Connect with us

Cestopisy

10 věcí, které si v Kuala Lumpur můžete vychutnat zadarmo

10 věcí, které si v Kuala Lumpur můžete vychutnat zadarmo

Tyčí se do výše 451.9 metru a jsou majestátním dílem architekta Cesara Pellia. Mahathir Mohamad, v pořadí čtvrtý premiér Malajsie, je jmenoval symbolem moderní malajské architektury. Jsou uznávané na mezinárodní úrovni jako jedna z ikon 21. století. Řeč je o nejvyšší dvojici mrakodrapů Menara Berkembar Petronas.

Reklama

Doslova bychom je mohli přeložit jako Věže-dvojice Petronas. Nepochybný symbol hlavního města Malajsie a zřejmě nejnavštěvovanější památka Kuala Lumpur. Vstup na ně vás přijde na přibližně 30 €. Pokud ale hledáte něco méně mainstreamového a bez poplatku, inspirujte se našimi tipy. Tady máte 10 věcí, které si v Kuala Lumpur můžete vychutnat zadarmo.

1. Navštivte Kuala Lumpur City Center Park (KLCC Park)

U zmiňovaných nepřehlédnutelných dvojčat se nachází první místo, které byste podle nás neměli zmeškat. Krásně upravená zahrada, která se rozprostírá na ploše 50 akrů. Pod tento skvost se podepsal Roberto Burle Marx, brazilský zahradní architekt a nepochybně i tak trochu umělec. Dostat se sem můžete linkou Kelana Jaya LRT, která stojí přímo pod dvojicí, taxíkem, nebo pěšky, klimatizovanou stezkou KLCC to Bukit Bintang Pedestrian Walkway.

2. Projděte se po Botanické zahradě Perdana

Tropická flóra, uklidňující vodopády, upravené zahrady. Zní to, jako byste se ocitli v ráji? Určitě do něho nemá daleko. Založena byla v 80. letech 19. století a je považována za nejstarší rekreační park v Kuala Lumpur. Přístupné vám je velké dětské hřiště, početné vnější cvičební vybavení či pěší i běžecké trasy.

Pokud hledáte spíš místo na oddych, můžete tak učinit s nápojem v ruce, v kavárně, která je pro své návštěvníky otevřena od 9:00 do 18:00. Na prozkoumání vám je k dispozici mnoho tematických zahrad (např. zahrada orchidejí a ibišku). Pokud se chcete vyhnout davům, navštivte park během týdne, namísto víkendu. V neděli od 8:00 do 10:00 je vám zase k dispozici bezplatná, informacemi nabitá procházka s průvodcem.

3. Prohlídka Royal Selangor Visitor Centre

Royal Selangot byl založený v roce 1885 a považuje se za nejkvalitnějšího výrobce cínu na světě. Zúčastnit se můžete bezplatných prohlídek. Návštěvnického centra, v němž jsou umístěny muzejní exponáty. Máte možnost i naživo sledovat řemeslnickou práci s cínem. Průvodce je k dispozici v malajštině, angličtině, mandarínštině, kantonštině a japonštině.

4. Vychutnejte si Národní galerii umění

Tato čtyřposchoďová budova je domovem děl vícero předních národních umělců a designérů. Podle toho, kdy ji navštívíte, budete mít též možnost ocenit množství putovních výstav nebo experimentálních děl. Jelikož se její budova nachází blízko Titiwangsa Lake Gardens, můžete tyto dvě návštěvy spojit a klidně se v zahradách procházet.

Jelikož se galerie nenachází v právě nejdostupnější oblasti, nejlepší pro vás bude vzít si taxík, nebo RapidKL, autobus číslo B103, který jezdí z Bukit Bintang.

5. Zastavte se v umělecké galerii PETRONAS

Tato nezisková galerie výtvarného umění vznikla v roce 1993 na podporu rozvoje malajského umění. Tento, veřejnosti otevřený umělecký prostor najdete přímo v centru města. Výjimečný je tím, že se můžete zúčastnit bezplatných kurzů, podporujících místní umělecké techniky.

Pro přesný přehled současných a minulých výstav navštivte jejich webovou stránku. Dostat se sem můžete taxíkem nebo vlakem (LRV) Kelana Jaya, který zastavuje přímo pod Petronas dvojčaty. Stejně se můžete projet klimatizovanou silnicí KLCC to Bukit Bintang Pedestrian Walkway.

6. Navštivte Kulturní komplex Kuala Lumpur

Malajsie je na řemesla bohatá. Mnohá z nich si můžete prohlédnout v otevřeném komplexu kulturních řemesel, který se nachází v Jalan Conlay. Budova je rozdělena na několik částí. Tvoří ji především muzeum, osada uměleckých kolonií a řemesel, galerie batikování a obchod se suvenýry. Máte výjimečnou příležitost prohlédnout si ruční práce a proces uměleckých řemeslníků a řemeslnic při tradičním pletení košíků, batikování, hrnčířství a při mnoha jiných řemeslech. Za poplatek si je můžete i vyzkoušet.

7. Prozkoumejte jeskyně Batu

Asi deset kilometrů od centra města Kuala Lumpur narazíte na tento úžasný vápencový vrch, posetý jeskyněmi a chrámy. Uctívači hinduistického boha Murugama tu pravidelně chrámy navštěvují, aby se k němu modlili a složili oběť. Pokud nemáte rádi davy, měli byste se raději vyhnout festivalu Thaipusam, který je plný věřících a návštěvníků. Během něj se v noci před rituálním průvodem Silver Chariot vydávají z Kuala Lumpur do Batu Caves. Návštěvníci této oblíbené destinace se můžou vyšplhat 272 strmými skalními schody k první jeskyni.

Pokud jste v horolezectví nováčkem, toto je ideální místo na procvičení vašich schopností. Raději se sem vydejte dřív, abyste si mohli vybrat dobré místo k lezení. Na výběr ale budete mít i z mnoha tras. Nezapomeňte si přinést vlastní horolezecké vybavení. Kromě taxíku vás sem zaveze autobus Intrakota č. 11D z centrálního trhu (Pasar Seni) nebo autobus Cytyliner č. 69 Jalan Pudu.

8. Procházka v ekologickém parku Forest Kuala Lumpur (předtím známý jako Lesní rezervace Bukit Nanas)

Tento neobjevený poklad je jednou z nejstarších lesních rezervací v Malajsii. Stovky let starý dešťový prales je oblíbeným místem nejen turistů, je dobře značený a pravidelně udržovaný. Díky své nejnovější atrakci, 200 metry chůze po visutém mostě, získají návštěvníci výjimečný pohled z ptačí perspektivy na okolní lesy i panorama města. Toto je zážitek, který by se určitě neměli vynechat.

Provázené prohlídky organizované resortem Malaysian Forest Department jsou přístupné v 10:30, 12:30, 14:30 a 16:30. Pokud byste zde rádi zůstali přes noc, vždy můžete dopředu zažádat o povolení ke kempování. Dostanete se sem desetiminutovou chůzí z Chinatown nebo z autobusové stanice Puduraya.

9. Zapojte sa do přehlídky Dataran Merdeka

Malajské britské koloniální budovy si můžete prohlédnout sami, ale na autentickou představu o této části malajské historie máte možnost zúčastnit se bezplatné prohlídky města, kterou nabízí městská radnice, začínajíc Galerií města na náměstí Dataran Merdeka.

Prohlídka sestává z jedenácti historických míst a trvá přibližně 2,5 hodiny. Pokud máte chuť vyzkoušet místní občerstvení, k dispozici máte i bezplatné ochutnávky. Zaregistrujete se jednoduše, e-mailem na adresu pelancongan@dbkl.gov.my. Jezdí sem i Hop-On-Hop-Off autobus.

10. Navštivte Masjid Negara (Národní mešitu)

Přední a největší město muslimských bohoslužeb v Malajsii se nachází na okraji botanické zahrady Perdana v Kuala Lumpur. Před vstupem do mešity dostanete róbu, sahající až na zem. Budete se muset zout, abyste nerušili ticho. Navštívit ji můžete v konkrétních hodinách, denně od 9:00 do 12:00, a pak odpoledne od 15:00 – 16:00 a od 17:30 do 18:30. V pátek ráno je mešita kvůli modlitbám návštěvníkům nepřístupna.

Akční letenky do Kuala Lumpur

Přeloženo s Pelipecky.cz, autorka článku Viktória.


Speciální slevy pro naše čtenáře

  • Sleva 250 Kč na letenky - při objednávce na Pelikan.cz zadej slevový kód USETRI250 a máš to o 250 Kč levnější.
  • Revolut karta zdarma - Potřebuješ směnit peníze nebo vybírat hotovost v zahraničí? Kašli na směnárny a stáhni si aplikaci Revolut. Platby přijímáš a posíláš do pár sekund a výběry z bankomatů po celém světě do výše 200€ měsíčně máš ZDARMA. Revolut karta a doručení až domů ZDARMA.
  • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
  • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
Klikněte pro komentář
Nahoru