útesy. Z Ayia Napa se tam dostanete autobusem za pouhých 15 minut a je dostupná pouze po schodech vedoucích z kopce dolů, takže máte jistotu, že dětský křik zde neuslyšíte. Komu by se taky chtělo tahat se po schodech s kočárem…

Skály a průzračná voda v zátoce Konnos.

9. Modrá laguna v Akamas

Okouzlující azurová voda je v této laguně tak ostrá, že to skoro vypadá, jako by svítila. Tento poklad najdete na severu ostrova a je dostupný jen terénním autem nebo lodí. Asi i díky tomu, že místní nedovolili nadměrné komerci, si toto místo zachovalo svůj panenský vzhled. Rozmanité podmořské prostředí vytváří skvělé podmínky pro to, vzít si šnorchl a jít objevovat místní krásy pěkně zblízka.

Modrá laguna v Akamas.

10. Avdimou

Někteří milují možnost vyvalit se s knížkou na pláž a odškrábnout se z ní až po tom, co jsou červení jako paprika. Pro všechny ostatní je zde se Avdimou. Pokud potřebujete trochu rozproudit krev a užít si adrenalin, neváhejte a nechte se trochu omlátit pořádnými vlnami. Právě tady totiž najdete ideální moře na kitesurfing. Pro případ, že už byste toho měli dost, je v blízkosti i půjčovna lehátek a taverna s chutným jídlem.

Pláž ve vesnici Avdimou.

Zdroj: Philip Bird | Dreamstime.com

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
Klikněte pro komentář

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru