Connect with us

Cestopisy

Historie, brandy, strážný anděl. Povinná zastávka na Kavkazu – Jerevan

Historie, brandy, strážný anděl. Povinná zastávka na Kavkazu – Jerevan

Líbil se ti náš článek o Baku? Tak s námi zůstaň ještě chvíli. Na pár dalších řádcích jsme napsali něco právě pro tebe. Hlavní město Arménie je výbornou mezizastávkou například při cestě do Ázerbájdžánu nebo možným výchozím bodem delšího kavkazského výletu. My si ale upřímně myslíme, že Jerevan si zaslouží samostatnou návštěvu, a tedy i samostatný článek. A víš, jak se o tom můžeš přesvědčit i ty? Čti dál, kup letenku a odleť do Jerevanu!

Reklama

Historická melanž na jednom místě: History Museum of Armenia

Numizmatika, etnografie, archeologie, moderní historie... Ne u každého se tato slova spojují se slovním spojením „vzrušující program, který nemůžu vynechat“. Ale Historické muzeum Arménie je jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí v Jerevanu. I když nejsi blázen do muzeí, je vcelku pravděpodobné, že sbírka 400 000 exponátů tě okouzlí. Dostaneš se přes ně až k letům 3000 – 2000 př. n. l.

Tréning stehen, léčivý výhled: schody Cascade (s muzeem)

Tuto stavbu bychom klidně mohli nazvat symbolem jerevanského panoramatu. Nachází se přímo v centru města a nemůžeš si jí nevšimnout. Schody Cascade bys měl navštívit přes den, ale i v noci, abys zažil 2 krásné výhledy, ovšem oba s jinou atmosférou. Postavili je ještě roku 1971, během sovětské vlády a v roce 2009 je úplně zrekonstruovali. Má 8 poschodí, ale pro ty, kteří je nemůžou, nebo nechtějí zdolat, je k dispozici i výtah.

Tam, kde sídlí demokracie: Náměstí svobody (Liberty Square)

Zůstaňme v centru města, pojďme navštívit další místo z kategorie „pokud sis tohle nevyfotil, nebyl jsi v Jerevanu“. Náměstí svobody je součástí komplexu Jerevanské opery, nachází se mezi jezerem Swan a operním parkem. Bylo místem mnohých demonstrací, takže se postupně stalo ve městě symbolem demokracie.

Další člen rodiny náměstí: Náměstí republiky (Republic Square)

A zároveň další místo na ne-zbytečné potulování se a užitečné nic-nedělání. Jerevan má 5 nejznámějších budov a všechny stojí na tomto náměstí: Národní galerie, Muzeum historie, parlament, ministerstvo zahraničních věcí a nejpřepychovější hotel arménského hlavního města, Hotel Marriot. Součástí tohoto místa je o jedna okouzlující fontán00000, která si toto adjektivum zaslouží i kvůli své velikosti.

Nezapomenutelná a jediná: Modrá mešita (Great Blue Mosque)

Istanbulská mešita sultána Ahmeda I., čili slavná modrá mešita, se u mnohých cestovatelů velmi snadno dostala na seznam nezapomenutelných zážitků. Pravděpodobně si i ty budeš jerevanskou modrou mešitu pamatovat, i kdyby pro nic jiného, než že je jedinou mešitou v celé zemi. Pochází z 18. století, ale během sovětské vlády své brány musela před veřejností zavřít. Potichu čekala na svobodu a svou rekonstrukci, které se dočkala po získání arménské nezávislosti.

O bolestivé minulosti: Muzeum arménské genocidy

Toto místo v bedekrech hledej pod heslem: Armenian Genocide Musseum. Z názvu této instituce není těžké uhádnout, že návštěva muzea a k němu patřícího pomníku nebude zábavným zážitkem. Pokud se ale nebojíš čelit důkazům lidské krutosti, určitě navštiv tuto památku představující genocidu spáchanou osmanskou vládou během a po první světové válce a věnujte pár tichých chvil asi 1,5 milionu Arménů, kteří se stali oběťmi této brutality.

Žena města: Mother Armenia

Tento 51 metrů vysoký monument představuje arménskou ženskost, ale symbolizuje i mír. 9. května sem každý rok přichází tisíce Arménů s květy vzdát hold arménským obětem druhé světové války. A pokud jsi duchem „military“, tedy zajímá tě vojenská historie, pod sochou je Vojenské muzeum ministerstva obrany, kde je velká část výstavy věnována válce s Národním Karabachem v letech 1988 – 1994.

Mimochodem, matka Arménie působí trochu jako anděl, strážící mír Jerevanu.

Pohár brandy? Jasně, Ararat!

I když se tento článek věnuje zejména památkám, několik turistů by jako nejvýznamnější atrakci Jerevanu určitě uvedlo ochutnávku brandy. Tradice tohoto nápoje má kořeny v 70. letech 19. století, a ačkoliv arménská výroba vína byla kdysi významnější, brandy se postupně vyšplhalo na první místo. Takže návštěvu Araratského muzea v budově společnosti Jerevan Brandy podél řeky Hrazdan určitě vřele doporučujeme.

Nejstarší kostel Jerevanu: Katoghike

V centru města, na ulici Abovyan se nachází malá kaple, která se tiše skrývá ve stínu okolních budov a novějších bazilik. Katoghike, nejstarší jerevanský kostel, byl postaven roku 1264 a ještě stále funguje. Takže, pokud jsi otevřený spiritualitě a budeš mít trochu štěstí, můžeš zažít i jednu arménskou bohoslužbu.

Bazar s duchem umělce: Vernissage

Z části krytý, z části pod širým nebem. Tržnice Vernissage působí jako typický bleší trh, ale její původ je výjimečný. V roce 1980 se skupinka umělců rozhodla předvést svou práci na ulici a za tímto účelem si vybrali Aznavour. Tak se zrodil Vernissage. Zůstal věrný svým kořenům starožitnostmi a kavkazskými koberci a můžeš tu najít mnoho krásných uměleckých děl.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište prosím na redakce@pelipecky.cz. Pokud máte cool cestovatelský příběh, recenzi, reportáž nebo blog a chcete se o své zážitky podělit se světem, nebojte se nám svůj text poslat na novinky@pelipecky.sk. Rádi ho zveřejníme v sekci Cestopisy.


Speciální nabídky pro naše čtenáře

    • Půjč si auto přes Pelikán. Klikni, zvol si destinaci, porovnej ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzvedneš po příletu na letiště. Kamarádíme se totiž s Rentalcars.com.
    • Naše srdcovka - cestovatelský newsletter, který odebírají desetitisíce cestovatelů v ČR i na Slovensku:
    5/5 - (1 vote)
Klikněte pro komentář
Nahoru