Connect with us

Cestopisy

Jeruzalém, pestrobarevné centrum kultur a rozmanitosti

Synagogy, kostely a mešity tvoří nejvýraznější prvky obrazu města. Svaté město, jak se Jeruzalém často nazývá, je důležité náboženské centrum Židů, katolíků, ale i muslimů z celého světa a zároveň křižovatka kultur. S historií sahající více než 3000 let zpátky, je největší město Izraele vskutku unikátní destinací. A nesmírně diverzní. Co se například klimatu týče, v zimě to máte jen tři hodiny od telavivské pláže, v lyžařském rezortu na severu zase naopak narazíte na zasněžené hory Mount Hermon. Židé a Arabi na tomto místě koexistují už roky a dnes tomu není jinak. Židé, kteří se tu seskupují z celého světa, od Etiopie až po Jemen nebo Polsko, tvoří většinu. Arabským muslimům a křesťanům připadá přibližně 20 % populace. Navštivte Jeruzalém, pestrobarevné centrum kultur a rozmanitosti.

Reklama

Pohled na hradby Izraele v noci.

Šabat, neoddělitelná součást židovské kultury

Začíná v pátek těsně před západem slunce a končí v sobotu po západu slunce. Šabat je čas klidu, během kterého se nábožně založení Židé vyhýbají jakékoliv fyzické práci, včetně vaření, řízení či manipulace s elektrickými spotřebiči. Proto na snídaňovém stole vaší hotelové restaurace očekávejte předvařenou snídani a nebuďte překvapení nefungující městskou dopravou nebo uzavřenými obchody. I přes kouzlo dne úplného odpočinku je tu pro všechny ty, kteří se neplánují aktivně zúčastnit šabatu, k dispozici více míst, kde vám jídlo naservírují.

Ulice Izraele.

Na trzích vyjednávejte, očekává se to od vás

Po celém Izraeli narazíte na takzvané shuks – trhy pod holým nebem. Právě na těchto místech obchodníci nejen že akceptují, ale budou od vás očekávat vyjednávání. Ať už nakupujete přívěsky, prsteny, jídlo nebo oblečení, vězte, že nabídnutá cena je velmi flexibilní. Na negativní výsledek této kultury dohadování narazíte často, i při jízdě taxíkem. Proto vždy při nástupu do auta požadujte po řidiči zapnutí taxametru (hebrejsky monaya), nebo si stáhněte aplikaci Gett, jakousi izraelskou alternativu služby Uber a objednejte si odvoz v rozumné ceně předem. Další praktickou aplikací, která vám ve vašem mobilu nebude jen zabírat paměť, je Moovit. Tato bezplatná služba vám přinese informace o pravidelných příchodech a odchodech autobusů, spojeních, servisních upozorněních a informace o poskytování odvozu autem v rámci aplikace. Jednoduše tam oslovíte řidiče (všichni jsou ověření a recenzovaní) a dohodnete se s ním na vyzvednutí, či jak je to v Izraeli známé na tzv. tremp.

Prodejci na trzích v Izraeli.

Naučte se pár základních frází v hebrejštině

I přesto, že se nemusíte bát, že se s angličtinou v Jeruzalémě ztratíte, je dobré si osvojit pár frází v hebrejštině.

Ata medaber / at medaberet anglit? – Mluvíte anglicky? (mužský/ženský rod)

Efshar heshbon? – Můžu vás poprosit o účet?

Ata magia le…? – Jedete do/jezdíte do…? (při oslovení řidiče autobusu)

Hacol sababa – Všechno je v pořádku.

Západ slunce v Izraeli.

Oblékejte se skromně

Židovská ortodoxní komunita je v oblékání přísná. Místní vdané ženy této komunity neodkrývají ani svoje končetiny a pohledům nepřístupné zůstávají i jejich vlasy. Jako od návštěvnice od vás nikdo nebude očekávat stejný přístup, ale měly byste této skupině projevit respekt a zbytečně na sebe nepoutat pozornost. Skromné ošacení je samozřejmostí při návštěvě Zdi nářků či velmi ortodoxních sousedství, jako například Mea Shearim. Pro ženy to znamená zakrytá ramena a dekolt, sukně či kalhoty sahající pod kolena. Pro muže dlouhé kalhoty a košile s dlouhým rukávem. Kipa nebo jarmulka, kulatá židovská čepička visí spolu s oděvem pro ženy, kterých oblečení nesplňuje kritéria.

Židé v Izraeli.

Autentickou kuchyni tam milují místní i turisté

Diverzita kultury je tu viditelná na každém kroku, a to včetně kulinářské scény. Za atmosférou, plnou vůně knih a kávy zavítejte do Tmol Shilshom. Během chladnějších dní se tu zahřejete salepem, nápojem připomínající řidší krupicovou kaši vonící skořicí. Pokud máte chuť na vydatnou snídani, zklamaní určitě nebudete v domácí restauraci Sigmund. Tam ochutnejte například Shakshouku, ztracená vejce v rajčatové omáčce s chili papričkami, cibulkou a kmínem.

Tradiční izraelské jídlo Shashouka.

Falafel, trhy a víno

Mezi jídla, která v izraelské kuchyni dominují, patří určitě hummus a falafel. Toto autentické jídlo si dopřejte například v Moshiko Falafel, Tala Hummus and Falafel nebo v The Eucalyptus. Za údajně nejlepším falafelem na světě byste však měli vyrazit asi deset minut cesty od Jeruzaléma do vesničky Abu Ghosh. Za trhy se vydejte do Mahne Yehuda Market, plného šťavnatých fíků, zvláštních tmavých sladkostí z tahini a mnoho dalších překvapení. Jerusalem’s Old City Market ve Starém městě je zase kromě jídla oblíbený i díky pestrobarevné nabídce oblečení a všelijakých drobností. Údolí, obklopující Jeruzalém je bohaté na některé z nejlepších vináren Izraele. Navštivte například Domaine Du Castel, Flam či Tzuba a podívejte se na výrobu izraelského vína zblízka, navíc s krásným výhledem na hory. Pokud máte v oblibě vinařské cesty, radši si termín v jedné z nich zarezervujte předem.

Misky s kořením.

Ráj pro milovníky architektury

Pohlednice a mnohé fotky z Jeruzaléma se lesknou v záři Skalního dómu, islámské svatyně s pozlacenou střechou. Postaven byl v letech 687-691 kalifem Abd al-Malikem. Yad Vashem můžeme přeložit jako pamětihodnost. Stejný název nese i židovský památník věnovaný obětem holokaustu. Jad va-šem není jen dokonale organizované muzeum, ale i dílo uznávaného architekta Moshe Safdie, který si v této elegantní stavbě pohrál s přirozeným světlem a stínem, aby tak zdůraznil důležité komponenty výstavy. Masivní zrezivělý kus železa, pyšnící se vysoko na úbočí odkazuje na lásku. Socha Ahava je dílem Roberta Indiana z roku 1977. Ve východní části Izraele zase narazíte na jiný architektonický fenomén. Ramot Polin je sousedství, za kterým stojí původem Polák Zvi Hecker a které je euforickým dozvukem Šestidenní války. Tento avantgardní architektonický experiment byl schválený vládou a zrealizovaný v pozdních 70. letech, kdy byl zdrojem vícero kontroverzních reakcí. Samozřejmě, opomenout bychom neměli ani Zeď nářků, pozůstatek západní části vnější hradby, která kdysi obklopovala Chrámovou horu. Určitě nepřehlédnete ani Gesher Hameitarim, kolokviálně známý jako Most strun, který křižuje Shazar Boulevard a má symbolizovat soudružnost a charakter města.

Památník věnovaný obětem holokaustu v Izraeli.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    Prosím, ohodnoťte náš článek.
1 Comment

Cestování je láska, to Lenka ví už dlouho. Hlavu jí zamotalo Slovinsko, Japonsko, Austrálie, Jihovýchodní Asie, ale i Spojené státy americké, které procestovala křížem krážem. Při první příležitosti v práci žadoní o další dovolenou, protože s oblibou tvrdí, že cestování lidem otevírá oči. A není nic krásnějšího než objevovat, že existuje i svět mimo naši komfortní zónu.

Nahoru